Mliečne výrobky poriadne zdražejú: TIETO dôvody stoja za rastom cien

Ilustračné foto. Zdroj: Pexels/Charlotte May, Kampus Production, Photo By: Kaboompics.com
Reklama

Ceny mliečnych výrobkov na Slovensku sa v najbližších týždňoch zrejme zvýšia približne o desať percent. Dôvodom sú rastúce výdavky mliekarní a farmárov, ktorým situáciu komplikujú nielen choroby v živočíšnej výrobe, ale aj pokles výkupných cien.

Podľa Správy STVR na zhoršenú situáciu reagujú producenti aj spracovatelia, ktorí tvrdia, že kombinácia vyšších nákladov a nižších príjmov ich núti pristúpiť k úprave cien smerom nahor. Píše o tom aj Refresher.

Choroby aj ekonomické faktory zatlačili mliekarne do kúta

Epidémia slintačky a krívačky, ktorá sa v uplynulých mesiacoch rozšírila medzi viaceré stáda, viedla k sprísneniu hygienických pravidiel na farmách aj v mliekarňach. Tieto opatrenia však zvýšili náklady na prevádzku, čo má priamy vplyv na finálne ceny produktov.

Popri zdravotných komplikáciách zvierat zápasia farmári aj s poklesom tržieb, keďže obchodníci momentálne platia za hospodárske zvieratá menej než v minulosti.

Mliekarenský zväz bije na poplach

Slovenský mliekarenský zväz upozorňuje, že ak sa nezvýši cena za surové mlieko, môže byť v ohrození samotná existencia niektorých mliekarní. Prezident zväzu Marián Šolty k tomu uviedol: „Musíme drahšie predávať, lebo máme vyššie náklady o viac ako 15 percent len na surovine, nehovoriac o nákladoch na transakčnú daň.“

Dodal tiež, že ceny neboli upravované už pol roka: „My sme skutočne pol roka ceny neupravovali. Teraz, keď to už neurobíme, tak nebudeme môcť vyrábať tak, aby tie fabriky prežili.“

Farmári žiadajú zvýšenie výkupných cien

K problémom na trhu sa vyjadrila aj Margita Štefániková, riaditeľka Slovenského zväzu prvovýrobcov mlieka. Zhrnula situáciu slovami: „Momentálne, keď už sa dajú predávať zvieratá, tak obchodníci ich vykupujú za nižšie ceny. Vidíme to v dvoch rovinách. V prvom rade zvýšené náklady, na druhej strane sú to aj znížené príjmy. Samozrejme, očakávame, aby išla hore aj nákupná cena mlieka.“

Z jej slov je zrejmé, že aktuálna rovnováha medzi nákladmi a výnosmi je narušená, čo si vyžaduje rýchlu reakciu zo strany trhu aj štátu.

Ak sa situácia nezmení a výkupné ceny mlieka nezodpovedajú reálnym nákladom producentov, môže dôjsť k obmedzeniu výroby alebo zániku niektorých mliekarní. Spotrebitelia by tak čoskoro mohli pocítiť následky nielen vo svojich peňaženkách, ale aj na pultoch obchodov.

Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac
Najčítanejšie v kategórii Z domova