Populistická politika vlády nás ženie do ZÁHUBY, Fico bol u Putina na KÁVIČKE, hovorí predseda SaS Gröhling

Branislav Gröhling, SaS, Richard Sulík, NR SR
O budúcnosti strany SaS hovoril v relácii Téma jej predseda Branislav Gröhling (vľavo). Zdroj: TV Spark; TASR/Jaroslav Novák, Jakub Kotian; Facebook/Sloboda a Solidarita
Reklama

SaS má byť stranou, ktorá Slovensku ponúkne pravicovú alternatívu k súčasnej vláde. Uviedol to predseda strany Sloboda a Solidarita Branislav Gröhling v relácii Téma s Petrom Bielikom. Hlavnými prioritami strany sú ekonomická stabilita, šetrenie na štáte, adresná sociálna pomoc a dôraz na regionálnu politiku. V otázkach zahraničnej politiky a mediálnej slobody sa jasne vymedzuje voči vláde Roberta Fica a jeho krokom. Aká je však budúcnosť SaS po odchode jej zakladateľa Richarda Sulíka z aktívnej politiky?

Strana Sloboda a Solidarita (SaS) sa v posledných mesiacoch snaží posilniť svoju pozíciu na slovenskej politickej scéne spájaním pravicových strán a ostrejšou kritikou vládnych opatrení. V relácii Téma s Petrom Bielikom v Televízii SPARK predseda SaS Branislav Gröhling zdôraznil, že strana sa pod jeho vedením otvorila regiónom, intenzívne pracuje na spolupráci s menšími pravicovými stranami a pripravuje programové prieniky najmä v ekonomických oblastiach.

„Je veľmi dôležité, aby v tých nasledujúcich voľbách naozaj neprepadol žiaden hlas,“ povedal Gröhling a dodal, že SaS sa chce profilovať ako strana pre celé Slovensko, nie iba pre Bratislavu.

Kritika vlády za dane a odchod firiem

Jednou z hlavných tém rozhovoru bola ekonomická situácia a verejné financie. Gröhling ostro kritizoval zavedenie transakčnej dane a ďalšie daňové opatrenia vlády, ktoré podľa neho spôsobujú odchod firiem zo Slovenska a ohrozujú pracovné miesta. „Už len transakčná daň a všetky opatrenia, ktoré urobila táto vláda ako vyššia firemná daň, vyššie zdaňovanie atď. spôsobujú, že nám odchádzajú firmy. Boli sme toho svedkami, keď firmy v Handlovej, v Partizánskom a v Martine poodchádzali preč z našej krajiny,“ uviedol Gröhling. Podľa neho je prioritou naštartovať ekonomiku, prilákať investorov a až následne riešiť otázky dôchodkov.

Menej ministerstiev, efektívnejšie eurofondy

Gröhling opakovane zdôraznil potrebu šetriť na štáte a zrušiť zbytočné ministerstvá, ako je ministerstvo športu či ministerstvo investícií a regionálneho rozvoja (MIRRI). „Musíme byť silná strana, ktorá bude môcť povedať, že tu nebude ministerstvo MIRRI, nebude tu ministerstvo športu a cestovného ruchu a nebude tu ani 35 štátnych tajomníkov,“ vyhlásil Gröhling. Podľa neho by prostriedky určené na administratívu mali ísť priamo na podporu športu či eurofondov, ktoré v minulosti vedelo efektívnejšie čerpať aj ministerstvo školstva.

Predseda SaS kritizoval aj konkrétne nákupy a výdavky vlády, ako napríklad údajne predražený nákup počítačov pre políciu či luxusné lietadlá. „Keď naskladáte všetky tieto peniaze, tak vytvoríte balík, ktorý viete používať. Toto ale vláda neurobila. Nech šetrí najskôr na sebe a potom nech zaťažuje ľudí. Vláda si tu však dala nové ministerstvá, nových štátnych tajomníkov, nové limuzíny, vyššie platy, vyššie renty. A ľudia nám to zaplatia,“ povedal Gröhling.

Na 13. dôchodky nemáme

V otázke dôchodkov sa SaS stavia proti 13. dôchodku, ktorý podľa Gröhlinga zadlžuje krajinu o miliardu eur ročne. „Chceme 12 plnohodnotných dôchodkov a tým, ktorým potrebujeme pomôcť v rámci solidarity, tak tým adresne pomôžeme. Nemôžeme ale rozhadzovať peniaze, ktoré nemáme. Viem, že je to bolestivé, nie je to populárne, ale budem rozprávať tieto opatrenia, pretože v rámci populistickej politiky tejto vlády sa rútime do záhuby,“ vysvetlil.

Ostrá kritika Ficovej návštevy v Moskve

Gröhling sa ostro vyjadril aj k návšteve premiéra Roberta Fica v Moskve a jeho zahraničnej politike. „Je to obrovská hanba. Ja tvrdím, že bol na kávičke s Putinom,“ uviedol predseda SaS. Zároveň Fica vyzval, aby radšej inicioval rokovania na európskej úrovni, ak chce Slovensku reálne pomôcť. Rovnako tak skritizoval jeho spájanie sa so svetovými autokratmi, ako s maďarským premiérom Viktorom Orbánom, čínskym prezidentom Si Ťin-pchingom či s predstaviteľmi vietnamskej komunistickej strany.

SaS sa podľa Gröhlinga sústreďuje na programové prieniky v ekonomike a sociálnej politike, pričom kontroverzné kultúrno-etické témy odsúva do úzadia. „Ľudí trápi životná úroveň, aby zaplatili deťom krúžky, aby im kúpili základné potreby, aby si mohli kúpiť to, čo potrebujú. Toto je dôležité,“ hovorí.

Gröhling uviedol, že ak budú mať ľudia aj rodiny dostatok peňazí a budú si o nich môcť rozhodovať sami bez závislosti od rôznych rekreačných či iných poukazov, ktoré ponúka Andrej Danko, budú spokojnejší. Vďaka tomu sa podľa neho budú dať ľahšie riešiť aj ďalšie problémy.

Témy, ktoré rozdeľujú

Gröhling sa vyjadril aj k návrhu Roberta Fica na zrušenie nedeľných politických diskusií, ktorý označil za pokus o odvedenie pozornosti od skutočných problémov. „Nech si Robert Fico ide s takýmito dohodami do čerta. Nebudem sa s ním dohadovať ani nič podpisovať. Keď nechce, aby jeho predstavitelia chodili do diskusií, nech nechodia. Stále sme ešte v slobodnej a demokratickej krajine. Nech sa ľudia rozhodujú samostatne, čo budú pozerať,“ zdôraznil. Odmietol diktát zo strany premiéra Fica a dodal, že bude chodiť do diskusií a aj čeliť nepríjemným otázkam.

Priority strany SaS

Strana SaS sa podľa Gröhlinga zameriava na štyri hlavné oblasti: financie, zdravotníctvo, školstvo a právnu istotu. V oblasti financií presadzuje zrušenie transakčnej dane, návrat k rovnej dani a odbúravanie byrokracie. V zdravotníctve chce SaS riešiť výstavbu nemocníc, znižovanie čakacích dôb a reformu ambulantného sektora. V školstve pokračuje v reformách z roku 2020 a v oblasti spravodlivosti žiada posilnenie inštitúcií v boji proti korupcii.

„Situácia momentálne nahráva pravicovým opatreniam a pravicovej strane, ktorá nechce od ľudí iba vyberať peniaze a potom ich rozhadzovať na nesystémové riešenia, ale chce prinášať riešenia, aby sa naštartovala ekonomika, aby bolo viac pracovných miest, aby boli vyššie mzdy, aby bolo viac peňazí v rodinách,“ uzavrel Gröhling.

Sledujte reláciu Téma s Petrom Bielikom a dozviete sa viac

Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac
Najčítanejšie v kategórii Z domova