Sociálne siete zaplavili správy o údajnom únose detí z detských ihrísk v Bratislave. Ľudia sa zľakli, niektorí dokonca prestali púšťať deti von. Do prípadu vstúpila polícia aj ministerstvo vnútra. Výsledky vyšetrovania prekvapili. Ukázalo sa, že pravda je úplne iná, než sa šírilo internetom.
Obavy z dodávok a únosov
V uliciach hlavného mesta a na sociálnych sieťach sa začali šíriť alarmujúce správy o dodávkach, ktoré údajne unášajú deti z detských ihrísk. Tieto zvesti rýchlo nabrali na sile a medzi rodičmi vyvolali skutočný strach.
Polícia žiadny prípad únosu neevidujeme
Bratislavská polícia potvrdila, že sa zaoberá šíriacimi sa informáciami o únosoch detí. V stanovisku uviedla: „Zaznamenali sme šíriace sa informácie, v zmysle ktorých sa majú v našom hlavnom meste unášať deti z detských ihrísk a podobne,“ potvrdila polícia na sociálnej sieti. Vyvrátili tým aj statusy, ktoré zdieľali niektorí bývalí politici a tým ešte viac vystrašili verejnosť.
„Na území celého Bratislavského kraja neevidujeme žiadny prípad únosu dieťaťa, prípadne pokusu o násilné odvlečenie dieťaťa cudzou osobou, či už z okolia detských ihrísk, prípadne iných verejných priestorov,“ zdôraznila polícia a celú kauzu označila za nepravdivý hoax.
Hoaxy škodia spoločnosti, varuje polícia
Bezpečnostné zložky zároveň upozornili na nebezpečenstvo šírenia poplašných správ. „Tvorenie takýchto hoaxov spôsobuje zbytočnú paniku,“ uvádza polícia s tým, že takéto správy priebežne preveruje. Dôležité však je, aby ľudia v prípade skutočného podozrenia neváhali kontaktovať políciu priamo a neobracali sa len na sociálne siete.
Do vyvracania dezinformácií sa zapojilo aj samotné ministerstvo vnútra. Prostredníctvom svojej oficiálnej stránky venovanej hoaxom apeluje na občanov, aby čerpali informácie výlučne z overených zdrojov, najmä z oficiálnych výstupov Policajného zboru SR. „Dôverujte výhradne overeným informáciám z Policajného zboru SR,“ píše sa na stránke.