Zázrak, ktorý nebol zázrakom: Pravda o záchrane Roberta Fica očami jeho záchrancu, lekára Jozefa Valkyho

Jozef Valky viedol lekársky tím starajúci sa o premiéra Roberta Fica. Presne pred rokom ho niekoľkokrát postrelil atentátnik.
Jozef Valky viedol lekársky tím starajúci sa o premiéra Roberta Fica. Presne pred rokom ho niekoľkokrát postrelil atentátnik. Zdroj: TASR/Ján Krošlák,Martin Medňanský, Jaroslav Novák
Reklama

Presne rok od atentátu na premiéra Roberta Fica prehovoril prednosta Kliniky anestéziológie a intenzívnej medicíny vo Fakultnej nemocnici F. D. Roosevelta v Banskej Bystrici Jozef Valky.

Práve on viedol lekársky tím, ktorý premiérovi po vážnom útoku zachránil život. Hoci si mnohí myslia, že jeho uzdravenie hraničí so zázrakom, podľa Valkyho išlo o profesionálnu medicínu, podporenú veľkou dávkou šťastia. Informuje seznamzpravy.cz.

„Zázraky sa dejú len v rozprávkach,“ hovorí lekár, ktorý sa o premiéra staral po tom, čo ho v Handlovej vážne zranil atentátnik Juraj Cintula. Podľa Valkyho tím neurobil nič mimoriadne – išlo o rovnakú liečbu, akú poskytujú aj iným pacientom:

„Robili sme normálnu medicínu. Premiér mal možno väčšiu časť šťastia.“

Fico podstúpil tri náročné operácie a hoci bol jeho stav veľmi vážny, zotavil sa rýchlejšie, ako sa očakávalo.

To nás pozitívne prekvapilo,“ priznáva Valky.

Zdroj: X/Dan-i-El

Napriek tomu sa musel vyrovnať aj s vlnou dezinformácií a konšpiračných teórií, ktoré spochybňovali nielen útok, ale aj samotný priebeh liečby.

„Je mi smutno z toho, čo sú ľudia schopní si vymyslieť,“ reaguje Valky na tvrdenia, že k atentátu nedošlo, alebo že zranenia neboli vážne. Čelil aj bizarným obvineniam.

„Dokonca som počul, že sme mu transplantovali pečeň. To sú hlúposti – aj medicínske,“ hovorí s trpkosťou.

Zarážajúce však bolo, že pochybnosti nezaznievali len zo strany verejnosti, ale aj z lekárskeho prostredia.

„Niektorí moji kolegovia ma spochybňovali,“ priznáva.

Zdroj: X/ Johnny Freedom

Na otázku, či ho obvinenia o údajnom sprisahaní zasiahli, odpovedá pokojne: „Normálny človek sa s tým vie vysporiadať. Teda dúfam.“

Podľa Valkyho neexistovala snaha pristupovať k premiérovi inak ako k bežnému pacientovi. Aj keď prítomnosť ochranky spôsobila mierne odlišný režim, na odbornej starostlivosti to nič nemenilo.

„Dokonca som kolegom zdôrazňoval, aby sme nič nevymýšľali len preto, že je to premiér. Robili sme to, čo robíme každý deň – poctivú medicínu.“

Lekár tiež vysvetľuje, že pravidelne informoval vedenie nemocnice o vývoji zdravotného stavu premiéra, no komunikácia smerom k verejnosti už nebola v jeho kompetencii.

Rozdelená spoločnosť a tvrdé reakcie

Záchrana Roberta Fica nebola prijatá jednoznačne.

Hoci mnohí Valkymu ďakujú, iní mu jeho prácu vyčítajú.

„Polovica ľudí ma potľapkáva po ramene, druhá by mi najradšej zakrútila krkom,“ opisuje atmosféru. Priznáva, že očakával, že tragédia zmení spoločnosť.

„Myslel som si, že si politici i verejnosť uvedomia, kam smerujeme. Ale to sa nestalo. Skôr naopak.“

Rozdelenie spoločnosti podľa neho dosiahlo taký stupeň, že ľudia nie sú ochotní sa navzájom počúvať. A práve tento fakt považuje za jeden z najväčších problémov súčasnosti.

Jozef Valky poskytol verejnosti pohľad do zákulisia lekárskej záchrany Roberta Fica. Odmieta akékoľvek mytologizovanie prípadu a zdôrazňuje profesionalitu svojho tímu. Hoci výsledok mohol pôsobiť ako zázrak, išlo o kombináciu skúseností, štandardných postupov a veľkej dávky šťastia. A to by malo byť podľa neho úplne postačujúce.

Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac
Najčítanejšie v kategórii Z domova