Trápi vás PMS? Podľa gynekológa by ste sa mali vyhnúť TÝMTO nápojom! S liečbou vám pomôžu aj ovsené vločky, ryby či špenát

Kollár, PMS, gynekológ, symptómy, menštruácia
MUDr. Marián Kollár, gynekológ s viac ako 30-ročnou praxou. Zdroj: Archív MK, Canva
Reklama
V článku na istream.sk sa dočítate:
  • Koho najčastejšie postihuje predmenštruačný syndróm?
  • Aké športy zaradiť do svojho režimu pre zmiernenie PMS?
  • Ktorým potravinám by sme sa mali zďaleka vyhnúť?
  • Nedostatok ktorých vitamínov dokáže zhoršiť symptómy PMS?
  • Ako prebieha liečba PMS na gynekológii?

O téme predmenštruačného syndrómu (PMS) sa čoraz viac hovorí aj v online priestore a sociálne siete vo veľkom zaplavujú reklamy na zázračné vitamínové doplnky a prášky, ktoré by si mali hravo poradiť s nepríjemnými symptómami.

Ako teda bojovať účinne proti PMS? Pýtali sme sa gynekológa MUDr. Mariána Kollára, ktorý má jasný názor nielen na dopĺňanie vitamínov, ale prezradil nám aj to, či nám symptómy pomôže zmierniť šport alebo zmena stravovacích návykov.

Ako gynekológ sa venujete aj problematike hormonálnej nerovnováhy a s ňou spojených príznakov, z ktorých sa často dostáva do pozornosti pojem „PMS“. O čom je reč? A prečo tento syndróm vôbec vzniká?

Ako gynekológ sa venujem všeobecnej problematike ženských ochorení, tehotenstvu, prevencie a prakticky všetkým otázkam a problémom ženského zdravia. Veľkou a v poslednej dobe stále viac preferovanou otázkou v gynekológii zohrávajú poruchy hormonálnej rovnováhy, kde môžeme zaradiť aj problémy s predmenštruačným syndrómom, teda PMS.

Príčiny komplexu týchto symptómov nie sú úplne známe, hoci bolo navrhnutých niekoľko teórií. Definícia PMS nie je ani zďaleka jednoduchá. Určitá forma PMS potrápi za život až 90 % žien. PMS zahŕňa príznaky rôznej závažnosti, ktoré sa objavujú v druhej polovici cyklu, 1-2 týždne pred očakávanou menštruáciou, nie sú spôsobené iným ochorením a odídu po pár dňoch od začiatku menštruácie. Tieto príznaky môžu byť psychického aj fyzického charakteru. Tu môžeme spomenúť napríklad migrény, mastodýnie, panické poruchy či afektívne poruchy. Príčinou by mohol byť aj nadbytok alebo abnormálna aktivita prostaglandínov.

Charakteristické ale je, že sa zmierňuje, alebo až mizne pri potlačení ovulácie alebo jej chýbaní. O PMS môžeme hovoriť len vtedy, ak sa jeho symptómy opakujú aspoň 3 za sebou nasledujúce menštruačné cykly.

Často počúvame o tom, že problémy s hormonálnou nerovnováhou majú buď dospievajúce dievčatá, alebo už ženy v období menopauzy. Akých vekových skupín sa týka práve spomínaný predmenštruačný syndróm? Koho postihuje najčastejšie?

Áno, je pravdou, že PMS postihuje hlavne ženy v mladšom veku, často pred prvým otehotnením. U detí a dievčat môže byť toto ochorenie, prejavujúce sa aspoň jedným symptómom, zastúpené až u 80 %. U žien v staršom veku skôr dominujú príznaky prichádzajúcej menopauzy.

Ako sa prejavuje PMS? Podľa čoho ho dokážeme identifikovať?

Syndróm PMS má veľmi širokú škálu príznakov:

  • poruchy trávenia (nafúknutie, hnačka či zápcha),
  • podráždenosť,
  • úzkosť,
  • napätie,
  • afektívna labilita,
  • zhoršená koncentrácia,
  • únava a strata energie,
  • znížená schopnosť koncentrácie,
  • znížený záujem o obvyklé aktivity,
  • prejedanie sa alebo špecifické chute,
  • poruchy spánku,
  • napätie v prsníkoch,
  • opuchy tváre, členkov, prstov,
  • váhový prírastok,
  • žalúdočné ťažkosti či kŕče,
  • bolesti hlavy, kĺbov a svalov,
  • psychotické symptómy, ako stavy úzkosti, subjektívna nepohoda, nepríjemné emocionálne ladenie, subdepresia až depresia.

Aby sa ženy nestratili v tom množstve symptómov, dnes si už vedia pomôcť aj napríklad rôznymi aplikáciami na telefóne, kde si pacientky môžu okrem menštruácie sledovať a zapisovať aj jednotlivé príznaky PMS.

Beh, prechádzky či cyklistika dokážu priaznivo pôsobiť na obmedzujúci predmenštruačný syndróm. Zdroj: Freepik

Ako môže zasahovať do nášho každodenného života?

Príznaky PMS môžu byť ľahké, prípadne menej obťažujúce a až také, ktoré dokážu výrazne skomplikovať život nielen samotných ženám, ale aj ich blízkemu okoliu.

Prečo ženy často príznaky PMS neriešia?

Pravdepodobne preto, že stanoviť diagnózu PMS nie je až také jednoduché. Jeho niektoré symptómy nie je ľahké zadefinovať a prelínajú sa aj s inými príznakmi – chorobami. A aj liečba nie je taká jasná a býva viac-menej symptomatická.

S akými vonkajšími, a teda nami ovplyvniteľnými, faktormi súvisí PMS? Pomôže zmena stravy či šport?

Keby sme všetky tieto nielen vonkajšie faktory vedeli konkrétne zadefinovať, ich odstránenie, ako aj liečba by boli podstatne jednoduchšie. Áno, je pravdou že šport a správna životospráva s úpravou stravy sú veľmi dôležitými faktormi pri liečbe a potlačení symptómov.

Aké potraviny by ste odporučili konzumovať ženám, ktoré trpia PMS?

V strave je dobré zvýšiť hlavne prísun ovocia, zeleniny, vlákniny (celozrnné pečivo, ovsené vločky, zemiaky, brokolica, strukoviny), nenasýtené mastné kyseliny (omega-3 mastné kyseliny, rastlinné oleje, semienka, ryby). Ďalej tiež bielkoviny (tvrdý 20 – 30% syr, kuracie a hovädzie mäso), vápnik (syry, mlieko, sardinky, špenát), magnézium (oriešky sója, banány, zelené potraviny), vitamín E (olivový olej, mandle), vitamín D (ryby, losos). V neposlednom rade netreba zabúdať na zvýšený prísun tekutín, ako sú bylinkové čaje.

Sú aj také potraviny, ktoré, naopak, syndróm zhoršujú?

Sú a určite odporúčam obmedziť príjem methylxantínov  (káva, kola, čierny čaj) , alkohol, ostré korenie a podobne.

Aj zmena stravy dokáže zmierniť príznaky PMS, a to bez medikamentóznej liečby. Zdroj: Unsplash/Clark Douglas

Dnes máme na výber množstvo doplnkov a vitamínov, ktoré sú priamo určené pre zmiernenie PMS. Veľmi populárnymi sa v posledných rokoch stali vitamínové doplnky v podobe gumených cukríkov alebo ochutených práškových zmesí. Aká je vaša skúsenosť? Majú aj takéto mixy vitamínov niečo do seba?

Vitamínové doplnky sú ideálne v prírodnej, najlepšie čerstvej forme základných potravín. Nedostatok vitamínu B, vitamínu D, vápnika a horčíka môžu zhoršovať PMS. V prvom rade je dôležitá pestrá strava bohatá na vitamíny a minerály a obmedzenie spracovaných potravín, polotovarov a alkoholu. Vitamínové doplnky môžu ale byť v mnohých prípadoch efektívne.

V akých prípadoch by sme už mali vyhľadať lekársku pomoc a nespoliehať sa len na domácu liečbu?

Ak sú príznaky nepríjemné, obťažujú nielen samotné ženy, ale aj blízke okolie a nezaberá základná liečba. Je vždy lepšie sa odborne poradiť, ako sa trápiť s niečím, čo sami nevieme vyriešiť.

A na aké vyšetrenia by sme sa mali pripraviť v rámci gynekologickej liečby PMS? Ako možno tento syndróm vyliečiť z pohľadu lekára?

Tak a toto je tá najťažšia otázka. Ako som už spomenul na začiatku, diagnostika, ako i liečba PMS nie je jednoduchá a treba pri nej postupovať krokmi. Najjednoduchšie vyšetrenia podľa potreby ďalej rozširovať. Pri diagnostike PMS je však veľmi dôležité, aby sme diagnózou tohto syndrómu neprekryli nejakú inú, nie menej závažnú organickú poruchu – ochorenie. Preto treba nielen k pacientkam s PMS, ale aj k ich príznakom pristupovať prísne individuálne. Rovnako postupujeme aj pri ich liečbe.

Dôležité však v liečbe PMS je nielen výživa, ale aj celková liečba, ktorá sa nám delí na niekoľko skupín. Okrem spomínanej stravy a životosprávy dôležitú súčasť hrá aj tzv. nefarmakologická liečba. K tej patria napríklad FYTOESTROGÉNY a tam predovšetkým sója, materská kašička, vitamíny A,B,C,D,E, stopové prvky, guarana a známejší zázvor. Ďalšie nefarmakologické postupy môžu byť psychoterapia a edukačné programy. Dôležité je aj zníženie stresu, jóga a, samozrejme, už spomínaná športová aktivita, ako beh, prechádzky, cyklistika.

Potom tu máme ešte možnosti farmakoterapie a to konkrétne zahŕňa kombinovanú hormonálnu antikoncepciu, gestagénnu kontracepciu, ktorej účinok okrem iného je aj vyblokovanie ovulácie. Na liečbu mastodýnie sa nám osvedčil aj vitamín E, extrakt Agnus castus, ako aj enzymoterapia. Pri silných bolestiach, hlavne v oblasti podbruška môžu pomôcť aj spasmolytiká, analgetiká. V niektorých prípadoch, keď sú základné ťažkosti psychického rázu, je vždy dobré konzultovať stav aj s psychológom a poradiť sa o možnosti antidepresívnej liečbe.

Symptómy PMS postihujú najmä ženy pred prvým tehotenstvom a môžu vás obmedzovať v každodennom živote. Zdroj: Freepik,
Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac
Najčítanejšie v kategórii Rozhovory