Predseda vlády SR Robert Fico (Smer-SD) mal v piatok na samite Európskeho politického spoločenstva (EPS) v albánskej Tirane viacero spoločných aj bilaterálnych rokovaní. Diskutoval aj s vysokou predstaviteľkou Európskej únie pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku Kajou Kallasovou. Vyzval ju na vzájomný rešpekt. Premiér to vyhlásil na tlačovej konferencii v Tirane, informuje osobitný spravodajca TASR.
„Na tomto stretnutí som povedal pani vysokej predstaviteľke, že neexistuje žiadny právny dokument, neexistuje žiadne záväzné politické stanovisko v rámci Európskej únie, ktoré by mi bránilo podľa vlastnej vôle si vyberať ciele mojich zahraničných návštev a súčasne aj spôsob správania sa na týchto zahraničných cestách,“ uviedol premiér v súvislosti so svojou návštevou Moskvy počas osláv 80. výročia ukončenia druhej svetovej vojny 9. mája. Kallasová túto jeho cestu verejne kritizovala s tým, že Fico sa postavil na nesprávnu stranu dejín, keď sa stretáva s ruským prezidentom Vladimirom Putinom.
Premiér podľa vlastných slov chce, aby si so šéfkou diplomacie EÚ vymieňali informácie a neposielali politické odkazy. Avizoval tiež, že v tomto roku chce navštíviť Vietnam aj Kubu. Fico sa zároveň stretol aj so španielskym premiérom Pedrom Sánchezom. Na bilaterálnom rokovaní riešili ekonomické dôsledky zastavenia dovozu energetických surovín do krajín Európskej únie. Podľa Ficových slov sa dohodli, že sa obe krajiny na „expertnej báze“ na tému pripravia a následne budú pri príprave legislatívnych aktov do procesu vstupovať.
Predseda slovenskej vlády zároveň informoval, že v Európe vzniká platforma štátov, ktoré chcú vstúpiť do Únie, a štátov, ktoré majú s prijímacím procesom skúsenosti. Fico si účasť Slovenska v takejto skupine krajín vie predstaviť. Slovenský premiér rokoval aj s talianskou premiérkou Giorgiou Meloniovou. Rozprával sa s ňou o svojej plánovanej návšteve Ríma. Európski lídri sa na samite podľa premiéra zaoberali aj vojnou na Ukrajine a diskutovali tiež o budúcnosti Európskej únie.
Európski lídri telefonovali s Trumpom
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj spoločne a francúzskym náprotivkom Emmanuelom Macronom, nemeckým kancelárom Friedrichom Merzom, britským premiérom Keirom Starmerom a poľským predsedom vlády Donaldom Tuskom v piatok telefonovali s americkým prezidentom Donaldom Trumpom. K telefonickému rozhovoru došlo po skončení rusko-ukrajinských rokovaní v tureckom Istanbule, oznámil Zelenského hovorca Serhij Nykyforov. TASR o tom informuje podľa správ agentúr AFP a DPA.
„Prezident Zelenskyj, prezident Macron, kancelár Merz, premiér Starmer a premiér Tusk mali telefonický rozhovor s Donaldom Trumpom,“ uviedol Nykyforov bez ďalších podrobností novinárom. „Ukrajina je pripravená podniknúť čo najrýchlejšie kroky k dosiahnutiu skutočného mieru a je dôležité, aby svet zaujal pevný postoj,“ napísal Zelenskyj na sieti X po telefonáte. „Naša pozícia: ak Rusi odmietnu úplné a bezpodmienečné prímerie a ukončenie zabíjania, musia nasledovať tvrdé sankcie. Tlak na Rusko treba udržať, kým nebude Rusko pripravené ukončiť vojnu,“ dodal.
Zelenskyj, Macron, Stamer, Merz a Tusk sa v piatok stretli v albánskej Tirane, kde sa koná šiesty summit Európskeho politického spoločenstva (EPC). Nemecký kancelár povedal, že budú Trumpa „priebežne informovať o pokroku rokovaní z našej strany“. Dodal, že skupina plánuje v nasledujúcich dňoch a týždňoch opakovane ponúkať ďalšie rokovania. DPA tvrdí, že lídri v telefonáte zdôraznili dôležitosť udržiavania tlaku na Rusko prostredníctvom sankcií.
„Úzko zlaďujeme a koordinujeme naše reakcie a budeme v tom pokračovať,“ povedal po telefonickom rozhovore britský premiér. Francúzsky prezident povedal, že je „neakceptovateľné, že Rusko a prezident (Vladimir) Putin po druhýkrát nereagovali na požiadavky Američanov, ktoré podporili Ukrajina a Európania“.