Od januára 2026 až 12 dní DOVOLENKY navyše. Nie však pre každého. Potrebujete SPLNIŤ…

Zdroj: Canva
Reklama

Od januára 2026 by mohol vojsť do platnosti návrh, ktorý mnohé ženy uvítajú s nadšením. Slovenské matky, ktoré sa popri zamestnaní starajú o deti vo veku od 3 do 15 rokov, by mohli získať až 12 dní platenej dovolenky navyše. Tento nový benefit však nebude dostupný pre všetky ženy automaticky – viaže sa na konkrétne podmienky.

Za celou iniciatívou stojí novela Zákonníka práce, ktorú predložili poslanci za Kresťanskodemokratické hnutie (KDH). Cieľom je vytvoriť lepšie podmienky pre matky, ktoré sú často rozpoltené medzi prácou a starostlivosťou o rodinu. Ak novela prejde legislatívnym procesom, nové pravidlá by mali vstúpiť do platnosti už na začiatku roka 2026.

Každý mesiac deň voľna navyše

Základný princíp návrhu je jednoduchý, no silný – každá pracujúca matka dieťaťa vo veku od troch do pätnástich rokov by mala nárok na jeden deň dovolenky navyše každý mesiac. V praxi to znamená až 12 dní voľna za rok. Tento benefit by sa pripočítaval k štandardnej výmere dovolenky, ktorú matka inak dostáva.

Ak by matka spĺňala podmienky len časť roka – napríklad by jej dieťa dovŕšilo tri roky až v priebehu jari – dovolenka by sa jej prirátavala len za mesiace, kedy spĺňala vekový rámec. Výpočet by teda fungoval pomerne, v závislosti od konkrétnej situácie.

Uznanie dvojitej záťaže

Poslanci, ktorí návrh predložili, argumentujú tým, že matky často čelia „dvojitej záťaži“. Ako uviedli peniaze.sk, Na jednej strane plnia pracovné povinnosti a odvádzajú dane, no zároveň sa starajú o domácnosť a výchovu detí. V tejto každodennej realite im podľa tvorcov novely chýba reálne ocenenie, ktoré by reflektovalo ich náročnú situáciu.

Podľa ich slov má ísť o symbolické splácanie spoločenského dlhu voči matkám. Priznávajú, že takáto forma uznania síce neprináša okamžitú finančnú odmenu, no z hľadiska kvality života môže byť mimoriadne prínosná.

Výhra nielen pre rodiny, ale aj pre firmy

Zaujímavé je, že samotní navrhovatelia vnímajú tento návrh nielen ako pomoc matkám, ale aj ako príležitosť pre zamestnávateľov. Práve podniky, ktoré sa rozhodnú vyjsť matkám v ústrety, môžu získať lojálnych a motivovaných zamestnancov. Stabilné pracovné kolektívy, nižšia fluktuácia a spoločenská zodpovednosť sú faktory, ktoré sa čoraz viac dostávajú do popredia.

Zamestnávateľ, ktorý podporuje rovnováhu medzi pracovným a rodinným životom, si podľa odborníkov buduje nielen dobré meno, ale aj konkurencieschopnú pozíciu na trhu práce. V čase, keď sa firmy pretekajú v poskytovaní zamestnaneckých benefitov, môže byť takáto dovolenka pre matky kľúčovým rozhodovacím prvkom.

Niečo za niečo: dopady na zamestnávateľov

Hoci návrh prináša viaceré pozitíva, treba spomenúť aj druhú stranu mince. Dodatočné dni voľna budú pre zamestnávateľov znamenať vyššie náklady a potrebu riešiť zastupovanie počas absencie pracovníčok. To môže predstavovať značnú výzvu najmä pre malé firmy s obmedzenými kapacitami.

Napriek tomu sa predkladatelia návrhu domnievajú, že tieto krátkodobé komplikácie neprevážia dlhodobé prínosy. Odvolávajú sa na skúsenosti zo zahraničia, kde podobné opatrenia viedli k vyššej spokojnosti zamestnancov a pozitívnym efektom na pracovnú kultúru.

Kedy sa dozvieme viac?

Aktuálne sa novela nachádza v legislatívnom procese, čo znamená, že ešte musí prejsť pripomienkovým konaním a následne schvaľovaním v parlamente. Ak bude prijatá v navrhovanej podobe, nové pravidlá by mali začať platiť od 1. januára 2026.

Pre mnohé rodiny by to znamenalo citeľnú úľavu a vítané zjednodušenie života. No ako už z názvu vyplýva – tento benefit nebude pre každého. Ak patríte medzi pracujúce matky s deťmi v danom vekovom rozpätí, možno sa už teraz môžete začať tešiť na trochu viac času pre seba, svoju rodinu a oddych.

Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac
Najčítanejšie v kategórii Ekonomika a biznis