Modrina na nechte signalizovala KATASTROFU, lekári museli konštatovať strašidelnú diagnózu

rakovina, necht, diagoza
Ilustračné zábery Zdroj: Pexels/Pixabay, Andrea Mosti
Reklama

Štyridsaťročná žena z anglického Leedsu sa rozhodla podeliť o svoju osobnú skúsenosť, aby upozornila verejnosť na riziko ignorovania neobvyklých zmien na nechtoch. Spočiatku si myslela, že ide len o bežnú modrinu, no neskôr jej bola diagnostikovaná zriedkavá a život ohrozujúca forma rakoviny kože.

Laura Jenningsová si v apríli 2022 všimla tmavý pásik pod nechtom na nohe, píše Daily Mail. Ako sama priznáva, keďže je pomerne aktívna a občas sa pritrafí drobný úraz, spočiatku neprikladala zmene veľký význam. Keďže ju nič nebolelo, jednoducho si nechty prelakovala a ďalej sa tomu nevenovala.

Keď sa jej však necht začal rozpadávať, obrátila sa na praktického lekára – zatiaľ iba telefonicky a s fotografiami postihnutého miesta. Diagnóza znela: plesňová infekcia. Lekár jej predpísal antimykotickú masť s tým, že obnova môže trvať aj dvanásť mesiacov.

O rok neskôr však škvrna nielenže nezmizla, ale vyzerala výrazne horšie. Tentoraz si Laura trvala na osobnom stretnutí s lekárom, ktorý okamžite rozpoznal, že nejde o banálny problém. Následné vyšetrenia odhalili akrálny lentiginózny melanóm – vzácny typ melanómu, ktorý sa vyskytuje najmä pod nechtami, na dlaniach alebo chodidlách.

Operácia jej zachránila život

Lekári museli Jenningsovej amputovať časť prsta na nohe a odstrániť aj lymfatickú uzlinu v oblasti slabín, aby predišli ďalšiemu šíreniu choroby. Od momentu diagnostiky uplynuli takmer tri roky a pacientka stále podstupuje pravidelné kontroly. Na definitívne potvrdenie úplného vyliečenia si bude musieť počkať ešte ďalšie tri roky.

S odstupom času si spomína na chvíľu, keď sa dozvedela, že ide o rakovinu, ako na jeden z najťažších okamihov svojho života. Fyzicky sa jej síce nič nedialo, no psychicky to bol otras. Ako matka malého dieťaťa bola paralyzovaná strachom, čo bude s jej synom, ak ju choroba premôže.

„Myslela som si, že som dostatočne informovaná, čo sa týka zdravia. Viem, čo znamenajú varovné príznaky ako krv v stolici či zmeny na materských znamienkach. No nikdy som nepočula, že aj nechty môžu byť indikátorom vážneho problému,“ uviedla Laura.

Neistota, strach a nádej

Po prvej operácii, počas ktorej jej odstránili celý necht spolu s nádorovým tkanivom, nasledoval ešte zákrok, pri ktorom jej amputovali časť prsta. Zároveň jej odobrali lymfatickú uzlinu, aby zistili, či sa rakovina nerozšírila do ďalších častí tela. Najväčšou výzvou pre Lauru však nebolo fyzické zotavovanie, ale psychická záťaž počas čakania na výsledky.

„Najviac ma vyčerpávala neistota. Každý okamih som premýšľala, či ešte zažijem narodeniny svojho dieťaťa, či ho uvidím vyrásť alebo sa niekedy dočkám vnúčat,“ priznala. Pocit bezmocnosti a obava, že jej telo ju zrádza, boli neustálym sprievodcom jej cesty k uzdraveniu.

Posolstvo pre ostatných

Testy napokon ukázali, že operácia bola úspešná a žiadne známky šírenia rakoviny sa nenašli. Napriek tomu bude musieť Laura absolvovať ešte päť kontrol počas nasledujúcich troch rokov, aby mohla byť definitívne označená za vyliečenú. Aj potom však zostane v pozore – melanóm je totiž najnebezpečnejšou formou rakoviny kože a návraty nie sú výnimočné.

Podľa údajov organizácie Cancer Research UK je melanóm piatym najčastejším typom rakoviny v Spojenom kráľovstve, pričom ročne sa zaznamená približne 17 500 prípadov. Akrálny lentiginózny melanóm tvorí síce len tri percentá z nich, no ide o agresívny a ťažko diagnostikovateľný typ. Na rozdiel od iných foriem melanómu nesúvisí s vystavovaním sa UV žiareniu zo slnka či solárií.

Laura sa rozhodla svoj príbeh zverejniť, aby inšpirovala ostatných k väčšej pozornosti voči vlastnému telu. „Nie som odborníčka, ale ak vás niečo znepokojuje, určite choďte k lekárovi. Môže to byť maličkosť, ale aj vážna choroba. Včasné odhalenie vám môže zachrániť život,“ odkázala.

Aj napriek významnému pokroku v liečbe, ktorý za posledné desaťročia zvýšil šancu na prežitie pri melanóme z menej ako 50 na vyše 90 percent, si tento typ rakoviny každoročne vyžiada viac než 2000 životov v Spojenom kráľovstve. Príbeh Laury Jenningsovej je pripomienkou, že aj naoko nevinné zmeny na nechtoch si zaslúžia pozornosť a odborné vyšetrenie.

Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac
Najčítanejšie v kategórii Zdravie