Známy rakúsky výrobca chladničiek testoval ŠTVORDŇOVÝ pracovný týždeň. Pocity sú zmiešané, šli by do toho opäť?

liebherr
Budova spoločnosti Liebherr v rakúskom Lienzi. Ilustračné foto. Zdroj: liebherr.com, Freepik/pch.vector
Reklama

Priemyselná výroba v susednom Rakúsku zápasí už od roku 2022 s najväčšími problémami od čias druhej svetovej vojny. Problémy neobišli ani známu spoločnosť Liebherr, ktorá prevádzkuje jednu zo svojich fabrík aj v meste Lienz.

Aby firma predišla hromadnému prepúšťaniu pracovníkov, prešla ku koncu minulého roka na štvordňový pracovný týždeň. Experimentom chcela otestovať, aký vplyv bude mať toto rozhodnutie na celkovú produktivitu práce, píše Der Standard.

Najťažší rok v histórii

Spoločnosť Liebherr sa orientuje na výrobu chladničiek. Koncom minulého roka tamojší zamestnanci poberali 90 percent mzdy a zostali im všetky pôvodne sľúbené mimoriadne odmeny. Týmto spôsobom sa spoločnosť snažila preklenúť obdobie nedostatku nových objednávok bez nutnosti prepúšťať zamestnancov. Aj napriek slabšej produktivite si však rozhodnutie chváli.

Súčasná kríza vo výrobnom sektore sa prejavuje stagnáciou a rastúcou nezamestnanosťou. Liebherr sa ale na rakúskom trhu nechcel zapojiť do masívneho prepúšťania svojich ľudí, a preto sa vedenie podniku v Lienzi rozhodlo s viac ako 1 400 pracovníkmi zaexperimentovať.

„Rok 2024 bol pre nás najťažší v histórii,“ priznal obchodný riaditeľ výrobnej prevádzky spoločnosti Lucas Nerud.

Firme sa pritom v predchádzajúcich rokoch pomerne darilo, a to zvlášť počas obdobia pandémie koronavírusu. Následne ale nastal prudký pokles dopytu, ktorý spôsobila okrem iného vysoká inflácia aj úrokové sadzby.

Skrátenie pracovného týždňa

V prevádzkach spoločnosti Liebherr je zamestnaná kvalifikovaná pracovná sila. Pracovníci musia absolvovať náročné školenia, ktoré trvajú aj niekoľko týždňov. Rakúska miera nezamestnanosti je pritom dlhodobo na nízkej úrovni, takže prilákanie nových pracovníkov nie je pre tamojšie firmy ľahké z dlhodobého hľadiska.

Aj v Rakúsku starne populácia, pričom čoraz viac ľudí odchádza do dôchodku. O prácu v tamojšom priemysle nie je dlhodobo záujem. Obzvlášť tento stav evidujú na trhu vo východnom Tirolsku, kde spoločnosť Liebherr pôsobí.

Tamojší trh práce je vyčerpaný. „Vedeli sme, že keď ľudí necháme odísť, už sa nikdy nevrátia,“ hovorí obchodný riaditeľ firmy Holger König.

Aj preto sa tu pracovný týždeň od vlaňajšieho októbra do decembra skrátil. K zlepšeniu situácie totiž malo podľa pôvodného plánu dôjsť v januári tohto roku, kedy malo dôjsť k presunu časti výroby do Lienzu z Francúzska.

Urobili by to znova

Podľa portálu Der Standard boli výsledky štvordňového pracovného týždňa v prípade rakúskeho podniku zmiešané. Produktivita sa oproti bežnej prevádzke nezvýšila. Prevádzka je totiž do veľkej miery automatizovaná a stroje v halách kvôli štvordňovému pracovnému týždňu stáli o jeden deň navyše.

Výsledky sú však odlišné oproti mnohým iným experimentom, ktoré na túto tému po Európe v minulých mesiacoch a rokoch prebehli. Príkladom je vlaňajšie polročné testovanie štvordňového pracovného týždňa v Nemecku, ktoré organizovala novozélandská skupina 4 Day Week Global.

Podľa záverečnej správy malo 73 percent účastníkov nemeckého testovania vyhlásiť, že sú pripravení túto zmenu zaviesť natrvalo alebo experiment predĺžiť. Podobné testy novozélandská skupina vykonala už aj vo Veľkej Británii či Juhoafrickej republike.

Aj napriek tomu, že v prípade rakúskej firmy sa nezmenil rast produktivity, nevníma vedenie podniku rozhodnutie o zavedení štvordňového pracovného týždňa za chybu.

„Urobili by sme to znova. V našom prípade sa totiž dalo predvídať, že sa výroba opäť oživí,“ dopĺňa König. Dodáva, že firme sa podarilo prekonať obdobie poklesu dopytu a od januára tohto roku sa výroba opäť zvýšila. Aj preto sa udržanie pracovnej sily z dnešnej perspektívy javí ako správne.

Skrátenie pracovného týždňa v rakúskej spoločnosti prijali aj tamojší zamestnanci, a to aj napriek nižším mzdám. Vedeli totiž, že je to iba na obmedzenú dobu. „Pre mnoho pracovníkov to bolo optimálne. Mali vďaka tomu oveľa viac voľného času,“ uzavrel jeden z pracovníkov.

Štvor­dňový pracovný týždeň získava celosvetovú pozornosť a čoraz väčšie množstvo krajín experimentuje s jeho implementáciou a rôznymi formami. Niektoré umožňujú komprimovaný pracovný týždeň s dlhšími pracovnými dňami, zatiaľ čo iné (ako Austrália a Spojené kráľovstvo) testovali modely so zachovaním plného platu. Programy sa líšia podľa povolaní a legislatívnych podmienok. Viac sa dočítate v našom predošlom článku.

Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac
Najčítanejšie v kategórii Ekonomika a biznis