Objavil sa nový PODVOD na parkomatoch: TAKTO podvodníci oberajú vodičov o PENIAZE

parkovisko, skener auto QR kód
Ilustračné fotografie. Zdroj: FOTO TASR/Dano Veselský, ISTOCK/TAO EDGE, ISTOCK/Olena Bartienieva
Reklama

V Bratislave sa objavil nový trik podvodníkov. Na parkomatoch prelepili oficiálne QR kódy falošnými. Po ich naskenovaní sú vodiči presmerovaní na falošné weby, kde nič netušiac platia za parkovanie priamo na účty podvodníkov. Mesto i polícia situáciu monitorujú a vyzývajú verejnosť na zvýšenú opatrnosť.

Podvod, kde ho nečakáte

Na viacerých parkomatoch v Bratislave sa v posledných dňoch objavili podvodné QR kódy. Tie sú navrhnuté tak, aby pôsobili ako bežná súčasť platobného systému PAAS. Namiesto bezpečnej transakcie však používateľa presmerujú na falošné stránky, ktoré imitujú oficiálny platobný portál. V skutočnosti však peniaze putujú do rúk podvodníkov. Na hrozbu upozornila mestská polícia aj samotný prevádzkovateľ parkovacieho systému na sociálnej sieti.

„V Bratislave sme zaznamenali prípady podvodného prelepovania QR kódov na parkomatoch PAAS. Podvodníci na naše parkomaty nalepili falošné QR kódy, ktoré vás po naskenovaní presmerujú na podvodné stránky a vaše platby za parkovanie tak idú na cudzie účty,“ uviedli v príspevku.

Dajte si pozor na nálepky!

Bratislavský parkovací asistent PAAS ubezpečuje, že platby priamo cez parkomat prebiehajú bez problémov a sú úplne bezpečné. Riziko predstavujú len QR kódy, ktoré sú dodatočne nalepené na automatoch ako nálepky.

Na obrázku môže byť ‎parkovacie hodiny a ‎text, v ktorom sa píše „‎paas asistent Bratislavsky parkovací รรัท UPOZORNENIE! Podvodné QR kódy na parkomatoch. paas parkovaci Bratislavský asistent Naše QR kódy odkazuju na možnosti platby, nie na platobnú bránu. 圖 キャーテ つてる abga CA PeY " Hees Pastr www.paas.sk/platba /platba paas paas Gratislsty صهویت‎“‎‎
Na snímke parkomat. Zdroj: FACEBOOK/ PAAS – Bratislavský parkovací asistent

Tieto falošné kódy môžu vyzerať dôveryhodne, no ich cieľom je presmerovať ľudí na neautorizované stránky a vylákať od nich peniaze. Pracovníci mesta a mestská polícia pravidelne kontrolujú parkomaty, no napriek ich úsiliu sa môže stať, že podvodníci QR kódy opakovane prelepujú.

Ako rozoznať podvod a chrániť sa?

  • Oficiálne QR kódy nie sú nalepené – sú priamo vytlačené na povrchu parkomatu.
  • Overujte si webovú adresu – ak vás QR kód presmeruje, skontrolujte, že URL obsahuje paas.sk/platba.
  • Neskenujte nálepky – QR kódy neslúžia na priame platby, ale iba ako informačný odkaz na možnosti platby.
  • Platiť priamo v parkomate je najbezpečnejšie – týmto spôsobom sa vyhnete riziku úplne.

Mesto koná, no opatrnosť zostáva na vás

Hoci mestská polícia a pracovníci PAAS robia maximum pre odstránenie podvodných nálepiek, zodpovednosť za bezpečné používanie QR kódov majú aj samotní občania. Každý vodič by mal pri parkovaní zbystriť pozornosť a riadiť sa odporúčaniami. Obozretnosť môže ochrániť nielen vašu peňaženku, ale aj dáta.

Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac
Najčítanejšie v kategórii Krimi