Pred niekoľkými dňami sa spevák a líder kapely No Name, Igor Timko, ponáhľal z Banskej Bystrice, kde vyučoval na Akadémii múzických umení, do Prahy. Čakal ho tam dôležitý krst knihy s názvom Ak zachrániš jediného… Nielen o misiách v Afrike, ktorú napísal jeho blízky priateľ, renomovaný epidemiológ Rastislav Maďar. Timkovo hlboké spojenie s medicínskou sférou sa prejavuje nielen v priateľstve s Maďarom, ale aj v jeho manželstve so Silviou Timkovou, ktorá je uznávanou zubárkou špecializujúcou sa na parodontológiu.
Timko v jednom z rozhovorov poznamenal, že s Maďarom sa poznajú už dlhší čas a ich spoločné témy im uľahčujú komunikáciu, najmä vďaka tomu, že má doma tiež lekárku a zároveň docentku.

Zaujímavosťou je, že všetci traja – Igor Timko, Silvia Timková a Rastislav Maďar – sa venujú pedagogickej činnosti. Silvia Timková pôsobí ako prodekanka lekárskej fakulty v Košiciach, Rastislav Maďar je dekanom v Ostrave a Igor Timko, hoci má doktorát z iného odboru, vyučuje na Akadémii múzických umení v Banskej Bystrici. Informuje idnes.cz.
Pohľad na zdravie a zmeny životného štýlu
Zdravie štvorčlennej rodiny Igora Timka je v plnej kompetencii jeho manželky, ktorá rozhoduje o očkovaní a preventívnych opatreniach pred cestami do zahraničia. Timko však zdôrazňuje, že najúčinnejším spôsobom, ako si udržať zdravie, je posilňovanie imunity. Sám sa vyhýba extrémnym metódam, ako je otužovanie vo Vltave, no aktívne sa venuje fyzickej aktivite, napríklad behu. Po pracovných povinnostiach v Prahe ho čakala dlhá osemhodinová cesta autom do Košíc.
Pre posilnenie imunity si Igor Timko obľúbil fermentovanú zeleninu. Vyzdvihuje predovšetkým kvalitné kimči a kyslú kapustu, pričom podotýka, že ich predkovia dobre vedeli, prečo tieto potraviny konzumovali. Spomenul aj svojho bratranca, ktorý kimči vyrába, a na ktorého výrobkoch je, ako sám s úsmevom dodáva, „úplne závislý“.
Doba bezstarostného života a nekonečných večierkov s kapelou je podľa Timka dávno preč. Uvedomujú si potrebu starať sa o svoje zdravie. Kým v mladosti, vo veku pätnásť až dvadsaťpäť rokov, dokázali prehýriť noci a „vyospievať“ sa z únavy, dnes to už nefunguje. Preto zmenili svoje nastavenie a sústreďujú sa na výkon, zatiaľ čo v minulosti sa sústreďovali na všetko ostatné.
Kapela No Name počas pandémie a jej vplyv
Pandémiu COVID-19, počas ktorej mal významné slovo práve Rastislav Maďar v rámci bezpečnostných opatrení, prežila kapela No Name na Slovensku pomerne bez problémov. Vďaka výnimkám sa im darilo vystupovať na charitatívnych akciách či pri odovzdávaní výročných cien rozhlasu. Dokonca odohrali televízny koncert, aj keď celé publikum malo na sebe rúška. Podľa Timka si pauzu od hrania dopriali maximálne na štyri mesiace.

Skutočnosť, že štyria členovia kapely sú zároveň pedagógmi, zabezpečila, že aj počas pandémie mali dostatok pracovných povinností.
„Príliš sme nehibernovali, len sme trávili viac času s rodinami,“ spomína Timko.
Po dvadsiatich piatich rokoch si prvýkrát užil pocit vstávania bez budíka a tešenia sa na voľný víkend. Sám si vtedy pomyslel, že takto asi vyzerá „normálne“ zamestnanie, čo považoval za fantastické. Manželka Silvia mu potvrdila, že bez pandémie by si ako kapela nikdy nedopriali dva roky voľného života a naďalej by intenzívne koncertovali.
Toto obdobie malo aj ďalší pozitívny efekt: členovia kapely si začali viac vážiť svoje vystúpenia. Uvedomili si, že mať sto pätnásť koncertov ročne je obrovský luxus, a odvtedy sa na každý koncert pozerajú inak a prežívajú z nich väčšiu radosť. Napriek tomu sa do budúcnosti snažia hrať čoraz menej, avšak za vyššie honoráre. Timko spomína na radu Joža Ráža z Elánu, ktorý im v minulosti odporúčal hrať „veľa, aby územie nebolo dobyté tam, kam ešte pešia noha nevkročila“. V roku 2000 tak mali až dvesto koncertov. Dnes ich počet zredukovali na polovicu a sú za to vďační.
Hrdosť na Košice a vízia do budúcnosti
Igor Timko pochádza z Košíc a je na svoje rodné mesto mimoriadne hrdý. S úsmevom poznamenáva, že hoci si mnohí myslia, že to najlepšie zo Slovenska je v Bratislave, oni vedia, že je to v Košiciach.
Preto sa snaží prispieť k tomu, aby Košice boli rovnocenné s inými veľkými mestami. Spoločne s manažérom, hercom a režisérom Milanom Antolom si prenajal panoramatické kino Družba, ktoré v Košiciach dvadsaťpäť rokov chátralo.

Inšpirovaný kongresovými centrami vo Zlíne, Ostrave či Forom Karlín v Prahe, chce Timko v Košiciach vybudovať podobný multifunkčný priestor pre výstavy a koncerty. V súčasnosti zháňa finančné prostriedky na jeho prestavbu.
Rodinný život a úspechy kapely
Igor Timko zložil hit s názvom „Prvá“ pre svoju manželku Silviu, ktorú opisuje ako ženu naladenú na rovnakú vlnu ako on, čo považuje za mimoriadne príťažlivé. Ich vzájomné súznenie je základom ich šťastného manželstva. Okrem rodinného života sa Timko naďalej naplno venuje kapele No Name, ktorá sa čoskoro dožije tridsiatich rokov pôsobenia na hudobnej scéne.

Vyvrcholením týchto osláv by mal byť koncert v pražskej O2 Aréne, naplánovaný na 12. decembra 2026. Kapela má za sebou úspešné české Majálesy a pred sebou letnú koncertnú sezónu. Timko tvrdí, že kapela neprechádza žiadnymi krízami.
„Peniaze za vystúpenia máme všetci rovnaké, do súkromia si nelezeme, takže keď sa hádame, je to len kvôli konštruktívnemu pohľadu na fungovanie kapely,“ vysvetľuje dvojnásobný otec Timko.
(Článok pokračuje na ďalšej strane)