V sobotu uplynulo 35 rokov, odkedy Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) vyradila homosexualitu zo zoznamu duševných chorôb, preto sa 17. máj pripomína ako Medzinárodný deň boja proti homofóbii, bifóbii a transfóbii, tzv. IDAHOBIT. Na Slovensku sa bude v sobotu 17. mája podvečer konať zhromaždenie pred budovou Národnej rady (NR) SR v Bratislave.
Organizátori ním chcú odmietnuť tzv. kvírnegativitu a podporiť ľudské práva pre všetkých. TASR o tom informovala koordinátorka komunikácie Amnesty International Slovensko (AIS) Daniela Mužíková. „Svetová zdravotnícka organizácia nepovažuje homosexualitu za ochorenie už od roku 1990. Túto informáciu musíme na Slovensku pripomínať tak často, ako sa len dá, pretože naratív vládnych strán, ale aj spoločnosti ju opomína alebo ignoruje,“ uviedol Róbert Furiel, riaditeľ občianskeho združenia Saplinq, ktoré zastrešuje kampaň Dúhová stužka.
Kampaň vrcholí 17. mája a pod jej záštitou sa budú konať viaceré podujatia v Bratislave, Košiciach, Banskej Bystrici a Rimavskej Sobote. Tento deň je podľa AIS pripomienkou pretrvávajúceho zápasu za rovnosť práv pre všetkých. Amnesty International Slovensko pripomína, že na ochranu ľudských práv netreba špeciálnu prípravu, stačí vôľa, najmä tá politická.
View this post on Instagram
Spoločne proti nenávisti
Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) vyradila homosexualitu z Medzinárodnej klasifikácie chorôb 17. mája 1990. Od tohto rozhodnutia WHO uplynie dnes (17. mája) 35 rokov. V tejto súvislosti sa 17. máj už 20 rokov pripomína ako Medzinárodný deň boja proti homofóbii (International Day Against Homophobia – IDAHO), ktorého názov sa neskôr rozšíril na Medzinárodný deň boja proti homofóbii, bifóbii a transfóbii (International Day Against Homophobia, Biphobia and Transphobia).
Hlavným iniciátorom Medzinárodného dňa boja proti homofóbii bol francúzsky akademik a aktivista Louis-Georges Tin, zakladateľ koordinačného výboru IDAHO. Na medzinárodnej úrovni si tento deň prvýkrát pripomenuli aktivisti v roku 2005 v približne 40 krajinách sveta. Cieľom dňa je upriamiť pozornosť verejnosti na násilie a diskrimináciu, ktoré zažívajú lesby, gejovia, bisexuálni, transrodoví a intersexuálni ľudia, resp. LGBTI+ ľudia. V súčasnosti sa tento deň pripomína vo viac ako 130 krajinách.
Trest smrti za homosexualitu hrozí podľa agentúry Equaldex v Afganistane, Jemene, Somálsku, Sudáne, Ugande, Saudskej Arábii a v Spojených arabských emirátoch. V ďalších 62 krajinách sveta je homosexuálne správanie nelegálne a trestá sa väzením či inými sankciami.
Medzinárodný deň boja proti homofóbii, bifóbii a transfóbii oficiálne uznáva Európsky parlament, Španielsko, Portugalsko, Belgicko, Spojené kráľovstvo, Mexiko, Kostarika, Holandsko, Francúzsko, Luxembursko či Venezuela. Uznávajú ho aj mnohé miestne orgány, ako napríklad provincia Quebec či mesto Buenos Aires.
Témou Medzinárodného dňa boja proti homofóbii, bifóbii a transfóbii je podľa Medzinárodnej asociácie lesieb, gayov, bisexuálov, trans a intersexuálov (ILGA): Sila komunít (The power of communities). Odráža rozmanitosti v rámci komunít LGBTQIA+, od bežných až po globálne. Téma tiež zdôrazňuje silu a odolnosť, ktorá vyplýva zo solidarity medzi komunitami a prvýkrát ju oznámili počas svetovej konferencie ILGA 2024 v juhoafrickom Kapskom Meste.