Srdcové zlyhávanie sa môže prejavovať veľmi nenápadne – pacienti často pociťujú dýchavičnosť, únavu či opuchy členkov, no tieto symptómy si mylne vysvetľujú ako prirodzený dôsledok starnutia. Odborníci však upozorňujú, že ide o vážny zdravotný problém, ktorý si vyžaduje pozornosť.
V rámci informačnej kampane budú poštári doručovať osvetové materiály priamo vo svojich rajónoch, informuje STVR. Vzhľadom na to, že poštári majú v regiónoch vybudovanú dôveru, najmä u starších ľudí, ide podľa Slovenskej pošty o efektívny spôsob, ako šíriť dôležité zdravotné informácie. Generálny riaditeľ podniku Vladislav Kupka uviedol, že ich zamestnanci nebudú iba pasívne doručovať letáky – cielene sa spýtajú ľudí, či sa v opísaných príznakoch nespoznávajú.
Najviac ohrození sú seniori
Srdcové zlyhávanie najčastejšie postihuje osoby vo vyššom veku, predovšetkým po sedemdesiatke. Podľa Evy Goncálvesovej, primárky z Národného ústavu srdcových a cievnych chorôb, pri tomto ochorení srdce nedokáže dostatočne zásobovať telo krvou, čo negatívne ovplyvňuje činnosť orgánov ako mozog, obličky či svaly. Výsledkom sú napríklad výrazná únava a ťažkosti s dýchaním.
Často sa diagnóza stanoví až v pokročilom štádiu, keď sa pacient ocitne v nemocnici. Ako vysvetlil Roman Mužik zo zdravotnej poisťovne Dôvera, približne štvrtina hospitalizovaných netušila, že trpí srdcovým zlyhávaním.
Včasná kontrola a edukácia pacienta sú kľúčové
Úspešná liečba závisí nielen od nasadenia vhodných liekov, ale aj od včasného sledovania stavu. Po prepustení z nemocnice je dôležité, aby pacient čo najskôr absolvoval vyšetrenie u kardiológa. Napriek tomu podľa Mužíka túto odporúčanú návštevu do šiestich týždňov stihne len asi 40 % pacientov – mnohí si zamieňajú kontrolu s jednoduchým odovzdaním správy praktickému lekárovi.
Za spúšťače ochorenia sa považujú nevhodná strava, nedostatok fyzickej aktivity, nadváha, ale aj iné srdcové poruchy. Pacient by mal byť informovaný o tom, ako má sledovať svoj zdravotný stav a kedy je potrebné vyhľadať pomoc.
Gabriela Šuttová z NÚSCH zdôraznila, že pacient musí byť aktívnym účastníkom liečby – mal by si všímať varovné signály a reagovať pri zhoršení zdravotného stavu. Dodala, že súčasná medicína dokáže nielen predĺžiť život pacientov, ale aj výrazne zlepšiť jeho kvalitu – za predpokladu, že sa liečba k pacientovi dostane včas a v plnej miere.
Závažná diagnóza s vysokým rizikom úmrtia
Srdcové zlyhávanie predstavuje chronické a veľmi vážne ochorenie. Podľa štatistík približne polovica pacientov zomrie do piatich rokov od diagnózy. Najväčšie riziko predstavujú neliečený vysoký tlak a cukrovka – práve tieto faktory podľa kardiológov často vedú k rozvoju ochorenia.