Slovensko opäť čelí vážnej výstrahe, kam až môže zájsť nebezpečný trend polarizácie spoločnosti, nenávistných výrokov a verejného podnecovania. Polícia SR informovala o obvinení dvoch mužov v súvislosti s výhražnými prejavmi adresovanými predsedovi vlády Robertovi Ficovi. Tento krok prichádza v čase, keď sa spoločnosť stále spamätáva z minuloročného atentátu na premiéra a eskalácia napätia sa opäť dostáva do centra pozornosti.
Vyšetrovateľ obvinil 47-ročného muža, identifikovaného ako P. L., ktorý mal vo videu zverejnenom na sociálnych sieťach verejne podnecovať k trestnej činnosti alebo vážnemu narušeniu verejného poriadku. Video, na ktorom drží valašku a adresuje výhražné gestá premiérovi, vzbudilo silné pobúrenie.
Zdroj: FB/Demokrati 2023
V druhom prípade bol obvinený 65-ročný muž menom P. P., ktorý sa mal prostredníctvom internetového príspevku vyjadriť v prospech fyzickej likvidácie ústavného činiteľa, konkrétne zastrelením. Informuje portál noviny.sk.
Policajný zbor tieto prípady vyhodnotil ako mimoriadne závažné a upozornil, že nebude tolerovať žiadne formy podnecovania nenávisti bez ohľadu na pôvodcu. S ohľadom na prebiehajúce vyšetrovanie však v tejto fáze neposkytuje podrobnejšie informácie.
Posun k radikalizácii?
Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok označil incident za ďalší dôkaz, že v spoločnosti dochádza k nebezpečnému posunu smerom k radikalizácii.
Podľa neho je video, v ktorom sa muž s valaškou verejne vyhráža predsedovi vlády, mrazivým prejavom toho, ako hlboko sa korene nenávisti v niektorých jednotlivcoch usadili. Kriticky sa vyjadril aj k niektorým opozičným stranám, ktoré podľa neho tieto prejavy buď priamo neodsudzujú, alebo ich mlčky tolerujú, čím prispievajú k šíreniu nebezpečnej atmosféry v spoločnosti.
Polícia zároveň vyzvala občanov na zodpovedné vyjadrovanie svojich názorov, a to nielen na verejnosti, ale aj v online priestore. Pripomenula, že napätie v spoločnosti dosahuje alarmujúcu úroveň, ktorá môže vyústiť do fyzických útokov, poškodzovania majetku, vážneho ublíženia na zdraví alebo dokonca tragických strát na životoch.
Minister vnútra sa z dôvodu zahraničných pracovných povinností nemohol osobne zúčastniť štvrtkového zasadnutia bezpečnostnej rady, ktoré sa konalo symbolicky v deň výročia atentátu na predsedu vlády. Hlavnou témou zasadnutia bolo hodnotenie bezpečnostnej situácie v súvislosti so stupňujúcimi sa prejavmi nenávisti v spoločnosti.
Na celú situáciu zareagovali aj predstavitelia strany Smer-SD, ktorí verejne poukázali na osobu údajne publikujúcu nenávistné komentáre a pripravujúcu sa na výjazdové rokovanie vlády v Handlovej. Zároveň naznačili spojenie tohto jednotlivca s mimoparlamentnou stranou Demokrati. Tá sa však voči týmto vyjadreniam ostro ohradila a označila ich za hrubo zavádzajúce a účelovo manipulatívne.
Celý prípad tak otvára otázky nielen o hraniciach slobody prejavu, ale aj o zodpovednosti verejných činiteľov, médií a jednotlivcov pri vytváraní spoločenskej klímy. Ukazuje, že výbušná kombinácia nenávisti, nepravdivých naratívov a ľahko dostupných online platforiem môže mať veľmi nebezpečné dôsledky.