Máj je kľúčovým mesiacom pre rast paradajok, keď sa začínajú formovať ich prvé listy a stonky. Ak im chcete dopriať zdravý rast a bohatú úrodu, je dôležité zabezpečiť im dostatočný prísun živín. Jedným z najúčinnejších a zároveň prírodných spôsobov, ako podporiť ich rast, je pridať do pôdy ovčiu vlnu. Tento neobvyklý, no účinný trik pomôže nielen s výživou rastlín, ale aj s udržaním vlhkosti v pôde a ochranou pred škodcami.
Dôležitosť dusíka
Rajčiny, ktoré začínajú rásť v máji, si vyžadujú špeciálnu starostlivosť. Predtým, ako začnú rodiť plody, je nevyhnutné dodať im dostatočné množstvo dusíka, ktorý je kľúčovým prvkom pre rast listov a silných stoniek. Okrem toho pomáha rastlinám absorbovať slnečné svetlo a vytvárať energiu, čo je pre rajčiny v neskorom jarom období mimoriadne dôležité. Informuje o tom portál Express.co.uk.
Problémy pri nedostatku dusíka
Ak rajčiny nedostanú dostatok dusíka, nebudú schopné vytvoriť silné stonky na podporu plodov. To môže viesť k tomu, že plody budú malé, zvráskavené alebo sa nevyvinú vôbec.
Prírodná alternatíva: Ovčia vlna
Denis, záhradník a zakladateľ projektu Gardening Noob, zdieľal efektívny a jednoduchý spôsob, ako zabezpečiť rajčiny dostatkom živín – pridanie ovčej vlny do pôdy. Ovčia vlna je bohatá na živiny ako dusík, fosfor, draslík, vápnik, horčík, železo a síru. Keď sa vlna rozkladá, uvoľňuje tieto živiny do pôdy, čím podporuje rast rastlín.
Denis vysvetľuje: „Ovčia vlna je mimoriadne bohatá na rôzne živiny ako dusík, fosfor, draslík, vápnik, horčík, železo a síru. Keď sa vlna rozkladá, tieto živiny sa uvoľňujú do pôdy a tým výborne vyživujú rastliny.“
Výhody ovčej vlny
Ovčia vlna nielen že zabezpečuje rajčiny dostatkom dusíka, ale tiež pomáha zadržiavať vodu v pôde, čím udržuje rastliny hydratované, čo je obzvlášť dôležité počas teplých letných dní. Okrem toho ovčia vlna pomáha potláčať rast buriny, čím umožňuje rastlinám rásť bez zbytočného boja o živiny.
„Musím spomenúť, že ovčiu vlnu používam aj pri pestovaní rajčín v kvetináčoch. Zmiešam ju so zeminou pri jej vysádzaní do kvetináčov. Po presadení rajčiniek na povrch kvetináčov rozprestieram vrstvu vlny, aby sa spomalilo odparovanie vody počas horúcich letných dní,“ dodáva Denis.
Rovnaký prínos pre ďalšie rastliny
Aj keď rajčiny sú najčastejšie spomínané v súvislosti s použitím ovčej vlny, táto metóda je účinná aj pre iné plodiny, ako sú brokolica, kapusta, karfiol, papriky alebo baklažány. Ovčia vlna je univerzálny nástroj pre zlepšenie úrodnosti pôdy.
Postup pri použití ovčej vlny
Ak chcete vyskúšať túto metódu vo svojej záhrade, môžete ovčiu vlnu získať buď v záhradníckych obchodoch v podobe peliet, alebo zakúpiť vlnené produkty priamo od miestnych fariem počas sezóny strihania oviec. „Ak máte ovčiu vlnu, stačí ju rozložiť tenkú vrstvu okolo základne rajčiny, dbajte však na to, aby sa ne dotýkala stonky rastliny. Ovčia vlna je hustý materiál, ktorý sa môže ľahko zhlukovať, preto ju treba rovnomerne rozptýliť, aby voda a slnečné svetlo mohli prenikať do pôdy.“
Ideálna hrúbka vrstvy vlny by mala byť medzi 3 až 5 centimetrami. Po pridaní vlny nezabudnite rajčiny dôkladne zaliať, aby vlna začala pracovať na zlepšení pôdy a urýchlila proces rozkladu.
Dlhodobé pôsobenie a rýchlosť rozkladu
Hoci je ovčia vlna veľmi účinná, je potrebné si uvedomiť, že ide o pomaly pôsobiaci hnojivo, ktoré sa začne úplne rozkladať po troch až šiestich mesiacoch. To znamená, že nebude veľmi efektívna pre plodiny, ktoré rastú rýchlo a sú pripravené na zber ešte predtým, ako sa vlna dostatočne rozloží. „Rýchlo rastúce a rýchlo zrejúce zeleniny, ako je šalát, reďkovky, fazuľa alebo hrášok, by boli pripravené na zber ešte predtým, než sa vlna začne rozkladať,“ uzatvára Denis.
Používanie ovčej vlny v záhrade je teda výborný spôsob, ako zabezpečiť rajčiny aj iné rastliny živinami, zabrániť rastu buriny, udržať vlhkosť v pôde a chrániť plodiny pred škodcami, a to všetko prírodným spôsobom.