USA a Čína si ZNÍŽILI clá, ZATIAĽ len na 90 dní. Je globálna kríza ZAŽEHNANÁ?

Si Trump
Zdroj: TASR/AP
Reklama

USA súhlasili so znížením colnej sadzby na čínsky tovar na 30 % a aj Čína súhlasila so znížením v rovnakom rozsahu, čím clá na americký dovoz klesnú na 10 %. USA a Čína to oznámili v pondelok, pričom dohoda o znížení sadzieb platí len 90 dní. Obe krajiny v sobotu a nedeľu rokovali v Ženeve, aby zmiernili napätie v obchodnej vojne, ktorú začal americký prezident Donald Trump jednostranným drastickým zvýšením ciel pre čínsky tovar.

Zníženie väčšiny vzájomných ciel umožní pokračovanie rozhovorov o vyriešení obchodných sporov USA a Číny. Uviedli to obe krajiny v spoločnom vyhlásení po dvoch dňoch rokovaní v Ženeve. USA uvalili na Čínu najvyššie clá a to 145 %, Čína reagovala clami na americký tovar vo výške 125 %.

Najnovšia dohoda o clách tak predstavuje výrazné zmiernenie napätia v obchodnej vojne medzi dvomi najväčšími ekonomikami sveta, ktorá otriasla finančnými trhmi a vyvolala obavy z poklesu globálneho hospodárstva. Americký prezident Donald Trump zvýšil clá na dovoz z Číny v apríli a Čína ich zdvihla ako odvetu na americký dovoz. Také vysoké clá predstavovali vlastne bojkot produktov oboch krajín.

Globálna obchodná kríza zažehnaná?

Investori sa obávali, že obchodný spor USA a Číny môže vyústiť do krízy, ktorá by mohla ohroziť globálnu ekonomickú aktivitu a zvýšiť neistotu pre podniky. Oznámenie USA a Číny o dohode odštartovalo rast akcií, pričom americké akcie stúpli o viac ako 2 %, hongkonský index vzrástol takmer o 3 % a akciové indexy v Nemecku a Francúzsku sa zvýšili o 0,7 %. Aj dolár v reakcii na túto pozitívnu správu posilnil.

Reštart vzťahov USA – Čína

Predstavitelia USA a Číny sa aj v nedeľu zišli v Ženeve, aby pokračovali v rokovaniach o zmiernení napätia vo vzájomnom obchode. Podpredseda čínskej vlády Che Li-feng a za USA minister financií Scott Bessent a obchodný splnomocnenec Jamieson Greer prvý raz rokovali v sobotu (10. 5.) približne osem hodín. Bolo to ich prvé osobné stretnutie od obdobia, čo dve najväčšie ekonomiky sveta uvalili na tovary druhej strany dovozné clá výrazne nad 100 %.

Neskôr sa  k rokovaniam vyjadril americký prezident Donald Trump, podľa ktorého došlo k veľkému pokroku, uviedol, že stretnutie „bolo veľmi dobré“. USA a Čína mnohom sa na mnohom podľa neho zhodli, pričom vyjednali „úplný reštart v obchodných vzťahoch“. K tomu dodal, že „v záujme Číny aj USA americká vláda chce, aby sa Čína otvorila americkým firmám“.

Platia clá na oceľ i nelegálnu drogu

Greer však upozornil, že dohoda sa týka len tzv. recipročných ciel, pričom plošné clo USA vo výške 10 % na dovoz tovarov z celého sveta zostáva v platnosti, rovnako ako clá vo výške 25 % na položky ako oceľ, hliník a autá. Naďalej platia aj clá voči Číne vo výške 20 % za jej údajnú úlohu pri toku nelegálnej drogy fentanyl do USA, ako aj ďalšie opatrenia proti Pekingu prijaté počas prvej vlády prezidenta Trumpa.

Medzi oboma krajinami sú naplánované ďalšie rokovania.

Nádej pre svetovú ekonomiku

Čína však v pondelok vo svojom vyhlásení ocenila „výrazný pokrok“, ktorý sa dosiahol na rokovaniach. „Tento krok je v záujme oboch krajín a v spoločnom záujme sveta,“ uviedlo čínske ministerstvo obchodu a dodalo, že dúfa, že Washington bude pokračovať v spolupráci s Čínou „na náprave nesprávnej praxe jednostranného zvyšovania ciel“. 

Šéfka Svetovej obchodnej organizácie Ngozi Okonjo-Iwealaová ocenila pokrok na rokovaniach USA a Číny. „Uprostred súčasného globálneho napätia je tento pokrok dôležitý nielen pre USA a Čínu, ale aj pre zvyšok sveta vrátane najzraniteľnejších ekonomík,“ vyhlásila.

Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac
Najčítanejšie v kategórii Zo zahraničia