Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR oficiálne potvrdilo, že začalo diskusie so správcovskými spoločnosťami ohľadom možného otvorenia druhého dôchodkového piliera. Hoci zatiaľ nejde o finálne rozhodnutie, rozhovory už prebiehajú. Ako uviedol minister Erik Tomáš, ide o korektnú a otvorenú debatu, ktorej cieľom je zhodnotiť, či by sporiteľom, pre ktorých je druhý pilier menej výhodný, nemala byť umožnená možnosť z neho vystúpiť.
Nie je to o peniazoch, tvrdí minister
Jednou z častých špekulácií bolo, že by vláda mohla pristúpiť k otvoreniu druhého piliera s cieľom konsolidovať verejné financie. Minister Tomáš však podľa sita.sk túto teóriu odmieta. Podľa jeho vyjadrení by mal takýto krok len veľmi obmedzený finančný efekt – konkrétne by išlo o pozitívny dopad vo výške približne 60 miliónov eur. Zdôraznil, že hlavnou motiváciou je snaha zabezpečiť ľuďom možnosť slobodne sa rozhodnúť na základe výhodnosti jednotlivých pilierov, nie sanácia štátneho rozpočtu.
Dôchodky nižšie ako v prvom pilieri? Realita pre tisíce ľudí
Podľa údajov, ktoré prezentoval minister, v súčasnosti existuje zhruba 58-tisíc sporiteľov v druhom pilieri, ktorých očakávané dôchodky budú nižšie, než keby zostali výlučne v prvom pilieri. Až 95 % z tejto skupiny by v dôsledku kombinácie oboch pilierov dostávalo menej peňazí. Práve preto ministerstvo zvažuje, či týmto ľuďom neumožniť návrat výlučne k štátnemu systému.
Z druhého piliera sa nestáva nepriateľ
Erik Tomáš sa zároveň snaží upokojiť verejnosť i odbornú obec. Vyhlásil, že nie je odporcom druhého dôchodkového piliera. Naopak – vníma ho ako jeden z dôležitých prvkov dôchodkového systému. Nevidí ho čierno-bielo a dokonca zdôraznil, že bude jeho obhajcom v prípade, že by sa objavili pokusy o jeho oslabovanie.
Odvody pod tlakom, ale s prísľubom ochrany
V diskusii tiež zaznelo, že existuje tlak na znižovanie odvodov do druhého piliera. Minister však verejne sľúbil, že sa bude snažiť zabrániť akýmkoľvek pokusom o znižovanie príspevkov, ktoré do neho smerujú. To znamená, že jeho cieľom nie je druhý pilier rušiť, ale skôr ho upraviť tak, aby bol dlhodobo funkčný a výhodný pre čo najväčší počet sporiteľov.
Čo môžeme očakávať ďalej?
Rokovania medzi ministerstvom a dôchodkovými správcovskými spoločnosťami budú pokračovať. Diskusia sa sústredí na nastavenie pravidiel, ktoré by umožnili dobrovoľný výstup zo systému tým, ktorým druhý pilier prináša nevýhodu. Minister Tomáš zároveň upozorňuje, že všetky zmeny budú predmetom dôkladného zvažovania a spoločenského konsenzu. Ide o citlivú oblasť, ktorá sa dotýka budúcnosti tisícok ľudí, a preto bude ministerstvo postupovať opatrne a zodpovedne.