Črtá sa globálny stret? Podľa generála Guillota hrozí vojna medzi veľmocami

Naľavo na snímke Ruský prezident Vladimir Putin (vpravo) a jeho čínsky náprotivok Si Ťin-pching kráčajú počas ich stretnutia v Kremli v Moskve 8. mája 2025. Napravo čínska lietadlová loď Šan-tung. Zdroj: TASR/AP - Mikhail Metzel, Wikimedia/GG001213
Reklama

Generál Gregory Guillot, ktorý velí Severnému veliteľstvu USA (USNORTHCOM) a Severoamerickému veliteľstvu protivzdušnej obrany (NORAD), varoval, že vojna na Ukrajine by mohla prerásť do otvoreného stretu medzi Spojenými štátmi a Ruskom.

Zároveň upozorňuje, že rastie spolupráca medzi kľúčovými súpermi USA – Ruskom, Čínou, Severnou Kóreou a Iránom. Podľa neho tieto krajiny stále formálnejšie vytvárajú koalíciu odporu voči Západu, ktorá zvyšuje riziko eskalácie aj mimo ukrajinského konfliktu. Píše o tom idnes.cz.

V liste pre Senát zaznelo jasné varovanie

Vo výpovedi pred senátnym výborom pre ozbrojené sily generál zdôraznil:
„Pravdepodobnosť priameho konfliktu medzi Spojenými štátmi a jedným z ich štyroch hlavných protivníkov narastá. Čínska ľudová republika, Rusko, Severná Kórea a Irán sa síce usilujú vyhnúť ozbrojenému stretu so Spojenými štátmi, no ich vnímanie úpadku Západu podporuje rastúcu ochotu vyzvať Spojené štáty na globálnej scéne a zvyšuje riziko nesprávneho odhadu v prípade krízy.“

Guillot varuje, že konflikt medzi USA a Ruskom môže vzniknúť z viacerých scenárov súvisiacich s Ukrajinou. Zároveň pripomenul, že aj napätie medzi Hamasom a Izraelom by mohlo prerásť do priamych bojov USA s Iránom a jeho partnermi.

Napätie sa zvyšuje aj na iných frontoch

Podľa generála existuje vážne riziko konfliktu aj na Kórejskom polostrove, v oblasti Juhočínskeho mora či v Taiwanskom prielive. V prípade vojny s Čínou by podľa Guillota išlo o konflikt s následkami na celé generácie.

„Strategická spolupráca medzi našimi štyrmi hlavnými protivníkmi od začiatku vojny na Ukrajine výrazne narástla, čo zvyšuje riziko, že konflikt s jedným z nich sa môže rýchlo rozšíriť na vojnu s nepriateľskou koalíciou.“

Ako príklad uvádza ochotu Severnej Kórey vyslať vojakov na pomoc Rusku, čo považuje za ukážku odhodlania týchto krajín podkopať západný poriadok.

Najnebezpečnejší tandem: Rusko a Čína

Guillot označil spojenie Moskvy a Pekingu za mimoriadne znepokojujúce. Ich partnerstvo sa podľa neho môže vyvinúť až do koordinovaných vojenských operácií namierených proti Spojeným štátom. Prvé známky tejto spolupráce sa podľa neho objavili už v lete 2024, keď čínské bombardéry operovali z ruskej arktickej základne a patrolovali spolu nad Beringovým morom.

Čínska flotila a jadrové ponorky pri Aljaške

USA už dlhšie sledujú, že čínské vojenské lode operujú v Beringovom mori blízko americkej infraštruktúry na Aljaške. Navyše, Čína nedávno rozšírila svoj arzenál o jadrové ponorky triedy Shang III a bombardéry H-6N, ktoré sú schopné dopĺňať palivo počas letu. Podľa Guillota tým Peking získava kapacity na priamy útok na americkú pevninu.

Rusko si z Ukrajiny odnieslo nebezpečné skúsenosti

Guillot zároveň upozorňuje, že ruské bojové schopnosti netreba podceňovať, aj keď boli oslabené vojnou na Ukrajine.

„Napriek zhoršeniu svojich bojových schopností na Ukrajine Rusko posilnilo svoju už aj tak značnú schopnosť ohrozovať Severnú Ameriku konvenčnými raketami s plochou dráhou letu. Tri roky úderných operácií na Ukrajine poskytli ruským leteckým posádkam a námorným silám cenné operačné skúsenosti,“ konštatuje Guillot.

Dodáva, že ruské ponorky pravidelne manévrujú v blízkosti amerického pobrežia, čo predstavuje trvalú bezpečnostnú výzvu.

Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac
Najčítanejšie v kategórii Zo zahraničia