Populácia severoatlantickej pravej veľryby sa naďalej znižuje a tohtoročná sezóna rozmnožovania priniesla len minimum mláďat.
Vedci bijú na poplach a upozorňujú, že ak sa nič nezmení, tento majestátny morský cicavec môže čoskoro úplne zmiznúť z planéty. Píše o tom aj independent.co.uk.
Len 11 mláďat namiesto potrebných 50
V období od polovice novembra do polovice apríla sa tieto veľryby každoročne sťahujú k juhovýchodnému pobrežiu Spojených štátov, kde privádzajú na svet mláďatá. Podľa amerických federálnych úradov by ich malo byť aspoň 50 ročne, aby sa populácia začala zotavovať.
Realita je však omnoho horšia – tento rok sa narodilo len 11 mláďat, uviedli výskumníci z New England Aquarium v Bostone.
Ohrozenia na každom kroku
Tieto veľryby čelili v minulosti intenzívnemu komerčnému lovu a hoci sú dnes už desaťročia chránené, ich návrat k pôvodným počtom je veľmi pomalý. Okrem toho ich aktuálne ohrozuje zapltenie do rybárskeho vybavenia a časté kolízie s loďami.
Podľa Medzinárodného fondu pre ochranu zvierat (IFAW) sa veľryby reprodukujú pomalšie ako kedysi. Organizácia vo svojej správe o sezóne uvádza: „Reprodukčný cyklus sa spomalil, pravdepodobne v dôsledku stresu z uviaznutia v sieťach, neustáleho pohybu v rušnej lodnej doprave, narastajúceho hluku v oceáne a zmeny v rozložení potravných zdrojov.“
Nádej v nových matkách
Aj napriek nízkemu počtu mláďat sa objavili pozitívne správy – viaceré samice porodili po prvýkrát, čo podľa odborníkov znamená nádej pre budúce generácie.
Vedec Philip Hamilton z Anderson Cabot Center for Ocean Life k tomu uviedol: „Počty mláďat sa v minulosti pohybovali od 39 až po nulu, takže nikdy nevieme, ako sezóna dopadne. Aj keď je tohtoročný počet nízky, povzbudzuje ma, že máme štyri nové matky, ktoré môžeme pridať do reprodukčnej skupiny.“
V celej populácii zostáva už len okolo 70 samíc schopných rozmnožovania, čo predstavuje výrazný problém pre dlhodobé prežitie tohto druhu.
Hľadajú potravu mimo bezpečných zón
Vedci zároveň upozorňujú na zmenu správania týchto veľrýb – čoraz častejšie opúšťajú chránené oblasti, aby si zabezpečili potravu. To ich vystavuje vyššiemu riziku zrážok s loďami a uviaznutia.
Tieto cicavce sa každoročne sťahujú z juhu na sever, do vôd pri pobreží Nového Anglicka a Kanady, kde sa živia mikroskopickými morskými organizmami.
Giganti oceánov v ohrození
Severoatlantické pravé veľryby môžu vážiť až 45 ton (približne 40 800 kilogramov). Napriek desaťročiam ochrany sa ich počty nezvyšujú dostatočne rýchlo, aby sa zabránilo ich vyhynutiu. Ak sa nenájdu účinnejšie spôsoby ochrany a regulácie námornej dopravy či rybolovu, hrozí, že tento druh navždy zmizne z oceánov.