Balík konsolidačných opatrení na zmiernenie negatívnych dopadov na slovenskú ekonomiku vstúpil do platnosti od tohto roka. S ďalšou konsolidáciou treba rátať už o pol roka.
Doteraz vláda šetrila na ľuďoch a podnikateľoch, teraz by sa karta mala obrátiť. Republiková únia zamestnávateľov (RÚZ) predstavila Ministerstvu financií (MF) SR konsolidačné návrhy, ktoré by mohli ušetriť štátu 6,5 miliardy eur. Patrí medzi ne napríklad zrušenie dvoch štátnych sviatkov či možnosti odchodu na predčasný dôchodok.
„Naším cieľom je stabilizovať verejné financie a udržiavať ich prostredníctvom znižovania nadmerných výdavkov, nie zvyšovaním daňového zaťaženia, ktoré brzdí ekonomickú aktivitu, znižuje čisté príjmy domácností a ktoré potláča aktivitu súkromného sektora,“ povedal prezident RÚZ Miroslav Kiraľvarga tento týždeň po stretnutí so zástupcami rezortu financií.
Priveľa zamestnancov v štátnej správe
Celkovo predstavili 21 ekonomických opatrení, dodávajú tvnoviny.sk. „Výkonná ekonomika spôsobí zvyšovanie príjmov a znižovanie dlhov, ktoré teraz slovenská ekonomika zo sebou nesie,“ dodáva viceprezident RÚZ Jozef Špirko.
V prípade zefektívnenia prevádzky verejnej správy by vedela vláda ušetriť tri miliardy eur. Jedným z opatrení zamestnávateľov je zefektívnenie prevádzky verejnej správy a zníženie počtu zamestnancov pracujúcich v štátnej správe.
Za posledných 15 rokov sa totiž zvýšil počet zamestnancov vo verejnej správe o 100.000 pracovníkov. Podľa zamestnávateľov je ich počet vyšší než priemer Európskej únie. „Každý piaty zamestnanec na Slovensku je zamestnancom verejnej správy,“ ozrejmil Kiraľvarga.
Podklad smeruje k úsporám
Zamestnávatelia navrhli tiež zrušenie dvoch štátnych sviatkov pracovného pokoja, čo by prinieslo do štátneho rozpočtu viac ako 300 miliónov eur. V sociálnej oblasti by sa mala zrušiť možnosť predčasného dôchodku, ktorá spôsobila veľké problémy na trhu práce.
Šetriť by sa dalo aj na energopomoci, ktorá by podľa RÚZ mala byť adresnejšia. Pri adresnosti pomoci zo strany štátu by to bolo viac ako dve miliardy eur a v sociálnej oblasti so zameraním na prácu ušetrenie 700 až 740 miliónov eur.
Kiraľvarga upozornil, že medzi ich opatrenia nepatrí zrušenie 13. dôchodku, keďže ich cieľom nie je znižovať plošne sociálne dávky, ale smerovať ich skôr k adresnosti. Rovnako nenavrhli ani plošné zrušenie obedov či vlakov zadarmo, čo je jedno z opatrení Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení.
„Je to dobrý podklad na diskusiu a skoro všetky opatrenia smerujú v úsporám v štáte, zefektívňovaniu štátnej správy. Treba však povedať, že sú tam veci, ktoré nie sú zďaleka realizovateľné,“ hovorí člen Rady pre rozpočtovú zodpovednosť (RRZ) Martin Šuster.
Vyciciavanie štátu
Ďalšia konsolidácia by mala byť zameraná podľa generálneho riaditeľa Slovenskej bankovej asociácie Marcela Klimeka výlučne na výdavkovú stránku jednotlivých rezortov, pričom vláda by mala šetriť predovšetkým na sebe.
„My sme prvý rok škrtli 5% z výdavkov ministerstiev. Druhý rok sme zrušili dohodárov. Boli tu stovky dohodárov, ktorých tu roky niekto živil, ktorí dostávali peniaze viac-menej za nič a vycuciavali štát,“ tvrdí minister financií Ladislav Kamenický.
„Som za to, aby sme pozreli každé jedno ministerstvo, verejnú inštitúciu, ale už nie tak, že sa zníži plošne počet zamestnancov o 5 až 10%,“ podotkol Šuster. RRZ dodáva, že vláda by sa mala posnažiť ušetriť aspoň jeden a pol miliardy eur.
Podpora a rozvoj podnikania
Rovnako by sa mohol znížiť aj počet inštitúcií, ktoré sa zaoberajú rovnakým obsahom. Štát vie ušetriť aj 160 miliónov eur na výdavkoch v oblasti financovania energií pre verejné inštitúcie.
„Spomenuli sme aj zlučovanie škôl a zrušenie kompenzácií pre školy, ktoré nie sú schopné samé hospodáriť. Tam by sme vedeli získať zhruba 130 miliónov na úsporách, takže to sú konkrétne kroky, o ktorých sme dnes rozprávali na Ministerstve financií a nezaťažujú podnikateľské prostredie,“ priblížil Kiraľvarga.
„Je potrebné, aby vláda sledovala opatrenia, ktoré podporujú rast ekonomiky a tam smeruje aj naša požiadavka, aby okrem konsolidácie išli s ňou ruka v ruke aj štrukturálne reformné opatrenia, ktoré budú podporovať rozvoj podnikania a hospodársky rast Slovenskej republiky,“ uzavrel Klimek.