Ani miliardy na účtoch a spoločenský vplyv nie sú zárukou odolnosti voči rafinovaným podvodom. Mená ako Elizabeth Holmes, Anna Delvey a Belle Gibson sú ženy, ktoré spája schopnosť vytvoriť presvedčivú ilúziu a využiť ju na obohatenie. Ich príbehy sú učebnicovým príkladom toho, ako neexistujúce technológie, dedičstvá či choroby dokázali presvedčiť svet.
Tieto tri ženy dokázali, že dobrý príbeh môže byť silnejší než fakty. Zatiaľ čo ich obete zostali s prázdnymi rukami (a peňaženkami), svet sa naučil tvrdú lekciu: za úsmevom, titulmi a sľubmi sa môže skrývať len dobre premyslená lož.
1. Anna Delvey: Falošná dedička, ktorá pobláznila New York
Pod menom Anna Delvey očarila newyorskú smotánku. Predstavovala sa ako dedička európskeho impéria a plánovala otvoriť exkluzívny umelecký klub, píše portál peniaze.sk. Banky, hotely i prominentní známi jej požičiavali peniaze a otvárali dvere – netušiac, že všetko je lož.
Anna bývala v najluxusnejších hoteloch, cestovala súkromnými lietadlami a žila na vysoké nohe. Všetko stálo na tvrdení, že vo veku 26 rokov získa prístup k rodinnému fondu. Žiadny fond však nikdy neexistoval. V skutočnosti bola dcérou ruského vodiča kamióna žijúceho v Nemecku. V roku 2018 ju zatkli a odsúdili. Napriek tomu sa stala celebritou – jej životný príbeh sfilmovala Netflixová séria Inventing Anna.
2. Belle Gibson: Zdravá podvodníčka so smrteľnou diagnózou
Austrálska blogerka Belle Gibson si vo veku 23 rokov vymyslela rakovinu mozgu, ktorú vraj prekonala pomocou alternatívnej liečby a zdravého životného štýlu. Tento príbeh jej priniesol slávu a bohatstvo. Spustila aplikáciu The Whole Pantry, napísala kuchársku knihu a stala sa miláčikom wellness komunity. Jej aplikáciu dokonca Apple predinštaloval na prvé Apple Watch.
Všetko sa však zrútilo v roku 2015, keď vyšetrovanie odhalilo, že Gibson si chorobu vymyslela – a klamala aj o tom, že výťažky venuje na charitu. V roku 2017 ju súd uznal vinnou a udelil pokutu 410-tisíc austrálskych dolárov, ktorú však doteraz nezaplatila. Jej príbeh sa stal námetom pre knihu The Woman Who Fooled the World a v roku 2025 ho spracoval aj Netflix v seriáli Apple Cider Vinegar.
3. Elizabeth Holmes: Miliardárka, ktorá predávala ilúziu pokroku
Ako tínedžerka snívala o revolúcii v zdravotníctve. Jej firma Theranos sľubovala, že dokáže z kvapky krvi zistiť desiatky diagnóz – lacno, rýchlo a bezbolestne. Investori sa len tak hrnuli, hodnota firmy dosiahla 9 miliárd dolárov a Holmes sa stala najmladšou self-made miliardárkou.
Skutočnosť bola oveľa menej futuristická. Prístroje nefungovali, výsledky boli nespoľahlivé a analýzy robili bežné laboratórne stroje. Keď pravda vyšla najavo, Holmes skončila pred súdom a v roku 2022 bola odsúdená na 11 rokov väzenia. Jej pád zachytil aj seriál The Dropout – ale pozor, príbeh ešte nekončí: jej bývalý partner údajne zakladá nový startup v oblasti krvných testov.