Zákony sú silnejšie než smrť: Tehotnú ženu vyhlásili za mŕtvu, jej telo musia udržiavať pri živote

Ilustračné foto. Zdroj: Freepik/DC Studio, Pixabay/pcdazero
Reklama

Tridsaťročná zdravotná sestra z americkej Georgie je už tri mesiace právne mŕtva. Napriek tomu jej telo zostáva umelo udržiavané pri živote. Dôvodom je prísny zákon zakazujúci interrupcie po zistení srdcovej aktivity plodu. Rodina trpí, účty rastú a neistota o osude nenarodeného dieťaťa otvára vážnu etickú debatu v celej krajine.

Začalo to bolesťou hlavy

Adriana Smithová, zdravotná sestra a matka jedného dieťaťa, bola vo februári hospitalizovaná pre intenzívne bolesti hlavy. Po krátkej liečbe ju lekári poslali domov, no nasledujúci deň ju partner objavil v bezvedomí. Diagnóza bola nemilosrdná, krvné zrazeniny v mozgu a následná mozgová smrť. V tom čase bola v deviatom týždni tehotenstva, píše The Mirror.

Aj keď bola vyhlásená za mŕtvu, jej telo zostáva napojené na život zachraňujúce prístroje. Dôvod? V štáte Georgia platí zákaz interrupcií od momentu, keď je u plodu zistená srdcová činnosť – čo zvyčajne nastáva v šiestom týždni. Podľa tohto zákona nie je možné ukončiť ani umelú podporu života, ak plod stále žije.

Rodina sa márne snaží o jej odpojenie z prístrojov. Matka zosnulej hovorí o psychickom utrpení, ktoré denne prežíva. „Je to pre mňa mučenie. Vidím, že moja dcéra dýcha, ale nie je tam,“ priznala so slzami v očiach. Jej vnuk, syn Adriany, si dokonca myslí, že jeho mama len spí.

Neistota o zdraví plodu

Lekári zároveň upozornili na možné vážne poškodenie plodu. Vyšetrenia naznačili prítomnosť tekutiny v mozgu, čo môže signalizovať neurologické problémy. Nie je jasné, či plod vôbec prežije pôrod, ani akú kvalitu života by mohlo mať po narodení.

Podľa nemocnice sa prípad nachádza v právnej sivej zóne. Zákon v Georgii bol sprísnený po tom, čo Najvyšší súd USA v roku 2022 zrušil federálne právo na interrupciu. Výnimka zo zákona platí len v prípade ohrozenia života matky – no tá je už právne mŕtva.

Rodina čelí neúnosným nákladom za zdravotnú starostlivosť. „Každý ďalší deň znamená viac výdavkov, viac traumy, viac otázok,“ hovorí matka zosnulej. Je presvedčená, že rozhodnutie malo byť v rukách rodiny, nie zákonodarcov či nemocnice.

Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac
Najčítanejšie v kategórii Zo zahraničia