Kríza valcuje aj niekdajších KRÁĽOV biznisu. O prácu môže prísť až 20-tisíc ĽUDÍ

Zdroj: Canva
Reklama

Spoločnosť Intel, ktorá dlhé roky patrila medzi najvplyvnejších hráčov na trhu s čipmi a procesormi, čelí ďalšiemu náročnému obdobiu. Napriek tomu, že ide o meno, ktoré si mnohí spájajú s inováciami a pokrokom, aktuálne dianie ukazuje, že ani technologickí lídri nie sú imúnni voči globálnym ekonomickým otrasom a interným krízam. Intel plánuje prepustiť tisíce ľudí, čo môže ovplyvniť až pätinu jeho celkovej pracovnej sily.

Druhá vlna prepúšťania za jediný rok

Kríza, ktorou firma prechádza, nie je novinkou. Už v minulom roku pristúpilo vedenie k masívnemu prepúšťaniu, ktoré sa dotklo približne 15 % zamestnancov. Aj keď sa tieto kroky mali postarať o stabilizáciu situácie, dnes je zrejmé, že boli len dočasným riešením. Ako uviedol techbyte.sk, nové odhady hovoria o tom, že z Intelu môže odísť až 20 % pracovnej sily, čo predstavuje približne 20-tisíc ľudí. Najviac ohrozené sú administratívne a podporné pozície, ktoré sa považujú za menej kľúčové z hľadiska technologickej budúcnosti spoločnosti.

Zmena kurzu pod novým vedením

Za aktuálnymi zmenami stojí nový generálny riaditeľ Lip-Bu Tan, ktorý prebral vedenie firmy len pred niekoľkými mesiacmi. Jeho cieľom je pretransformovať Intel do firmy, ktorá sa opäť zameria na technológie a vývoj. Tan verí, že návrat k technologickým koreňom je jediným spôsobom, ako môže firma opäť získať stratené pozície na trhu.

Súčasťou novej stratégie je zásadná reorganizácia a zjednodušenie organizačnej štruktúry. To znamená, že dôraz sa bude klásť na výskum, vývoj a výrobu, zatiaľ čo administratíva prejde výraznou redukciou. Firma chce týmto spôsobom uvoľniť cestu rýchlejším inováciám a efektívnejšiemu fungovaniu.

Súboj s rýchlejšou konkurenciou

Intel sa v posledných rokoch dostal do výrazného sklzu vo vývoji najmodernejších výrobných procesov. Kým konkurenti ako taiwanská TSMC napredujú v 7-nanometrových technológiách, Intel zaostal natoľko, že časť výroby musel presunúť práve k týmto konkurentom. To je pritom oblasť, kde ešte donedávna udával tempo.

Táto technologická zaostalosť sa začala prejavovať aj na vnímaní firmy zo strany trhu. Zákazníci i investori stratili dôveru a akcie firmy zaznamenali citeľný pokles. Pre vedenie je preto zásadnou výzvou opäť vybudovať kapacity na výrobu najmodernejších čipov a obnoviť reputáciu značky.

Prehraté bitky v kľúčových segmentoch

Okrem výroby čipov Intel zlyhal aj v ďalších strategických oblastiach. V segmente smartfónov, kde dominujú čipy architektúry ARM, firma prakticky zmizla z hry. Rovnaký scenár sa opakuje aj pri umelej inteligencii a strojovom učení, kde si prvenstvo ukoristila Nvidia. Práve jej grafické procesory dnes patria k najžiadanejším na trhu a sú základom mnohých AI systémov.

Tieto porážky spôsobili, že Intel stratil nielen podiel na trhu, ale aj postavenie technologického lídra. Prechod k radikálnym opatreniam a nová stratégia sú tak poslednou šancou, ako zastaviť pád a začať opäť rásť. Je však otázne, či to bude stačiť v čase, keď konkurencia udržiava náskok a neustále zrýchľuje svoje tempo.

Neistá budúcnosť pre tisíce zamestnancov

Nad celou situáciou visí najväčší otáznik – čo bude so zamestnancami. Redukcia až 20-tisíc pracovných miest je obrovským zásahom nielen pre firmu, ale aj pre celé technologické odvetvie. Ľudia, ktorí roky pracovali v Inteli, dnes čelia neistej budúcnosti. Spoločnosť zatiaľ nezverejnila presné údaje, koho sa prepúšťanie dotkne, no očakáva sa, že pôjde najmä o pozície, ktoré firma nepovažuje za kľúčové pre svoju budúcu stratégiu.

Situácia v Inteli tak ukazuje, ako rýchlo sa môže aj gigant ocitnúť v problémoch, ak neprispôsobí svoj smer aktuálnym trendom a technologickému vývoju.

Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac
Najčítanejšie v kategórii Ekonomika a biznis