Krajiny hlasovali o pandemickej dohode. Aký postoj napokon zaujalo Slovensko?

who-dohoda
Generálny riaditeľ Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus vystupuje s príhovorom počas otvorenia 78. zasadnutia Svetového zdravotníckeho zhromaždenia (WHA), orgánu Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) zloženého z ministrov zdravotníctva členských štátov v Ženeve v pondelok 19. mája 2025. Ghebreyesus v pondelok vyzval členské štáty, aby počas valného zhromaždenia WHO v Ženeve prijali tzv. pandemickú dohodu, ktorá má za cieľ predísť opakovaniu krízovej situácie, akú svet zažil počas pandémie choroby COVID-19. Foto: TASR/AP, Ján Krošlák
Reklama

Svetové zdravotnícke zhromaždenie, ktoré je orgánom Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO), v pondelok podporilo znenie globálnej pandemickej dohody. Za hlasovalo 124 štátov. Na jej prijatie bola potrebné dvojtretinová väčšina 83 hlasov.

Podľa Fica je zmluva škodlivá

124 krajín prijalo dohodu po tom, čo Slovensko vyzvalo na hlasovanie, keďže premiér Robert Fico, ktorého považujú za skeptika voči vakcíne proti COVID-19, požadoval, aby naša krajina napadla prijatie dohody.

Premiér Fico v sobotu informoval o tom, že vláda rozhodla, aby SR dohodu nepodporila, aby sa o nej hlasovalo a nebola prijatá tzv. globálnym súhlasom. Pandemická zmluva je podľa jeho slov škodlivá pre suverénne krajiny.

Generálny riaditeľ Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus telefonicky v pondelok požiadal premiéra, aby vláda SR zmenila svoje stanovisko a nepožadovala hlasovanie o pandemickej dohode. Zástupca SR však napriek tomu na večernom zasadnutí o hlasovanie požiadal.

Rokovania boli často napäté

Ako informuje agentúra Reuters, žiadna z krajín nehlasovala proti. Jedenásť krajín, vrátane Poľska, Izraela, Talianska, Ruska, Slovenska či Iránu sa zdržalo hlasovania, keďže mali výhrady voči jej prijatiu.

„Vlády z celého sveta robia svoje krajiny a naše prepojené globálne spoločenstvo spravodlivejším, zdravším a bezpečnejším pred hrozbami, ktoré predstavujú patogény a vírusy s pandemickým potenciálom,“ povedal generálny riaditeľ Svetovej zdravotníckej organizácie Tedros Adhanom Ghebreyesus.

Vo švajčiarskej Ženeve sa od 19. do 27. mája koná 78. zasadnutie Svetového zdravotníckeho zhromaždenia (WHA). O znení pandemickej zmluvy zameranej na lepšiu prípravu na pandémie a boj proti nim sa rokovalo niekoľko rokov. Návrh okrem iného potvrdzuje suverenitu krajín pri riešení otázok verejného zdravia v rámci ich hraníc.

Návrh dohody rieši štrukturálne nerovnosti v spôsobe vývoja liekov, vakcín a zdravotníckych nástrojov na základe ponaučení z pandémie COVID-19, ktorá v rokoch 2020 – 2022 zabila milióny ľudí na svete. Dohoda bude formálne prijatá v utorok na plenárnom zasadnutí Svetového zdravotníckeho zhromaždenia v Ženeve.

Rokovania o dohode boli často napäté, najmä pre nezhody medzi bohatými a rozvojovými krajinami, ktoré pripomínali a kritizovali nerovný prístup k vakcínam počas pandémie COVID-19, keď boli často odkázané na darované očkovacie látky, pričom sa k nim nezriedka dostávali s veľkým oneskorením.

Víťazstvo globálnej spolupráce

Jedným z kľúčových bodov dohody je vytvorenie mechanizmu prístupu k patogénom s pandemickým potenciálom a prístupu k výhodám z ich výskumu, ako sú testy, lieky či vakcíny (PABS – Pathogen Access and Benefit-Sharing). Detaily PABS sa majú doladiť do mája 2026.

Po finalizácii systému PABS bude dohodu možné ratifikovať. Aby dohoda nadobudla platnosť, bude ju musieť ratifikovať najmenej 60 štátov.

Po troch rokoch náročných rokovaní mnohí diplomati a analytici vnímajú dohodu ako víťazstvo globálnej spolupráce v čase, keď multilaterálne organizácie ako WHO boli zasiahnuté prudkými škrtmi v zahraničnom financovaní zo strany USA.

Americkí vyjednávači opustili rokovania po tom, čo prezident Donald Trump začal 12-mesačný proces sťahovania USA – zďaleka najväčšieho finančného podporovateľa WHO – z agentúry, keď sa v januári ujal úradu. Vzhľadom na to by USA neboli touto dohodou viazané.

Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac
Najčítanejšie v kategórii Zdravie