Prelomový objav amerických vedcov otvára dvere k úplne novému prístupu v starostlivosti o pacientov s osteoartritídou kolena – ochorením, ktoré trápi milióny ľudí po celom svete. Doteraz bola liečba tejto degeneratívnej choroby prevažne zameraná na tlmenie bolesti či invazívne zákroky. Nové zistenia však prinášajú reálnu šancu na skorú diagnostiku a cielené terapie, ktoré by mohli výrazne spomaliť, ba dokonca zastaviť jej ďalší vývoj.
Podľa prognóz by sa do roku 2050 mohol počet ľudí trpiacich osteoartritídou vyšplhať na viac než miliardu. Najvýznamnejším faktorom jej rozvoja je prirodzené starnutie organizmu. A rovnako ako čas, aj samotné ochorenie zatiaľ nevieme zastaviť. Objav vedcov z inštitúcií Henry Ford Health a Michigan State University Health Sciences však prináša prelom – a novú nádej.
Ich výskum, publikovaný v prestížnom odbornom časopise Nature Communications, sa zameral na cirkulujúcu molekulu mikroRNA s označením miR-126–3p. Táto drobná molekula v krvi pôsobí ako tzv. mechanistický biomarker – dokáže signalizovať prítomnosť ochorenia a súčasne ovplyvňuje jeho priebeh. Vedci zistili, že miR-126–3p znižuje tvorbu krvných ciev a zároveň potláča závažnosť osteoartritídy kolena.
„Veríme, že tento objav pomôže lekárom zachytiť ochorenie ešte predtým, než dôjde k nezvratnému poškodeniu kĺbov,“ uviedla hlavná autorka štúdie Shabana Amanda Ali z Henry Ford Health. Ako dodáva, osteoartritída je mimoriadne komplexná choroba a napriek desaťročiam výskumu stále neexistuje jednotná účinná liečba.
Nový objav by mohol viesť k vývoju krvných testov schopných odhaliť ochorenie v jeho začiatkoch a zároveň k novým typom liečby, ktoré cielene zasiahnu do jej mechanizmov. Dnešné terapeutické možnosti totiž zostávajú obmedzené – pacientom ponúkajú najmä dočasnú úľavu alebo chirurgickú výmenu kĺbu.
Optimisticky sa na výskum pozerá aj profesor Jonathan Braman z Henry Ford Health: „Tento pokrok nás posúva bližšie k personalizovanej medicíne – k liečbe, ktorá bude šitá na mieru každému pacientovi. Veríme, že výsledkom bude menej operácií a lepšia kvalita života pre milióny ľudí.“
Výskum tak prináša nielen vedecký prielom, ale predovšetkým ľudskú nádej. Nádej, že jedného dňa bude možné osteoartritídu nielen zvládať, ale skutočne liečiť.