Stredajšie nečakané zmiznutie vzácneho diela vyvolalo naprieč spoločnosťou prekvapenie aj pobúrenie. Obyvatelia Levoče a zamestnanci miestneho múzea zostali v šoku, keď do budovy prišlo ozbrojené komando ako v akčnom filme.
Do múzea prišiel generálny tajomník služobného úradu ministerstva kultúry Lukáš Machala v sprievode ozbrojených kukláčov. Z budovy si odniesli bustu Cecilie Gonzagovej z 15. storočia, pravdepodobne vzácne dielo legendárneho talianskeho sochára Donatella, informoval Denník N.
Údajne nespĺňajú bezpečnostné štandardy
Z rezortu kultúry prišlo v piatok vysvetlenie, aký osud čaká dielo. V dohľadnej dobe sa totiž uskutoční proces medzinárodnej expertízy a odborného hodnotenia, podľa ktorého sa overí pravosť a pôvod busty.
„V prípade potvrdenia autorstva sa bude s dielom nakladať s maximálnym rešpektom, v súlade s jeho kultúrno-historickým významom, a bude sprístupnené verejnosti vhodným a dôstojným spôsobom,“ uviedla riaditeľka odboru komunikácie rezortu kultúry Petra Bačinská pre TASR.
Zdôraznila, že včerajší prevoz busty zo Spišského múzea v Levoči na prísne chránené miesto zrealizovalo ministerstvo v súčinnosti s Policajným zborom a Slovenským národným múzeom z dôvodu adekvátnej ochrany diela s mimoriadnou umeleckou i spoločenskou hodnotou.
„Keďže priestory Spišského múzea v Levoči v súčasnosti nespĺňajú najvyššie štandardy na bezpečné uchovávanie predmetu takejto výnimočnej hodnoty, ministerstvo kultúry iniciovalo bezpečnostné riešenie v úzkej spolupráci s ministerstvom vnútra a jeho špecializovanými zložkami,“ dodala Bačinská.
„Z bezpečnostných dôvodov a na základe pokynov polície preto neboli zverejnené žiadne podrobnosti týkajúce sa logistiky, miesta ani času tohto presunu,“ vysvetlila.

Všetko sa dozvieme
Prevoz bol vopred natoľko utajovaný, že o ňom netušili ani poslanci výboru pre kultúru, ktorí sa o presune dopočuli počas rokovania, dodávajú tvnoviny.sk.
Generálny tajomník služobného úradu Ministerstva kultúry SR, Lukáš Machala, ozrejmil dôvody prevozu vzácneho exponátu. „Jediným cieľom bolo, aby sa s týmto dielom nemohlo nič stať. Buď aby nebolo poškodené alebo odcudzené,“ uviedol na Telegrame Machala.
O presných súradniciach, kde sa busta Donatella teraz nachádza, nechcela hovoriť ani samotná šéfka rezortu kultúry.
„Asi lebo je chránená, nie? Všetko sa dozviete. Potrebujeme odborníkov, aby to pozreli, aby sme zistili, či to je originál,“ reagovala Martina Šimkovičová na otázku, prečo verejnosť nemôže vedieť, kde sa nachádza dielo.
Hrali sa s ňou deti
Podľa exministerky kultúry Natálie Milanovej nie je nikde publikovaná zmluva o výpožičke. „Presun bol urobený neprofesionálne,“ tvrdí.
K nepochopiteľnému postupu rezortu sa vyjadrila aj bývalá zamestnankyňa múzea v Levoči Veronika Grančaiová. „Keď chcete prenášať do akéhokoľvek iného múzea, tak je to niekoľko týždňová až mesačná príprava a neprenáša ho generálny tajomník,“ dodáva.
Ministerstvo kultúry sa pre prevoz za prísnych bezpečnostných opatrení rozhodlo z dôvodu, že by buste hrozila krádež. „V depozite bola odložená viac ako päť desaťročí, takže neviem, že by táto mramorová socha bola teraz v nejakom ohrození,“ poznamenala Grančaiová.
„Potrebujeme ju zhodnotiť. Povaľovala sa niekde vo väznici, hrali sa s ňou deti,“ tvrdí Šimkovičová.
Smiech cez slzy
Satirická stránka Zomri zareagovala na udalosť vytvorením busty, ktorá nápadne pripomína ministerku kultúry, upozornil Koktejl. „Busta od Donatella po týždni v Kittsee,“ píše stránka na sociálnej sieti.
Fotografiu následne zdieľala aj speváčka Katka Koščová, ktorú udalosti uplynulých dní vytočili do vývrtky a novú podobizeň Šimkovičovej si tiež pridala na svoj profil s odkazom.
„Mňa to tak strašne nahnevalo, že ma už len ostrý sarkazmus zachránil dnes. Prisamveru. Vo vysokých dávkach,“ reagovala vo štvrtok speváčka, ktorá mala zrejme smiech cez slzy.
