Slovensko čelí prvému tohtoročnému prípadu afrického moru ošípaných (AMO). Nákaza zasiahla veľkochov s takmer 18-tisíc zvieratami v Dolných Semerovciach v okrese Levice. Hoci ochorenie nie je nebezpečné pre ľudí, veterinárne autority okamžite zaviedli prísne bezpečnostné opatrenia vrátane likvidácie celého chovu.
Potvrdili prvý prípad v tomto roku
Ministerstvo pôdohospodárstva potvrdilo, že 2. mája 2025 bol v obci Dolné Semerovce zaznamenaný prípad afrického moru ošípaných. Nákaza sa objavila u jedného zvieraťa, ktoré vykazovalo jasné príznaky ochorenia. Pozitívny výsledok následne potvrdilo Národné referenčné laboratórium vo Zvolene. Ide o prvé potvrdené ohnisko u domácich ošípaných na Slovensku v tomto kalendárnom roku.
„V chove sa nachádza cca 18 458 výkrmových ošípaných. Nevyhnutá depopulácia sa začína 5. mája 2025. Spôsob zavlečenia nákazy do chovu je nateraz predmetom epidemiologického šetrenia. Kadávery budú v súlade s legislatívou spracované v kafilérii,“ priblížila hovorkyňa ministerstva Veronika Daničová.
Vo farme sa v čase vypuknutia nákazy nachádzalo približne 18 458 výkrmových ošípaných. Podľa hovorkyne ministerstva Veroniky Daničovej sa s ich nevyhnutnou likvidáciou (tzv. depopuláciou) začne už 5. mája. Telá uhynutých zvierat budú spracované v kafilérii v súlade s platnými predpismi. Pôvod zavlečenia vírusu je v súčasnosti predmetom vyšetrovania.
Platia obmedzenia v regióne
Ako informuje Štátna veterinárna a potravinová správa SR na svojej webovej stránke, spolu s Regionálnou veterinárnou správou Levice promptne zaviedli niekoľko reštrikčných opatrení s cieľom zabrániť šíreniu vírusu.
Boli vytýčené dve hlavné pásma:
- Ochranné pásmo v okruhu 3 km zahŕňa Dolné a Horné Semerovce, Hokovce a časť Demandíc – osadu Hýbec.
- Pásmo dohľadu v okruhu 10 km pokrýva viacero obcí okresov Levice a Krupina, vrátane Šiah, Dudiniec, Hontianskych Tesár, Sazdíc či Preseľan nad Ipľom.
V samotnom ohnisku nákazy boli dočasne zakázané:
- premiestňovanie ošípaných a iných hospodárskych zvierat bez schválenia,
- usmrcovanie ošípaných mimo veterinárneho dozoru,
- transport mäsa, spermy, vajíčok, krmív a pracovného náradia z chovu.
Zabíjačky sú pod dohľadom
Úrady apelujú aj na menších farmárov a domácich chovateľov. Každú plánovanú zabíjačku ošípanej musia vopred nahlásiť Regionálnej veterinárnej a potravinovej správe v Leviciach – aspoň jeden pracovný deň pred vykonaním. Zo zabitého zvieraťa je povinné odobrať vzorky (časť sleziny, obličky a zrazenú krv), ktoré sa následne testujú na prítomnosť AMO. Mäso sa môže skonzumovať až po potvrdení negatívneho výsledku testov.
Vírus neohrozuje ľudí, no chovateľský sektor áno
Africký mor ošípaných je akútna, vysoko nákazlivá choroba domácich ošípaných a diviakov. Prenáša sa priamym kontaktom s infikovaným alebo uhynutým zvieraťom, výkalmi či so sekrétmi infikovaného zvieraťa, prípadne konzumáciou tepelne neopracovaných produktov z infikovaných zvierat. Ochorenie sa prejavuje niekoľko dní trvajúcou vysokou horúčkou, apatiou, krvácaninami v podkoží, na miazgových uzlinách, vnútorných orgánoch a zväčšenou slezinou.
Úmrtnosť zvierat je vysoká, dosahuje takmer 100 %, potvrdené ohnisko je nevyhnutné depopulovať. Choroba je neliečiteľná a neexistuje preventívne očkovanie. Africký mor ošípaných nie je prenosný na ľudí ani na iné druhy zvierat, informovalo MPRV.
Vzhľadom na nepriaznivý vývoj situácie v Európe aj na Slovensku odborníci upozorňujú na potrebu maximálnej ostražitosti. Chovatelia aj verejnosť by mali pravidelne sledovať webové stránky Štátnej veterinárnej a potravinovej správy SR, kde sú zverejňované aktuálne informácie a odporúčané postupy.