V koalícii máme svoje ČERVENÉ čiary, v centre záujmu bude pre mňa vždy PACIENT, hovorí minister zdravotníctva Šaško

Kamil Šaško, Hlas, Smer, zdravotníctvo, nemocnica
Hosťom v diskusii Téma s Petrom Bielikom bol minister zdravotníctva Kamil Šaško (Hlas-SD). Zdroj: TV Spark; Facebook/Hlas-sociálna demokracia; TASR/Martin Baumann; Facebook/Smer-SSD
Reklama

Strana Hlas-SD sa nachádza v zložitej pozícii – ako člen vládnej koalície je povinná spolupracovať so Smerom-SD, no zároveň sa snaží presadiť vlastnú politickú líniu a profilovať sa ako samostatný subjekt. Napätia sa prejavujú aj v oblasti zdravotníctva. Minister zdravotníctva Kamil Šaško (Hlas-SD) v relácii Téma s Petrom Bielikom otvorene hovoril o výstavbe novej nemocnice vo Vajnoroch, financovaní projektu, vzťahoch medzi Hlasom-SD a Smerom, aj o kontroverziách okolo pozemkov ministerky Sakovej.

Minister zdravotníctva Kamil Šaško v úvode diskusie zdôraznil, že Hlas-SD sa stáva suverénnou stranou s vlastnými cieľmi. „Zo strany Hlas sa medzičasom stala suverénna, samostatná strana, ktorá má svoje jasné programové ciele,“ vyhlásil Šaško. Podľa neho by mal byť v centre pozornosti politiky vždy človek a nie politik: „Pri každom jednom kroku, ktorý na ministerstve zdravotníctva presadzujem, mám v centre záujmu pacienta. Všetko ostatné ide až potom.“

Šaško zároveň priznal, že spoločnosť je silno polarizovaná a on sa snaží udržiavať korektné vzťahy naprieč politickým spektrom. „Úlohou politika je snažiť sa zjednocovať, prinášať pokoj a spoločenské zmierenie,“ dodal.

Emancipácia od Smeru a červené čiary Hlasu

Na otázku, či si vie predstaviť vládu bez Smeru, minister odpovedal: „Nie je to o tom, čo si viem predstaviť ja, ale o tom, čo si predstavuje náš volič. Mojou úlohou je prinášať politiky, ktoré oslovia človeka a ukážu, že to myslím úprimne.“ Šaško tiež jasne pomenoval červené línie Hlasu-SD: „Nespochybniteľné členstvo Slovenska v EÚ a NATO je pre nás zásadné. V názoroch sme jasní a čitateľní, to je dôležité aj pre voliča.“

Transakčná daň je pre zdravotníctvo problém

Témou diskusie bola aj kritizovaná transakčná daň, ktorá podľa niektorých postihuje aj onkologické lieky. „Absolútne súhlasím, že je to problém. Verejné financie sú však v katastrofálnom stave a konsolidácia je nevyhnutná. Transakčná daň je opatrenie do času, po stabilizácii sme za jej zrušenie,“ vysvetlil minister. Dodal, že Hlas nikdy nedovolí, aby ďalšia konsolidácia zasiahla dosiahnuté sociálne istoty, ako sú obedy zadarmo či materské.

Šaško potvrdil, že intenzívne rokuje s ministrom financií o úpravách dane, najmä vzhľadom na ambulantný sektor: „Veľmi otvorene o tom komunikujem aj s kolegami a ambulantným sektorom. Sú to dodatočné náklady a rokujeme o nich.“

Prečo bude nová nemocnica práve vo Vajnoroch?

Minister detailne vysvetlil, prečo bola vybraná lokalita Vajnory. „Projekt nemocnice vo Vajnoroch je najrýchlejším riešením. Hrubá stavba má stáť do roku 2027, čo je kontrolovateľný cieľ – v tom roku budú voľby. Chcem, aby vznikol moderný kampus s nemocnicou, strednou zdravotníckou školou, lekárskou fakultou a vedecko-výskumným centrom. To všetko umožňuje práve veľký štátny pozemok vo Vajnoroch,“ zdôraznil Šaško.

Minister tiež priznal, že rozpočet rezortu zdravotníctva by takúto investíciu neumožnil, preto hľadá kombináciu financovania: „Využívame plán obnovy, eurofondy, rozpočet ministerstva a aj prostriedky z obranných výdavkov v rámci duálneho využitia. Inak by to nebolo možné.“

K otázke vysokej ceny projektu, ktorá je porovnávaná so súkromnou nemocnicou Bory, minister uviedol: „Porovnávať ceny s komerčnými projektmi je zavádzajúce. Ide o špičkovú nemocnicu piatej úrovne s dvojnásobnou plochou oproti Prešovu, 150 ambulanciami a kompletným diagnostickým centrom. Cena je konkurencieschopná a bude predmetom verejnej kontroly. Pozývam médiá aj odbornú verejnosť na mediálne raňajky, kde budeme o detailoch otvorene hovoriť.“

Pozemky ministerky Sakovej potrebujeme

Diskusiu rozvírila aj téma pozemkov ministerky Sakovej a jej manžela vo Vajnoroch. Šaško odmietol akékoľvek špekulácie: „Ak si niekto myslí, že sme osem rokov čakali a hľadali pozemok práve vedľa pozemkov nejakého ministra, tak by sme sa nikam nepohli. Pozemok štátu je taký veľký, že nie sme odkázaní na žiadne iné pozemky. Pani Saková nebola v úzkom kruhu, kde sa o tomto rozhodovalo, a s ňou sme o tom vôbec nediskutovali.“

Spolupráca so samosprávami

Minister zdôraznil, že kľúčovými partnermi sú samosprávy. „Bratislavský kraj a mesto Bratislava sú pre mňa kľúčoví partneri. Riešime dopravnú infraštruktúru, prístupové cesty, možnosti električky aj kyvadlovej dopravy. Zriadili sme pracovnú skupinu, kde sú župan Droba, primátor Vallo a starostovia mestských častí,“ konkretizoval Šaško.

Zároveň uistil, že peniaze samosprávam na projekt nemocnice brať nebudú: „Práve naopak, budeme hľadať spoločné financovanie. Bratislava by mala mať možnosť čerpať eurofondy na takéto projekty.“

Prioritou je dokončenie projektov

Šaško informoval, že výstavba nemocníc v Banskej Bystrici a Martine je financovaná z plánu obnovy s termínom do júna 2026. „Na oboch stavbách sa aktívne pracuje, monitorujem to na dennej báze. Prioritou je, aby tieto projekty nezlyhali. Potrebujeme však aj ďalšie zdroje na materiálne vybavenie, to sú stámilióny eur,“ upozornil.

Na záver diskusie minister priznal, že jeho cesta do politiky nebola štandardná. „Oslovil ma prezident po odbornej stránke, pripravoval som program Hlasu a neskôr som sa stal štátnym tajomníkom. Práca ma baví a ak budem mať dôveru ľudí, rád by som pokračoval v dlhodobých projektoch,“ uzavrel Kamil Šaško.

Sledujte reláciu Téma s Petrom Bielikom na našom YouTube

Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac
Najčítanejšie v kategórii Z domova