PRIESKUM: Hlas je na historickom MINIME, padol aj Smer. Opozícia by na zostavenie vlády potrebovala Matoviča

prieskum, strany, parlament, voľby, koalícia, opozícia
Nový prieskum preferencii ukazuje, že súčasná koalícia by vládu nezložila. Zdroj: TASR/Martin Baumann, Pavel Neubauer, Jaroslav Novák
Reklama

Popularita vládnej koalície na Slovensku výrazne klesá a podľa najnovšieho volebnému modelu agentúry Ipsos pre Denník N by Smer spolu s Hlasom nedokázali zostaviť vládu ani s podporou extrémistickej Republiky. Naopak, opozícia by získala väčšinu aj bez účasti Demokratov v parlamente. Potrebovali by však Matoviča.

Ak by sa parlamentné voľby konali teraz, víťazom by bolo Progresívne Slovensko, ktoré si dlhodobo drží rastúcu podporu a stabilne vedie v prieskumoch. Po miernom poklese na začiatku roka jeho preferencie v máji vzrástli z 21,4 % na 21,9 %.

Smer oproti marcu zaznamenal výrazný pokles o 2,5 percentuálneho bodu na 19,6 %, čo predstavuje štatisticky významný prepad. Tretie miesto obsadila Republika, ktorá si polepšila z 7,3 % na 9,4 %, čím prekonala Hlas, ktorý sa naopak prepadol na historické minimum s 8,4 % po poklese o viac ako štyri percentuálne body. Podľa riaditeľa Ipsosu Jakuba Hankovského sa Hlas prvýkrát dostal pod desať percent a stratil viac než polovicu svojich voličov od minulého roka pod vedením Matúša Šutaja Eštoka.

Preferencie politických strán (agentúra Ipsos, máj 2025) Zdroj: Ipsos, AI

Pokles populistických nacionalistov

Dlhodobý trend ukazuje úbytok podpory celého populisticko-nacionalistického bloku, ktorý tvoria Smer, Hlas, Republika a SNS. Kým vlani v lete tento blok dosahoval takmer 50 % preferencií, aktuálne je to len 43,2 %. Naopak, opozičné strany zaznamenali nárast z približne 43 % na 47,3 %. Medzi nimi rastie najmä Progresívne Slovensko a hnutie Slovensko Igora Matoviča.

Medzi menšími stranami si stabilné miesto drží KDH s 7,5 %, hnutie Slovensko posilnilo na 7,3 %, SaS6,6 %. Tesne pod päťpercentnou hranicou sú Maďarská aliancia (4,8 %) a Demokrati (4,7 %). Sme rodina Borisa Kollára dosahuje 3,6 % a SNS len 3 %.

Vládu by skladala opozícia

Volebný model podľa Ipsosu by znamenal v parlamente tieto mandáty: Progresívne Slovensko 41, Smer 37, Republika 17, Hlas 16, KDH 16, hnutie Slovensko 19 a SaS 12 poslancov. Koalícia Smer-Hlas-Republika by mala len 70 mandátov, čo nestačí na zostavenie vlády. Naopak, koalícia PS, KDH, hnutia Slovensko a SaS by mala 80 mandátov a pohodlnú väčšinu. Bez hnutia Igora Matoviča by opozícia vládu nezložila.

Podľa detailných dát sa volebný potenciál Hlasu výrazne znížil z 29 % v marci na 19,5 % v máji, pričom jeho voličské jadro kleslo z 6,1 % na 4,3 %. Voliči Hlasu sú menej presvedčení o svojej voľbe v porovnaní s inými stranami, čo znamená, že časť z nich sa od Hlasu odkláňa, najmä mladší voliči, ktorí prechádzajú často k Progresívnemu Slovensku. Elektorát Hlasu sa čoraz viac podobá na starších voličov Smeru s nižším vzdelaním.

Smer tiež zaznamenal pokles preferencií a potenciálu, hoci miernejší než Hlas. Jeho voličské jadro sa zmenšilo z 13,6 % na 12 %, no Smer zostáva stranou s najväčším podielom nespokojných voličov, ktorí ho považujú za „najviac nenávidenú“ stranu, keďže viac ako 32 % respondentov ju označilo za neprijateľnú.

Najväčšej popularite sa stále teší Čaputová

Čo sa týka dôvery v politikov, najvyššiu má stále prezidentka Zuzana Čaputová (vyše 45 %), nasledovaná prezidentom Petrom Pellegrinim (43 %). Medzi aktívnymi politikmi sú na popredných miestach Ivan Korčok (34,4 %) a Michal Šimečka (30,5 %). Premiér Robert Fico má dôveru 29,5 %, zatiaľ čo predseda Hlasu Matúš Šutaj Eštok je na siedmom mieste s dôverou 25,4 %, pričom 30 % jeho vlastných voličov mu nedôveruje.

Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac
Najčítanejšie v kategórii Z domova