Ruský prezident Vladimir Putin nedávno po prvý raz otvorene naznačil, že myslí na svojho nástupcu, čo predstavuje nevídaný krok v jeho doterajšom prístupe. Tento nečakaný jav však politický analytik Vadym Denysenko vníma skôr ako rafinovaný ťah, ktorý má za cieľ nastaviť určitý proces v rámci vládnucich kruhov Kremľa.
Podľa dostupných informácií Putin vyjadril, že výber budúceho lídra Ruska je už v jeho hlave a že očakáva, že sa tento výber uskutoční z viacerých kandidátov, čo však nenaznačuje rýchle a jednoznačné riešenie. Denysenko zdôrazňuje, že tento proces bude pravdepodobne zdĺhavý a komplexný, pričom stále nie je dôvod očakávať, že Putin už v blízkej dobe opustí svoj post. Informuje Espreso.tv.
Historicky podobné stratégie využívali aj iní autoritárski vodcovia. Napríklad Stalin v určitom období naznačil únavu a ochotu odstúpiť, avšak nakoniec zostal vo funkcii po presvedčovaní svojich blízkych spolupracovníkov.

Podobne Mao Ce-tung predstavil niekoľkých nástupcov, z ktorých niektorí skončili tragicky, čím sa opäť potvrdilo, že proces určenia pokračovateľa nie je jednoduchý a často zahŕňa mocenské boje.
Analytik tiež poukazuje na to, že značná časť ruskej spoločnosti žije v obavách z dňa, keď Putin nebude viac pri moci. Podľa prieskumov sa až tri pätiny obyvateľov boja jeho smrti, pričom viac než tretina je presvedčená, že jeho nástupca už bol vybraný, ale verejnosti zatiaľ predstavený nebol. Tento stav vyvoláva napätie najmä medzi mocenskými elitami, ktoré si uvedomujú, že nadchádzajúci prechod moci bude sprevádzaný rozsiahlym preskupovaním majetku a vplyvu.
V súčasnosti už prebiehajú procesy, ktoré odborník nazýva „logikou prechodu moci“, pričom Putin podľa Denysenka prežíva narastajúcu paranoju, čo sa prejavuje aj tým, že začal zvyšovať kontrolu nad svojím okolím a podrobovať ho preverovaniu. Doteraz bola téma nástupcu v Kremli tabu a prakticky zakázaná, no fakt, že sa o nej teraz otvorene hovorí, naznačuje rastúcu neistotu a vnútorné napätie v najvyšších špičkách moci.
Okrem toho je dôležité spomenúť, že v Rusku nedávno prebehla rozsiahla reprivatizácia majetku v hodnote približne 250 miliárd dolárov, ktorý sa sústreďuje v rukách niekoľkých vplyvných rodín, medzi nimi Čemezovovci, Patruševovci, Kirijenkovci, Sečinovci, Rotenbergovci, Kovaľčukovci a Kadyrovci. Práve táto skupina je kľúčovým hráčom v boji o moc a kontrolu v období, ktoré predchádza možnej zmene na čele štátu.
Celý vývoj tak poukazuje na to, že hoci oficiálne zmeny zatiaľ nenastali, procesy, ktoré ich predchádzajú, už bežia naplno a vytvárajú prostredie plné neistoty, obáv a mocenských hier, v ktorých hlavnú rolu hrá rastúca paranoja súčasného prezidenta.