Drony v zmysle lietajúcich strojov bez posádky existujú už dlho. Dokonca veľmi dlho, ak sa vrátime až k vypúšťaniu zapálených drakov čínskou armádou alebo rakúskemu útoku na Benátky pomocou vybuchujúcich balónov v roku 1849. Drony boli použité vo Vietname, vo vojne v Kosove, v Afganistane, Iraku a veľmi intenzívne aj v konflikte Azerbajdžanom v Náhornom Karabachu.
Vojna na Ukrajine teda nie je ani zďaleka prvá, v ktorej sa drony používajú. Nie je ani prvá, v ktorej hrajú dôležitú úlohu. Avšak na Ukrajine nastal zásadný prelom, kedy kvantita doslova prerástla na novú kvalitu: drony už nie sú provizórnym doplnkom, ale jednou z hlavných zbraní.
Veliteľ ukrajinskej 53. brigády bojujúcej pri Avdijivke nedávno ukrajinskému reportérovi povedal, že jediná pozícia bránená asi stovkou mužov bola za dva dni napadnutá 35 ruskými kamikadze dronmi. To je jeden útok dronu každých približne 80 minút. Drony sú na fronte všadeprítomné, pozornosť vojakov sa teda upína v prvom rade práve na nebezpečenstvo zo vzduchu.
Prítomnosť malých lietajúcich strojov znamená nebezpečenstvo: či už ide o riziko ostreľovania na základe prenášaného obrazu, zhadzované granáty alebo priamo kamikadze útokov strojov riadených z pohľadu prvej osoby (FPV – First Person View).
Niet divu, že podľa informácií od vojakov na fronte – štatisticky pochopiteľne nepotvrdených – kamikadze drony v posledných mesiacoch spôsobili na ukrajinskej strane viac strát ako ruské delostrelectvo. Delá, mínomety a raketomety pritom dlhodobo mali na svedomí zhruba 80 % obetí.
(Článok pokračuje na ďalšej strane)