Ministerstvo stoplo výhodu, na ktorú si študenti zvykli. Podrobné maturitné zadania sú už minulosťou!

Zdroj: TASR/Roman Hanc, Radovan Stoklasa, Jaroslav Novák
Reklama

Zmeny v pravidlách maturít prekvapili študentov i školy. Nie všetci stihli zareagovať.

Akademický týždeň sa začal, no s nepríjemným prekvapením

Maturanti po celom Slovensku vstúpili do tzv. akademického týždňa – sedemdňového obdobia určeného na intenzívne učenie a opakovanie stredoškolského učiva. Za normálnych okolností by už mali v rukách podrobnejšie zadania k ústnym maturitám. Tento rok ich však mnohí nedostanú. Informuje o tom portál tvnoviny.sk.

Dôvodom je úprava vyhlášky Ministerstva školstva, ktorá školám po novom neukladá povinnosť zverejniť maturitné zadania sedem dní pred skúškou.

Podmienky sa vracajú do normálu

Rezort školstva argumentuje, že výnimka zavedená počas pandémie COVID-19 už nie je potrebná. „V súčasnosti už maturujú žiaci, ktorí veľkú časť štúdia, a najmä posledné ročníky, absolvovali v prirodzených podmienkach. Preto sa aj podmienky realizácie maturitnej skúšky vrátili do pôvodného stavu,“ uviedlo ministerstvo v oficiálnom stanovisku.

Kritika zo strany študentov

So zmenou však nesúhlasí Študentská rada stredných škôl. Jej zástupca Emanuel Komár upozorňuje, že zverejňovanie podrobnejších zadaní nebolo len formalitou, ale reálnou pomôckou pri príprave. „Toto je viac-menej taký posledný rešerš, ktorý si študent môže spraviť. Tie zadania väčšinou do veľkej miery korešpondujú s otázkami, ktoré sú na maturite,“ tvrdí.

Podľa neho môžu byť študenti bez tejto opory v nevýhode, najmä tí, ktorí sa spoliehali na konkrétne tematické okruhy.

Nie všetky školy zachytili zmenu

Úprava pravidiel zároveň spôsobila zmätok aj na samotných školách. Kým niektoré stihli zmenu zaznamenať a zverejnili len všeobecné okruhy, iné ešte poskytli maturantom podrobné zadania – tak ako po minulé roky.

Rozdielny prístup tak môže viesť k nerovnosti medzi študentmi z rôznych škôl.

Príprava maturantov a obľúbené predmety

Riaditeľ Gymnázia Bilíkova v Bratislave, Daniel Kasala, poukazuje na meniace sa trendy vo výbere maturitných predmetov. „Je zaujímavé sledovať tie trendy. Zatiaľ čo pred pár rokmi to bola občianska a humanitné, dnes sú to tie prírodovedné predmety – biológia, chémia. Veľmi stúpa aj matematika,“ konštatuje.

Študentom zároveň odporúča efektívne spôsoby učenia. Osvedčenou metódou je rozdelenie štúdia do blokov s krátkymi prestávkami a dôraz na pochopenie látky, nie na jej memorovanie.

Maturity začínajú už čoskoro

Po akademickom týždni sa maturanti vrátia späť do školských lavíc – tentoraz už na samotné ústne skúšky. Tie budú prebiehať od 26. mája do 13. júna a zavŕšia tak ich stredoškolské štúdium.

V akej miere ovplyvní zmena pravidiel ich výsledky, ukáže až prax. Už teraz je však jasné, že prechod na „predpandemický“ model nebol pre všetkých plynulý.

Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac
Najčítanejšie v kategórii Z domova