Ospravedlňovanie vymeškaných hodín u žiaka prejde zmenami. Dotkne sa to všetkých žiakov základných a stredných škôl, ako aj detí, ktoré plnia povinné predprimárne vzdelávanie v materských školách.
Poslanci vo štvrtok, 5. júna, schválili novelu školského zákona, ktorá nastavuje dva režimy pri ospravedlňovaní, jeden prísnejší a druhý voľnejší.
Dva režimy ospravedlňovania
Miernejší režim budú môcť uplatňovať školy, ktoré počas sledovaného obdobia školského roka nepresiahnu určitú hodnotu počtu vymeškaných hodín. V takomto prípade budú môcť ospravedlniť bez potvrdenia lekára vyšší počet vyučovacích hodín.
Novela tiež zavedie možnosť, aby sa školy v priebehu školského roka mohli posunúť zlepšením dochádzky do miernejšieho režimu.
Pre oba režimy bude platiť, že škola bude môcť žiaka v prípade choroby ospravedlniť bez lekárskeho potvrdenia päť po sebe nasledujúcich kalendárnych dní a materská škola sedem dní. Vo voľnom režime bude môcť škola ospravedlniť desať dní za kalendárny mesiac a zároveň najviac 15 dní za posledné dva mesiace.
V prísnejšom režime budú môcť školopovinní žiaci pre ochorenie vymeškať bez potvrdenia lekára najviac 15 dní za školský polrok. V prípade materskej školy to vo voľnejšom režime bude 14 dní za mesiac, respektíve 21 dní za dva mesiace a v prísnejšej verzii najviac 21 dní za školský polrok.
Aby sa predišlo nárastu absencie
Rezort školstva argumentoval, že cieľom návrhu je upraviť podmienky ospravedlňovania neprítomnosti detí tak, aby sa nezvyšovala administratívna záťaž detských lekárov, ale zároveň nedochádzalo k nárastu absencie.
Situácia sa začala zhoršovať v období pandémie koronavírusu. Podľa zistení Štátnej školskej inšpekcie bolo v rokoch 2017 až 2019 vymeškaných približne 86 hodín na žiaka, informujú na webovej stránke.
V školskom roku 2021/2022 tento počet stúpol na takmer 114 hodín a o rok neskôr až na skoro 147 hodín. Poslanci k novele schválili aj pozmeňujúci návrh.
Ten okrem iného zavádza možnosť poskytovať štipendium žiakom stredných škôl ako určitú formu motivačného príspevku za protihodnotu v podobe záväzku daných žiakov stať sa súčasťou Ozbrojených síl SR a po dohodnutú dobu.
Pozmeňujúci návrh však upravoval aj iné legislatívy, pri ktorých poslanci napríklad schválili napríklad zmeny v zákone o národnom zdravotníckom informačnom systéme.