Európska únia sa rozhodla pritvrdiť vo svojom postoji k dovozu energetických surovín z Ruska. Podľa informácií zo zákulisia pripravuje Brusel radikálne opatrenia, ktoré by už čoskoro mohli definitívne zatvoriť dvere ruskému plynu na európskom trhu.
k sa plány naplnia, do roku 2027 by mal byť akýkoľvek dovoz tejto suroviny z Ruska zakázaný. Cieľ je jasný – zbaviť sa energetickej závislosti a posilniť geopolitickú nezávislosť. No cena za túto ambíciu nebude malá a doplatíme na ňu všetci.
Nové pravidlá už tento rok
Prvé konkrétne kroky majú prísť veľmi skoro. Európska komisia plánuje už v júni zverejniť návrh, ktorý by zakázal dovoz plynu v rámci nových dohôd s ruskými dodávateľmi. Tento návrh má zasiahnuť aj spotové kontrakty. Teda krátkodobé zmluvy, ktoré umožňujú flexibilné dodávky podľa aktuálnych potrieb trhu. Tieto by mohli byť obmedzené už v priebehu tohto roka, čo by predstavovalo prvý výrazný krok smerom k úplnému zákazu.
Koniec aj dlhodobým zmluvám
No plány Bruselu idú ešte ďalej. Do konca roka 2027 by mali byť ukončené aj všetky dlhodobé kontrakty s ruskými spoločnosťami. Znamená to, že firmy pôsobiace v EÚ nebudú môcť po tomto termíne čerpať ani len molekulu plynu pochádzajúceho z Ruska, bez ohľadu na to, kedy a za akých podmienok bola zmluva uzavretá.
Kto nahradí Rusko? Alternatívy sú na stole
Odstrihnutie sa od ruského plynu však nie je jednoduché a už vôbec nie lacné. Únia preto intenzívne rokuje s viacerými potenciálnymi partnermi. Na zozname sú krajiny ako Katar, Kanada, Spojené štáty americké či štáty afrického kontinentu. Práve od nich by mal prúdiť skvapalnený zemný plyn (LNG), ktorý sa má stať hlavnou náhradou za tradičné dodávky z východu. Jedným z cieľov je zabezpečiť, aby bol nový systém dodávok nielen stabilný, ale aj právne nepriestrelný.
Brusel hľadá právne kľučky
Zásadným problémom, ktorému dnes čelí množstvo európskych firiem, sú platné zmluvy s ruskými dodávateľmi. Ich predčasné ukončenie by mohlo viesť k právnym sporom a pokutám. Európska komisia preto skúma možnosti, ako umožniť spoločnostiam tieto kontrakty ukončiť bez sankcií. V hre sú rôzne legislatívne riešenia, ktoré by mohli ochrániť európske podniky pred finančnými stratami, no ich zavedenie bude vyžadovať súčinnosť členských štátov aj súhlas právnych orgánov EÚ.
Energetická bezpečnosť za vyššie účty
Prechod na iné zdroje plynu a úprava celého dodávateľského reťazca si však vyžiada obrovské investície. Vybudovanie potrebnej infraštruktúry, nové terminály na LNG, logistické siete – to všetko bude stáť miliardy eur. A práve tieto náklady sa s veľkou pravdepodobnosťou premietnu aj do účtov domácností a podnikov. Brusel síce hovorí o potrebe diverzifikácie a o zelenšej budúcnosti, no realita na faktúrach môže byť oveľa tvrdšia.
Geopolitika diktuje tempo
Motívom pripravovaných zmien nie je len energetická politika, ale aj geopolitická realita posledných rokov. Invázia Ruska na Ukrajinu zmenila pohľad EÚ na dlhoročnú spoluprácu s Moskvou. Energetická závislosť sa ukázala ako zraniteľnosť, ktorú chce Únia čo najrýchlejšie odstrániť. Opatrenia proti dovozu plynu z Ruska tak nie sú len ekonomickým, ale aj politickým nástrojom.