Lev XIV. – Prvý americký pápež píše históriu. Kto je muž, ktorý dobyl Vatikán?

Pápež Lev XIV.
Novozvolený pápež Lev XIV. mával z balkóna Baziliky svätého Petra 100 000 veriacim. Zdroj: X/Vatican News
Reklama

Svet sa dnes zobudil do novej kapitoly dejín katolíckej cirkvi. Konkláve vo štvrtok podvečer zvolilo za 267. pápeža amerického kardinála Roberta Prevosta, ktorý prijal meno Lev XIV., informovala TASR na základe správy AP. Je to prvý pápež zo Spojených štátov amerických a zároveň prvý augustiniánsky pápež v dejinách. Tento prelomový okamih vzbudil pozornosť nielen veriacich, ale aj politických a spoločenských lídrov po celom svete.

Pápež z Chicaga, ktorého srdce patrí Peru

Robert Francis Prevost sa narodil 14. septembra 1955 v americkom Chicagu do multikultúrnej rodiny – jeho otec mal francúzsky a taliansky pôvod, matka bola hispánskeho pôvodu, píše web Vatican news. Hoci pochádza zo severoamerického veľkomesta, veľkú časť svojho života strávil ako misionár a biskup v Peru, kde si získal povesť oddaného duchovného pastiera v chudobných komunitách.

Podľa AP jeho blízky vzťah k Peru, kde mal aj občianstvo, mohol byť kľúčovým faktorom pri prelomení dlhoročného tabu, ktoré bránilo voľbe pápeža z USA – krajiny považovanej za globálnu superveľmoc. Lev XIV. tak v sebe spája americkú dynamiku s juhoamerickou pokorou a duchovnou hĺbkou.

Pápež Leo XIV. Zdroj: X/Vatican News

Teologické vzdelanie získal na Katolíckej teologickej únii v Chicagu a v mladom veku bol vyslaný do Ríma študovať kánonické právo. V roku 1982 bol vysvätený za kňaza a o päť rokov neskôr úspešne obhájil dizertačnú prácu o riadení v rámci augustiniánskeho rádu.

Misia v Peru a budovanie mostov

Jeho životná dráha však nadobudla medzinárodný rozmer práve v Peru, kde začal pôsobiť ako misionár. V krajine strávil viac než desaťročie, a to nielen ako duchovný, ale aj ako pedagóg a sudca cirkevného tribunálu. Stal sa významnou postavou miestneho cirkevného spoločenstva – okrem pastoračnej činnosti vyučoval na seminári a viedol formáciu mladých augustiniánov. Jeho pôsobenie v chudobných štvrtiach Trujilla ho hlboko poznačilo a ovplyvnilo jeho chápanie Cirkvi ako sprievodkyne a slúžky, nie ako vládcu.

 

V roku 1999 bol zvolený za provinciálneho priora augustiniánskej provincie v Chicagu a čoskoro na to sa stal generálnym predstaveným celého augustiniánskeho rádu, ktorému predsedal dve funkčné obdobia až do roku 2013.

Z pastoračného života do srdca Cirkvi

Po návrate do USA ešte krátko pôsobil ako formátor, no čoskoro si ho pápež František všimol ako výnimočnú osobnosť. V roku 2014 ho vymenoval za apoštolského administrátora diecézy Chiclayo v Peru, o rok neskôr za jej diecézneho biskupa. V rámci Peruánskej biskupskej konferencie zastával viacero významných postov – venoval sa vzdelávaniu, kultúre i hospodárskym otázkam.

 

Postupne si získaval dôveru v najvyšších kruhoch Vatikánu. V roku 2019 sa stal členom Kongregácie pre klérus, neskôr aj Kongregácie pre biskupov. Vrcholom jeho predpápežskej kariéry bolo menovanie za prefekta Dikastéria pre biskupov v januári 2023 – išlo o jednu z najdôležitejších funkcií v rámci kúrie, zodpovednú za výber a menovanie biskupov po celom svete.

Kardinál a „Františkov dedič“

V septembri 2024 bol menovaný za kardinála a o niekoľko mesiacov neskôr za člena viacerých vplyvných dikastérií, vrátane Dikastéria pre evanjelizáciu či Dikastéria pre náuku viery. Mnohí ho preto vnímali ako favorita na voľbu pápeža, a to najmä pre jeho skúsenosti, široký medzinárodný rozhľad, rehoľnú pokoru a vernosť synodálnej vízii Cirkvi. Analytici sa zhodujú, že jeho voľbu umožnila aj jeho dvojitá identita – americká a peruánska, ktorá mu pridala na univerzálnosti a premostila kultúrne rozdiely.

 

Symbolika mena Lev XIV.

Nový pápež prijal meno Lev XIV., čím symbolicky nadviazal na pápeža Leva XIII., známeho svojím sociálnym učením a encyklikou Rerum novarum. Meno „Lev“ v pápežskej tradícii evokuje silného pastiera, múdreho reformátora i ochrancu viery. Týmto gestom nový pápež vysiela jasný signál: chce byť vodcom, ktorý načúva, ale aj koná, strážcom tradície, ale aj otvoreným inovátorom.

Pápež Leo XIV. Zdroj: X/Vatican News

Podľa agentúry AP sa zdá, že pápež František, sám pôvodom z Argentíny, v ňom možno videl svojho nástupcu. Aj preto ho pred dvoma rokmi povolal z postu biskupa v Peru do Vatikánu, kde mu zveril funkciu kardinála a prefekta Dikastéria pre biskupov.

Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac
Najčítanejšie v kategórii Zo zahraničia