Vlastníte viac bytov? Čaká vás nová daňová facka! Niektorí zaplatia až trojnásobok

Ilustračné foto. Zdroj: Pixabay/Joergelman, moerschy, stevepb
Reklama

Ak patríte medzi Slovákov, ktorí vlastnia dve a viac nehnuteľností, čoskoro sa možno dočkáte vyšších ročných výdavkov. Minister financií Ladislav Kamenický informoval, že sa pripravuje úprava v systéme zdaňovania nehnuteľností. O pripravovanej zmene hovoril v relácii POLITIKA 24 na TV JOJ.

Podľa návrhu, ktorý je zatiaľ v štádiu diskusie medzi vládou a samosprávami, by mali mestá a obce získať právo zaviesť vyššie sadzby dane na druhú a ďalšie nehnuteľnosti. Každá obec si bude môcť určiť, či túto daň zvýši na 1,5-násobok, 2-násobok alebo až 3-násobok. Píše o tom aj trnavak.sk.

„Je správne, že tí, ktorí majú viac majetku, prispievajú viac,“ vyjadril sa Richard Rybníček, prezident Únie miest Slovenska.

Koho sa zmena dotkne?

Tento krok by sa podľa predstaviteľov samospráv nemal týkať ľudí, ktorí vlastnia len jednu nehnuteľnosť na bývanie. Zmeny cielia na investičné nehnuteľnosti, najmä tie určené na prenájom.

„Máme veľa ľudí, ktorí vlastnia viacero nehnuteľností. Väčšinou ide o investičné byty na prenájom,“ vysvetlil Jozef Božik, predseda Združenia miest a obcí Slovenska.

Čo to môže znamenať pre vašu peňaženku?

Pre lepšiu predstavu: ak momentálne platíte 50 eur ročne za jeden byt, po novom to môže byť:

  • 75 eur, ak sadzba narastie na 1,5-násobok
  • 100 eur, ak dôjde k zdvojnásobeniu
  • 125 eur, pri 2,5-násobku
  • 150 eur, ak obec uplatní trojnásobnú sadzbu

Pre tých, ktorí vlastnia viac nehnuteľností, môžu nové sadzby znamenať stovky eur ročne navyše.

Prečo samosprávy potrebujú viac peňazí?

Obce a mestá čelia rastúcim výdavkom – na energie, služby aj mzdy. Ich príjmy z podielových daní sa však znižujú. Daň z nehnuteľností je jedna z mála daní, ktorú môžu regulovať samy, no doteraz bývala len symbolická.

Podľa Božika by nové pravidlá mohli spravodlivejšie odlíšiť bežné bývanie od komerčného vlastníctva: „Byt, v ktorom človek nebýva, ale ho vlastní len kvôli zisku, by mal byť drahší na prevádzku.“

Kde končia vybraté peniaze?

Výnos z dane nezostáva štátu – zostáva priamo v rozpočtoch miest a obcí, ktoré môžu rozhodnúť, ako ho využijú. Financie môžu ísť na opravu ciest, verejné osvetlenie, zeleň alebo školy.

Minister Kamenický tiež naznačil, že nie všetky druhy nehnuteľností budú zasiahnuté rovnako. Výnimku by mohli tvoriť chaty, rekreačné objekty či apartmány, kde nie je možný trvalý pobyt.

Ako sa vás to dotkne?

  • Jedna nehnuteľnosť, v ktorej bývate: nič sa nemení
  • Dve a viac nehnuteľností: pripravte sa na vyššiu daň
  • Prenajímatelia: pravdepodobne prenesú časť nákladov na nájomcov

Konečné rozhodnutie bude na jednotlivých mestách a obciach. Zatiaľ nie je známe, kedy presne zmeny vstúpia do platnosti – návrh musí prejsť cez vládu a následne získať súhlas parlamentu. Najviac sa zmena dotkne veľkých miest, ako sú Bratislava a Košice, kde je najväčší počet investičných bytov.

Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac
Najčítanejšie v kategórii Z domova