Peter Pellegrini začal s prednesom svojej prvej správy o stave republiky v stredu o 10. hodine Národnej rade SR. Prítomní boli aj členovia Vlády SR i s premiérom Robertom Ficom. V úvode prezident povedal, že sa mieni venovať hlavne budúcnosti a nemieni robiť komentátora súčasných udalostí.
„Naša spoločnosť je politicky rozdelená ako nikdy predtým v histórii Slovenskej republiky“, zaznelo hneď v úvode prejavu prezidenta Petra Pellegriniho. „Na vzájomný politický súboj si vystačia koaliční a opoziční politici a na jeho komentovanie médiá,“ dodal.
Zopakoval vetu zo svojho inauguračného prejavu, že Prezidentský palác za jeho mandátu nebude ďalším koaličným partnerom ani „hniezdom opozičného odporu“. Upozornil, že medzi ľuďmi prevládajú pocity neistoty, frustrácie, sklamania a strachu a politici im často ponúkajú zástupné témy, ktoré vnášajú do politiky hnev a nenávisť.
Konečne uzavrieť analýzu pandémie
Peter Pellegrini uznal vláde Roberta Fica, že začala vládnuť v ťažkom období. V prejave sa dlho venoval aj pandémii Covidu-19, keď kritizoval chaotické riadenie v minulosti a súčasnú vládu vyzval na skutočnú analýzu toho, ktoré riešenia boli dobré a ktoré nie.
“Bez takejto analýzy sa vláda namiesto objektívneho zhodnotenia dôsledkov vtedajšieho manažmentu pandémie vydáva cestou nebezpečného experimentu v podobe plošného odškodnenia všetkých, ktorí porušovali stanovené pravidlá. Aj tých, ktorí si odmietli dať rúško v nemocnici či pri návšteve v domove dôchodcov, a mohli tak šíriť vírus so smrteľnými následkami pre svoje okolie,” povedal prezident v jasnej narážke na tzv. covidové amnestie, ktoré nepodpísal a už po druhý raz poslal naspäť do parlamentu, uviedol Denník N. Porovnal situáciu s nedávnym výskytom slintačky a krívačky, keď sa tiež museli dodržiavať pravidlá.

Bol som pri premiérovom lôžku
Ostro sa vyhranil voči tomu, že sa atentát na premiéra Roberta Fica nestal a opísal, ako bol na druhý deň po jeho život zachraňujúcich operáciách pri jeho lôžku. Uviedol, že z tých, čo neveria, je viac ľudí z opozície. Odsúdil nenávisť a vyzval priamo občanov, aby zmenili práve jednotlivci svoj postoj, lebo od politikov sa toho nedočkajú.
Aj chválil – výstavbu ciest a jadrových reaktorov
Peter Pellegrini povedal, že občanov trápia vysoké ceny či dôsledky vojny na Ukrajine a žiadajú dostupnejšie a kvalitnejšie zdravotníctvo. „Vnímajú ako problém hospodárenie štátu, veľmi ich trápi aktuálna politická situácia,“ povedal s tým, že tá ľuďom nedáva odpovede na problémy ani nádej, že sa niečo zásadné čoskoro zmení. Zdražovanie je podľa jeho názoru pomalšie, ale vysoké ceny ľudí reálne trápia. Ficov kabinet pochválil za stavby ciest aj snahu o výstavbu jadrových blokov.

Žiadne dlhodobé ciele a rezortizmus
Pellegrini v prejave však kritizoval „rezortizmus“, situáciu, keď ministerstvá navzájom nespolupracujú. “Navyše, neexistuje žiadna zásadná strešná vízia našej budúcnosti, ktorú by všetci rešpektovali a ktorá by sa bez ohľadu na výsledok volieb napĺňala,” vyhlásil prezident pred poslancami. Citoval správu NKÚ, podľa ktorého “štát funguje bez cieľa a je v dlhodobom úpadku”. Podľa prezidenta je najvyšší čas zamyslieť sa nad dlhodobým riešením, ktoré tento neblahý stav pomôže zmeniť.
“Všetky strešné iniciatívy hlavy štátu môžu byť úspešné len vtedy, ak nájdu pochopenie koalície aj opozície. Ak bude niekto vidieť v diskusiách s prezidentom hľadať politické pasce, nepochopil svoju úlohu,” vyjadril sa k svojim aktivitám a stretnutiam za spoločným stolom.
Najdôležitejší pre nás je Západ
V závere prejavu o stave republiky sa Peter Pellegrini venoval zahraničnej politike. Pripomenul, že traja ústavní činitelia sa zaviazali podporovať nespochybniteľné členstvo v Európskej únii a NATO. “Jasne sme deklarovali, že Slovensko presadzuje suverénnu politiku na všetky svetové strany. Tento spôsob podporujem. Ale musím pripomenúť, že jednou zo štyroch svetových strán je aj Západ a ten sa nesmie z našej zahraničnej politiky vytratiť. Nie je len jednou zo štyroch svetových strán, ale najdôležitejšou,” povedal prezident. Vládu vyzval, aby sa nevzďaľovala od spojencov v Európskej únii a NATO. Za to ho ocenili potleskom opoziční poslanci.