OTVORENIE druhého piliera je na spadnutie. Minister tam niektorých ľudí NECHCE

zamestnanec erik tomáš
Zdroj: TASR/Pavel Neubauer, Canva
Reklama

Slovenský dôchodkový systém opäť čelí zásadným debatám a možným zmenám. V centre pozornosti sa ocitá tzv. druhý pilier, teda systém súkromného dôchodkového sporenia.

Zatiaľ čo vláda deklaruje, že nechce meniť výšku odvodov, čoraz viac sa hovorí o tom, že niektorí sporitelia by mali z tohto systému odísť. Minister práce Erik Tomáš naznačuje, že otvorenie druhého piliera je na spadnutie a nie všetci by v ňom mali ostať.

Kto nemá v druhom pilieri čo hľadať?

Minister Erik Tomáš sa netají názorom, že nie každý sporiteľ je v druhom pilieri správne. Peniaze.sk uviedli, že podľa neho sa tam nachádzajú ľudia, pre ktorých tento typ sporenia jednoducho nedáva zmysel. Ide najmä o tých, ktorí majú nízke príjmy, vyšší vek alebo len veľmi malý objem nasporených peňazí. Pre nich môže byť výhodnejšie spoliehať sa výlučne na štátny dôchodok z prvého piliera.

Dôvod je jednoduchý – keď sa časť odvodov posiela na individuálny účet v druhom pilieri, kráti sa suma, ktorú Sociálna poisťovňa vypláca z prvého piliera. A ak niekto nestihne v druhom pilieri nasporiť dosť, jeho dôchodok môže byť napokon nižší, než keby v systéme vôbec nebol.

Vyšší dôchodok? Pre väčšinu ilúzia

Minister Tomáš upozorňuje na konkrétne čísla: až 95 % dôchodcov, ktorí poberajú penziu z oboch pilierov, dostávajú mesačne v priemere o 50 eur menej, ako keby zostali len v prvom pilieri. Tento rozdiel síce na prvý pohľad nepôsobí dramaticky, no v praxi môže výrazne ovplyvniť kvalitu života dôchodcu.

Zníženie dôchodku pritom nie je výsledkom zlého úmyslu. Je to dôsledok samotného princípu systému. Odvody do druhého piliera totiž neputujú do spoločného dôchodkového fondu, ale na osobný účet sporiteľa. To znamená, že štát má k dispozícii menej peňazí na priebežné financovanie dôchodkov.

Šanca na veľkú jednorazovú sumu

Jednou z výhod druhého piliera je tzv. programový výber. Tento mechanizmus umožňuje sporiteľovi vybrať si naraz celú nasporenú sumu, ak jeho dôchodok z prvého piliera dosiahne minimálnu referenčnú hranicu. Aktuálne je táto hranica 684,10 eura mesačne. Tí, ktorí tento limit dosiahnu, môžu získať prístup k desiatkam tisíc eur, ktoré si počas aktívneho života našetrili.

Tento spôsob výplaty volí až 90 % sporiteľov. Umožňuje im disponovať úsporami podľa vlastného uváženia – či už ich použijú na jednorazový nákup, investujú, alebo si ich odložia. Iba 5 % dôchodcov dostáva svoje peniaze v mesačných splátkach, väčšinou ide o nízkopríjmových občanov, ktorých dôchodok z prvého piliera nedosahuje stanovený limit.

Otvorenie systému: nový priestor na rozhodovanie

Minister práce zvažuje opätovné otvorenie druhého piliera, čo znamená, že sporitelia budú môcť slobodne rozhodnúť, či v ňom chcú zostať, alebo sa z neho odhlásiť. Takéto otvorenie systému už v minulosti prebehlo. Ľudia, ktorí sa vtedy rozhodli druhý pilier opustiť, dostávajú dnes dôchodok výlučne zo Sociálnej poisťovne. Ich úspory sa vrátili do prvého piliera a doba sporenia sa im anulovala.

V súčasnosti sa však k tejto možnosti vraciame opäť. Dôvodom nie je len individuálna výhodnosť, ale aj širší kontext štátneho rozpočtu. Hoci vláda tvrdí, že nechce siahať na odvody do druhého piliera, niektorí odborníci upozorňujú, že aj malé zmeny by mohli pomôcť štátnej kase.

Dôchodky ako politická aj osobná téma

Druhý pilier sa tak opäť stáva terčom nielen politických diskusií, ale aj praktických rozhodnutí jednotlivcov. Kým vláda uvažuje o tom, ako optimalizovať systém, sporitelia budú musieť zvažovať, čo je pre nich dlhodobo výhodnejšie. Dôležité bude pozerať sa na vlastné príjmy, vek, aj na to, koľko sa im doteraz podarilo nasporiť.

Na stole nie sú návrhy na znižovanie odvodov, no zároveň sa otvára dôležitá otázka – kto by vlastne mal v druhom pilieri zostať a kto nie. Minister Tomáš má v tomto smere jasno: nie všetci, ktorí tam aktuálne sú, tam podľa neho patria.

Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac
Najčítanejšie v kategórii Ekonomika a biznis