DESAŤ miest sveta, kde život stojí takmer celú výplatu a problém majú aj MILIONÁRI. V rebríčku sa objavili i EURÓPSKE krajiny

Ilustračné foto. Zdroj: Freepik/vichie81, sergio_pulp, kavalenkava
Reklama

Život v niektorých mestách sveta sa dá považovať za skutočný luxus. Nie preto, že ponúkajú výbornú občiansku vybavenosť, vyšší životný štandard či populárne značky, ale pre ich jednu nevýhodu, ktorou sú vysoké náklady na žitie. 

Metropoly ako New York, Londýn, Paríž, Dubaj či Zürich sú pre mnohých symbolom úspechu, prestíže a životného štýlu na vysokej úrovni.

Tieto metropoly ponúkajú výnimočné služby, vysoký štandard bývania, kvalitné vzdelanie, modernú infraštruktúru a pestré kultúrne i spoločenské možnosti. „Menšie“ negatívum, ktoré sa skrýva za skvelým životom, sú vysoké náklady, či už na bývanie, jedlo, alebo služby.

Portál World Population Review zostavil rebríček krajín sveta za rok 2025, v ktorých sú mesačné poplatky na život extrémne vysoké. Síce ich zmierňujú výrazne vyššie zárobky než napríklad na Slovensku, stále platí, že náklady sa niekde hýbu v tisíckach eur. Dnes sa pozrieme na 10 krajín, kde siahnete poriadne do peňaženky a nevynecháme ani našu krajinu.

10. Austrália

Na desiatom mieste sa v rebríčku umiestnila Austrália s priemernými mesačnými nákladmi na živobytie vo výške 2 293 dolárov (necelých 2-tisíc eur). Tento rozsiahly štát na južnej pologuli je známy svojou politickou stabilitou, vysokou životnou úrovňou a rozvinutou ekonomikou, dodáva e15.cz.

Väčšina obyvateľov žije vo veľkých mestách ako Sydney, Melbourne alebo Brisbane, ktoré pravidelne obsadzujú popredné priečky rebríčkov najpríjemnejších miest pre život. Vysoké životné náklady v Austrálii sú ovplyvnené hneď niekoľkými faktormi. Predovšetkým ceny bývania vo veľkých mestách sú výrazne vyššie ako v menších obciach, pričom v Sydney či v Melbourne nie je výnimkou platiť vysoké nájmy aj za menšie byty.

Sydney, Austrália. Foto. Freepik/f11photo

Ďalším významným nákladom sú potraviny a služby. Veľká časť tovaru sa musí dovážať, čo spolu s geografickou izolovanosťou krajiny prispieva k zvýšeným cenám. Drahá je tiež doprava, či už hovoríme o verejnej, alebo o prevádzke vlastného automobilu.

Na každodennom živote sa vyššie náklady prejavujú najmä v nárokoch na rozpočet domácností a pri plánovaní väčších výdavkov. Pre miestnych obyvateľov s priemernými príjmami predstavuje život vo veľkých mestách výzvu najmä pri hľadaní dostupného bývania. Veľký ekonomický význam má turizmus, ktorý zároveň prispieva k rastu cien v obľúbených destináciách.

9. Bahamy

Deviate miesto patrí Bahamám. Priemerné životné náklady tu vyjdú na necelých 2 300 dolárov (2-tisíc eur). Táto ostrovná destinácia v Karibiku je formálne konštitučnou monarchiou a ekonomicky závisí prevažne od turizmu a finančných službách, ktoré dohromady predstavujú viac ako polovicu HDP.

Rovnako ako v Austrálii aj na Bahamách zvyšuje ceny potravín a ďalších komodít nutnosť dovozu. V turistickom centre v Nassau sú pochopiteľne vysoké aj náklady na bývanie. Prenájmy jednej izby môžu napríklad vyjsť až na 2-tisíc dolárov. Bežné ceny presahujú aj výdavky na energie a vodu. K tomu sa pridávajú dovozné clá a dane, ktoré ďalej zvyšujú napríklad ceny potravín.

Dôsledky vysokých výdavkov sa prejavujú najmä u miestnych obyvateľov. Priemerná ročná mzda tu nestačí často ani na umiestnenie v štatistikách ako „stredná trieda“. Mnoho rodín žije od výplaty k výplate, pričom cena potravín, bývania a pohonných hmôt tvorí podstatnú časť ich rozpočtu. Turizmus je významným ťahúňom ekonomiky. Napríklad v roku 2024 prišlo na ostrovy vyše 11 miliónov návštevníkov, pričom až 85 percent tvorili Američania.

8. Lichtenštajnsko

V rebríčku miest, kde je najdrahší život, má v prvej desiatke niekoľkonásobné zastúpenie aj Európa. Prvým európskym štátom v tomto poradí je Lichtenštajnsko. Tento kniežací štát medzi Švajčiarskom a Rakúskom je známy svojou bohatou históriou a nadštandardnou kvalitou života.

Hrad vo Vaduze, Lichtenštajnsko. Foto: Freepik/user21859082

Aj keď má len okolo 40 000 obyvateľov, je súčasťou Európskeho hospodárskeho priestoru a ako menu používa švajčiarsky frank, čo z neho robí atraktívny ekonomický aj daňový raj.

Do vysokých životných nákladov, ktoré dosahujú okolo 2 315 dolárov (2 010 eur) sa premietajú predovšetkým podobné faktory ako vo Švajčiarsku. Ceny bývania, energií, dopravy a zdravotnej starostlivosti patria k najvyšším v Európe. Služby vrátane verejnej dopravy, školstva či zdravotníctva sú tiež drahé.

Miestni sa vďaka vysokým platom často dokážu s týmito výdavkami vyrovnať. Do krajiny naopak prichádzajú za vyššími mzdami pracujúcimi napríklad z Rakúska, ktorí majú nižšie náklady na život. Obmedzený trh, veľkosť štátu a náročnosť získania trvalého pobytu však niektorým cudzincom sťažujú dlhodobý pobyt.

7. USA

Nie je prekvapením, že sa v rebríčku umiestnili aj Spojené štáty americké. Konkrétne tu životné náklady vyjdú v priemere na 2 433 dolárov za mesiac (2 110 eur). USA ponúkajú občanom veľkú rozmanitosť, od rušných metropol ako New York či Los Angeles cez stredne veľké mestá až po vidiecke útočiská, subtrópy Floridy alebo zasnežené hory Colorada.

(Článok pokračuje na ďalšej strane)

1 2 3
Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac
Najčítanejšie v kategórii Zaujímavosti