VIDEO: Žmurknete a zmeškáte to. Študenti zostrojili robota, ktorý zloží Rubikovu kocku za REKORDNÝ čas

Študentom americkej univerzity sa podarilo zostrojiť robota, ktorý výrazne posunul rekord v skladaní Rubikovej kocky. Foto: X/@CollinRugg
Reklama

Študentom americkej univerzity sa podarilo zostrojiť robota, ktorý výrazne posunul rekord v skladaní Rubikovej kocky.

Doterajší rekord človeka v riešení známeho rébusu je 3,05 sekundy. Študenti z Purdue univerzity v Indiane stanovili nový rekord vďaka „Purdubikovej kocke“.

Kocka už je zložená

Pokiaľ žmurknete, rozhodne zmeškáte rýchlosť, za akú sa podarí stroju zložiť kocku. Potrebuje na to len zlomok z ľudského rekordu, píše NBC news.

Minulý mesiac vytvorili Guinnessov svetový rekord vďaka „najrýchlejšiemu robotovi, ktorý vyrieši hlavolamovú kocku“. Úspešne vyriešil farebnú kocku za iba 0,103 sekundy, čo je zlomok predchádzajúceho rekordu 0,305 sekundy, ktorý stanovili inžinieri spoločnosti Mitsubishi Electric v máji 2024.

„Žmurknutie oka trvá 200 až 300 milisekúnd, takže kým si človek vôbec uvedomí, že sa to hýbe, tak je kocka už zložená,“ priblížil jeden z členov tímu Matthew Patrohay.

Bleskurýchle vyriešenie

Robot, ktorý sa nachádza v areáli školy Purdue v Indiane, používa strojové videnie na rozpoznávanie farieb, vlastné algoritmy riešenia optimalizované pre čas vykonávania a hardvér na riadenie pohybu priemyselnej triedy, uvádza sa v tlačovej správe Purdue University.

Zdroj: X/@CollinRugg

Hoci sa môže zdať, že ide len o akýsi experimentálny študentský projekt, poznatky pri ňom získané môžu mať širokú oblasť použitia, či už ide o odbory softvérového inžinierstva, umelej inteligencie, optimalizácie alebo napríklad o strojárstvo a môžu sa prepojiť, typicky napríklad v nových pokročilých riadiacich systémoch.

Ale bokom pochopiteľne nie je ani prvok zábavy. Purdubikova kocka prostredníctvom technológie Bluetooth dokáže kopírovať pohyby kocky, ktorú niekto otáča v rukách. Následne potom zadanú zostavu vyrieši, a to skutočne bleskurýchlo.

Tím, ktorý tvoria študenti inžinierstva Junpei Ota, Aden Hurd, Matthew Patrohay a Alex Berta, pôvodne vytvoril robota, aby sa v decembri 2024 zúčastnil súťaže Spark Challenge, ktorá sa konala v dizajnérskom centre pre študentov. Po zisku prvého miesta robota ďalej vylepšovali so sponzorskou pomocou Purdue inštitútu.

Internet pomohol k návratu skladania kocky

Rubikova kocka sa prvýkrát stala kultúrnym fenoménom v 80. rokoch 20. storočia, v 90. rokoch upadla a prekvapivo sa vrátila s nástupom internetu, ktorý pomohol k speedcubingu – súťažiam, ktorých cieľom je zistiť, ako rýchlo dokážu ľudia (a teraz aj stroje) vyriešiť hádanku 3 x 3.

Ľudia teraz pravidelne súťažia v skladaní Rubikových kociek rôznymi spôsobmi, dokonca aj so zaviazanými očami. Najrýchlejší človek sa však k robotovi Purdueovej univerzity ani zďaleka nedokáže priblížiť.

Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac
Najčítanejšie v kategórii Zaujímavosti