Štátom ovládaná ruská televízia Rossija 1 ponúkla divákom dokument o prezidentovi Vladimirovi Putinovi – Rusko. Kremeľ. Putin. 25 rokov.
Tento dokument uzrel svetlo sveta až teraz, pravdepodobne v reakcii na 25. výročie inaugurácie Putina po výhre v prezidentských voľbách v roku 2000, píše Pravda. Štvrťstoročnica uplynie 7. mája.
Podľa nezávislého serveru Medusa ide o propagandistický film, „ktorý trvá poldruha hodiny. Skladá sa zo série rozhovorov s Vladimirom Putinom nakrútených v Kremli na jar tohto roku.“
Do obsadenia Krymu šiel napriek riziku
Divákom sa Putin otvoril aj v krátkych úryvkoch, ktoré televízia ponúkla pred veľkolepým dokumentom. Z nich malo byť jasné, že vládca krajiny nič pred národom neskrýva.
Televízneho redaktora Pavla Zarubina pozval do svojho bytu, ktorý stojí v tejto moskovskej pevnosti zo stredoveku. Previedol ho kuchyňou, kde redaktora pohostil kefírom z chladničky.
Putin reagoval na to, že je stále verný potravinám, ktoré sa vyrábajú v jeho domovskej krajine. Prešlo sa aj k vážnejším veciam, kedy redaktor položil Putinovi otázku, či sa niekedy zamyslel nad tým, či mu celé riadenie štátu bolo naozaj potrebné. „Nikdy,“ reagoval prezident.
To najpodstatnejšie prišlo až po skončení celého dokumentu, po ktorom bola reč o anexii Krymu pred 11 rokmi. Putin ju obhájil tým, že by inak Ukrajina občanov polostrova „roztrhala“, čo nemá nič spoločného s vtedajšou realitou.
Hoci si bol vedomý, že sa anexia Krymu spája s dopadom na krajinu, ktorým bolo uvalenie sankcií, do aktu obsadenia polostrova šiel s vedomím.
Zrejme nebol pripravený
Inváziu na Ukrajinu, ktorú Rusko spustilo v roku 2022, by Putin nariadil už v roku obsadenia Krymu, k čomu sa nepriamo priznal.
„V roku 2014 bolo spustenie špeciálnej vojenskej operácie takmer nereálne. Krajina nebola pripravená na frontálnu konfrontáciu s celým kolektívnym Západom,“ vysvetlil.
Nie je známe, či ho odradili obavy z prípadných hospodárskych sankcií, ktoré by krehká ruská ekonomika nemusela vtedy ustáť, alebo očakávané dodávky munície pre Ukrajinu od západných spojencov. Putin to vysvetlil všeobecne:
„Rusko nebolo pripravené na nijaké prudké pohyby, pretože muselo vykonávať prácu v oblasti bezpečnosti a budovania ozbrojených síl, v oblasti ekonomiky i financií,“ dodal.
(Článok pokračuje na ďalšej strane)