Závod o pôvod vesmíru sa začal. Vedci z rôznych kútov sveta súťažia v snahe nájsť odpoveď na najstaršiu otázku ľudstva

planéty ďalekohľad
Ilustračná fotografia. Zdroj: FREEPIK/stockgiu, Pexels/Lucas Pezeta
Reklama

Prečo vôbec existuje vesmír a s ním aj my? Táto otázka fascinuje ľudstvo celé tisícročia. Dnes sa jej riešenia chopia dve výskumné skupiny, ktoré v podzemných komplexoch v USA a Japonsku skúmajú záhadné častice neutrína. Ich cieľom nie je nič menšie než pochopiť samotný dôvod našej existencie.

Vesmírna hádanka

Hoci dnes vieme, ako náš vesmír vznikol vďaka všeobecne prijatej teórii veľkého tresku, stále netušíme, prečo vznikol. Prečo nezanikol hneď na začiatku? A prečo vôbec existuje hmota, keď jej mala antihmota zrkadlovo vyrušiť? Vedci sa domnievajú, že kľúčom k tejto hádanke sú tzv. neutrína a ich zrkadlové dvojníčky – antineutrína, informuje BBC.

Americký tím stavia „katedrály vedy“ hlboko pod zemou

V Južnej Dakote, 1500 metrov pod povrchom Zeme, vznikajú obrovské jaskynné priestory, ktoré slúžia ako dejisko jedného z najambicióznejších vedeckých experimentov na svete. V týchto podzemných „katedrálach vedy“ sa buduje detektor, ktorý bude analyzovať lúče neutrín a antineutrín vysielané z Illinois, vzdialeného 1287 kilometrov.

„Chceme pochopiť, prečo vôbec existujeme,“ vyhlásil vedecký riaditeľ Jaret Heise. Do projektu sa zapojilo viac ako 1 400 vedcov z 35 krajín. Ich spoločnou ambíciou je zmeniť naše chápanie vesmíru.

„Sme pripravení postaviť detektor, ktorý zmení naše chápanie vesmíru, pomocou nástrojov, ktoré budú nasadené v spolupráci s viac ako 1 400 vedcami z 35 krajín, ktorí túžia odpovedať na otázku, prečo existujeme,“ povedal Heis.

Japonsko má náskok, stavia vylepšený detektor Hyper-K

Na opačnej strane planéty, v Japonsku, prebieha paralelný výskum. Vedci tam pripravujú Hyper-Kamiokande – novú, väčšiu verziu ich slávneho detektora Super-K, ktorý pripomína obrovský podzemný chrám posiaty žiarivými zlatými guľami. Japonský tím plánuje spustiť svoj neutrínový lúč už o menej ako dva roky, čo im dáva významný časový náskok pred americkým projektom.

Spolupráca alebo preteky? Výsledok môže zmeniť dejiny

Aj keď to znie ako vedecký závod, odborníci veria, že práve paralelné experimenty v dvoch rôznych častiach sveta môžu priniesť bohatší a presnejší obraz o našom pôvode. Každý z tímov môže objaviť iné nuansy správania neutrín – a spoločne tak možno priblížia ľudstvo k odpovedi na jednu z najzásadnejších otázok všetkých čias.

Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac