Dnes dopoludnia sa vo Vatikáne koná slávnostná inauguračná omša nového pápeža Leva XIV. Na ceremoniáli sa očakáva účasť približne 160 oficiálnych delegácií z rôznych krajín sveta. Talianske úrady odhadujú, že na Námestí svätého Petra a v jeho okolí sa zhromaždí asi 250-tisíc ľudí, ktorí budú tento historický okamih sledovať.
Z dôvodu bezpečnosti bude na bezpečnostný dohľad nasadených zhruba 6000 príslušníkov bezpečnostných zložiek, uvádzajú Topky na základe správy ČTK.
Omša začne predpoludním, pápež sa prihovorí veriacim z papamobilu
Pred samotným začiatkom omše by mal nový pápež prejsť medzi veriacimi v otvorenom vozidle, známom ako papamobil, aby ich pozdravil. Liturgická časť ceremoniálu sa začne o 10:00 v priestoroch Baziliky svätého Petra. Počas obradu mu budú symbolicky odovzdané insígnie jeho úradu – pallium, teda vlnený pruh odevu, a rybársky prsteň, ktorý predstavuje jeho pastiersku a apoštolskú autoritu. Kľúčové časti omše sa uskutočnia na priestranstve pred samotnou bazilikou.
Sľub vernosti a modlitby v rôznych jazykoch
Súčasťou ceremónie bude aj prísaha vernosti novému Svätému Otcovi, ktorú zložia zástupcovia katolíkov z rôznych častí sveta. Tento akt potvrdzuje, že pápež má plnú duchovnú a správnu moc nad cirkvou i mestským štátom Vatikán. Počas omše zaznejú modlitby a čítania vo viacerých jazykoch – okrem latinčiny aj v angličtine, taliančine, francúzštine, španielčine, poľštine, čínštine a dokonca aj v starogréčtine.
V porovnaní s dávnejšími pontifikálnymi ceremóniami je súčasný obrad jednoduchší. Už sa nepoužíva pápežská koruna – tzv. tiára – a opustilo sa aj od používania prenosného trónu zvaného sedia gestatoria, ktorý dnes nahrádza papamobil.
Zahraničné delegácie a politickí lídri vo Vatikáne
Na slávnostnom obrade sa zúčastní množstvo významných hostí z celého sveta, uvádza TASR. Spojené štáty, rodná krajina nového pápeža, budú zastúpené viceprezidentom J.D. Vanceom a šéfom diplomacie Marcom Rubiom, obaja katolíckeho vierovyznania. Medzi ďalšími hosťami budú nemecký kancelár Friedrich Merz, talianska premiérka Giorgia Meloniová, predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová či prezident Izraela Jicchak Herzog.
Svoju účasť potvrdili aj viacerí lídri strednej a východnej Európy – medzi nimi ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, poľský prezident Andrzej Duda a slovenský prezident Peter Pellegrini. Na inauguráciu pricestujú aj predstavitelia iných náboženstiev a cirkví.
Lev XIV. má plné právomoci od momentu zvolenia
Aj keď je inauguračná omša dôležitým symbolickým aktom, podľa cirkevného práva sa pontifikát začína už v okamihu, keď nový pápež prijme zvolenie kardinálov. Lev XIV. bol zvolený vo štvrtok 8. mája a odvtedy už stihol vykonať niekoľko úradných rozhodnutí – okrem iného prijal rezignácie viacerých biskupov a dočasne potvrdil vo funkciách vedenie hlavných vatikánskych úradov.
Vo svojich prvých verejných prejavoch Lev XIV. naznačil, že sa počas svojho pontifikátu plánuje zamerať na výzvy súčasného sveta – ako sú umelá inteligencia, globálne konflikty, klimatické zmeny a boj proti chudobe. V uplynulých dňoch telefonoval s viacerými svetovými lídrami, vrátane prezidenta Ukrajiny Volodymyra Zelenského a francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona. Vo Vatikáne už prijal aj športové osobnosti – napríklad známeho talianskeho tenistu Jannika Sinnera.
Vatikán ako dejisko rusko-ukrajinských rozhovorov
ierové rokovania medzi Ruskom a Ukrajinou by sa mohli konať vo Vatikáne, oznámil v piatok vatikánsky štátny tajomník kardinál Pietro Parolin, podľa ktorého pápež Lev XIV. v prípade potreby poskytne Vatikán ako miesto na takého rozhovory. TASR o tom informuje podľa stanice Sky News a spravodajského portálu Euronews.
Taliansky denník La Stampa citoval Parolina ešte pred začiatkom piatkových rusko-ukrajinských rokovaní v tureckom Istanbule. Rokovania v Turecku bez akýchkoľvek podmienok navrhol minulú nedeľu ruský prezident Vladimir Putin. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vyzval šéfa Kremľa na osobné stretnutie v Turecku. Putin však účasť na rokovaniach odmietol. Rokovania sa podľa plánu mali konať ešte vo štvrtok, napokon ich odložili na piatok.
(Článok pokračuje na ďalšej strane)