Slovenský hokej opäť pod paľbou kritiky. Po ďalšom svetovom šampionáte sa rozprúdila debata o jeho skutočnom stave. Exreprezentant Boris Valábik sa k nej postavil čelom a v podcaste Hokejový BOSS pomenoval problémy bez prikrášľovania.
Zničené štadióny, rozbité šatne, nezáujem o deti
Slovenský hokej podľa neho neponúka mladým hráčom atraktívne prostredie. „Jediné, čo môžem ja spraviť, je volať o pomoc. Neviem lepšie manažovať športové peniaze ani stavať haly. No to, že búrame športoviská a namiesto nich staviame byty, je tragédia,“ upozorňuje Valábik.
Podľa neho má Slovensko málo detí a tie majú dnes množstvo možností – od počítačov po iné športy. „Ako ich lákame na hokej? Máme im čo ponúknuť? Zaplatenú výstroj? Čistý štadión, kde nie je pleseň? Nemusí to byť luxus, ale bezpečné a zdravé prostredie,“ pýta sa.
Prečo hrávajú deti len z majetnejších rodín?
Valábik sa dotkol aj citlivej témy – prístupu k hokeju. „Dnes hrajú deti tých, ktorí si to môžu dovoliť. Výstroj niečo stojí. Kluby sa snažia, ale nemajú kapacitu postaviť si vlastné štadióny,“ tvrdí. Spomína si, že v minulosti bol na tréningoch plný ľad detí. Dnes? Poloprázdne tribúny, selekcia podľa peňaženky rodičov.
Základy, nie géniovia. V tom je kľúč
„Všetko sa začína od malička. Potrebujeme učiť deti základy – ako držať hokejku na ľade, ako ísť do súboja,“ zdôrazňuje Valábik. Podľa neho nepotrebujeme „superhviezdy“, aby sme ich naučili základné veci. „Keď som sa to naučil ja, tak sa to dá naučiť každého. Učíme ich vôbec tieto návyky? Alebo len hľadáme výhovorky, prečo sa to nedá?“ pýta sa bývalý obranca. Hovorí aj o mentalite. „Ideme do súboja so stiahnutou hokejkou a brzdíme? To nie je len o reprezentácii, ale o celej mládeži, extralige aj juniorke,“ dodáva.
Talent je bonus, nie základ
Valábik nesúhlasí s tým, že všetko stojí a padá na prirodzenom talente. „Talent je nadhodnotený. Áno, McDavid a Crosby sú supertalenty. Ale máme si myslieť, že z päťmiliónovej krajiny budeme produkovať len takýchto hráčov?“
Dôležité je podľa neho niečo iné – systematická práca od detstva. „Choďte sa pozrieť na tréningy. Koľko trénerov prinúti deti zabrzdiť pred bránou po strele? Koľko ich učí, že je v poriadku len zatočiť a zaradiť sa do radu? My musíme deti učiť veci, ktoré sa naučiť dajú,“ vyzýva Valábik.
Ak sa spojí dobrá infraštruktúra, kvalitní tréneri a zdravé prostredie, môže sa podľa neho objaviť aj generačný talent. „A keď z tisíc detí vylezie jeden výnimočný hráč, tak potom to bude stáť za to,“ uzatvára.