Strana Sloboda a Solidarita (SaS) ostro kritizuje rozhodnutie vlády investovať až 750-tisíc eur do osláv príchodu sv. Cyrila a Metoda, ktoré sa majú konať na hrade Devín. Poslankyňa SaS Martina Bajo Holečková poukázala na to, že k tejto rozpočtovej položke dochádza práve v období, keď štát prechádza procesom konsolidácie verejných financií. Podľa nej ide o sumu, ktorá je takmer dvojnásobná v porovnaní s tým, čo sa na podobné podujatie vynaložilo pred rokom.
Opozičná poslankyňa zdôraznila, že verejnosť by na túto skutočnosť nemala zabudnúť, najmä v čase, keď minister financií Ladislav Kamenický plánuje ďalšie úsporné opatrenia a premiér Robert Fico bude hovoriť o nevyhnutnosti zvyšovania daní či obmedzovaní niektorých sociálnych príspevkov. Informuje počas tlačovej konferencie na sociálnej sieti.
„Chcem, aby si občania na to spomenuli najmä o pár mesiacov, keď pán Kamenický(minister financií) bude oznamovať ďalšiu vlnu konsolidácie, keď Fico bude hovoriť o tom, ako bude treba zvyšovať dane alebo budú rušiť niektoré príspevky,“ vraví poslankyňa.
V kontexte týchto výziev považuje luxusné oslavy za úplne nevhodné a neprimerané. Informuje počas tlačovej konferencie strana SaS.
Neprimerané výdavky a zatvorený hrad Devín
Poslankyňa upozornila aj na konkrétne výdavky spojené s organizáciou osláv. Kým v minulom roku stál prenájom hradu Devín približne 15-tisíc eur, v tomto roku sa suma vyšplhala až na 70-tisíc.
Zdroj: FB/Sloboda a Solidarita
Podľa nej je neakceptovateľné, že kvôli prípravám osláv bol hrad úplne uzavretý pre verejnosť na celých osem dní – práve v období letných prázdnin, ktoré je vrcholom turistickej sezóny. Ide o jednu z najnavštevovanejších pamiatok v Bratislave, čo podľa nej robí toto rozhodnutie ešte nepochopiteľnejším.
„Najabsurdnejšie na tom je, že pre tieto papalášske oslavy uzavreli hrad Devín pre verejnosť na osem dní. Na začiatku prázdnin, v čase najväčšej turistickej sezóny zavreli jednu z najnavštevovanejších pamiatok v Bratislave, lebo si na nej chcú zorganizovať oslavy,“ kritizuje poslankyňa.
Podľa jej názoru má celé podujatie charakter politickej šou pre vybraných predstaviteľov moci, a nie dôstojnej spomienky na solúnskych vierozvestcov. S iróniou spomenula aj predošlý sľub premiéra, že práve na Devíne postaví „hrádzu proti progresivizmu a liberalizmu“, pričom dodala, že by bolo oveľa zmysluplnejšie budovať hrádzu proti korupcii a plytvaniu verejnými prostriedkami.
Program bez súvisu s odkazom Cyrila a Metoda
Zo zverejneného programu osláv podľa poslankyne vyplýva, že podujatie sa bude niesť v duchu stredovekého jarmoku s atrakciami ako pečenie vola, ukážky stredovekej kuchyne či sokoliari.
Tieto prvky však podľa nej nemajú priamy súvis s duchovným a kultúrnym odkazom sv. Cyrila a Metoda, ktorí boli najmä učiteľmi a šíriteľmi viery. Z tohto dôvodu by podľa nej bolo omnoho vhodnejšie investovať do školstva alebo sa zúčastniť na duchovných podujatiach, akým je napríklad svätá omša v Nitre.
„Lenže viete, problém je v tom, že tam premiér nebude môcť vystúpiť s prejavom plným nenávisti a budovania hrádzí proti liberalizmu a progresivizmu,“ hovorí poslankyňa.
Porovnala pritom aktuálnu akciu s podujatím v minulosti na hrade Červený kameň, ktoré malo podobný charakter, no stálo iba 75-tisíc eur, teda iba desatinu z aktuálnej plánovanej sumy. Tento nepomer v nákladoch považuje za ďalší dôkaz nehospodárneho narábania so štátnym rozpočtom.
Utajené výdavky a výzva na transparentnosť
Znepokojenie vyvoláva aj nedostatok informácií o konkrétnych výdavkoch.
Poslankyňa Holečková tvrdí, že Ministerstvo obrany, ktoré má oslavy na starosti, doteraz nezverejnilo podrobný rozpis nákladov, a to ani na základe oficiálnych žiadostí o informácie.
Vzhľadom na to, že už bola podpísaná zmluva s verejnoprávnou STVR, je podľa nej zrejmé, že program je vopred známy a mohol byť poskytnutý aj verejnosti. Poslankyňa preto vyzýva na väčšiu transparentnosť pri informovaní o použití verejných zdrojov.
Kritika pokračuje aj zo strany vedenia SaS
Podpredseda strany SaS Marián Viskupič označil celé podujatie za prejav papalášizmu. Zdôraznil, že investícia v takejto výške je v priamom rozpore s avizovaným konsolidačným balíčkom ministerstva financií. Podľa neho by sa prostriedky dali využiť omnoho efektívnejšie – napríklad na kúpu moderného CT prístroja, opravu škôlok alebo rekonštrukciu infraštruktúry, ako sú mosty.
Viskupič tiež zdôraznil, že kritika SaS nesmeruje proti kresťanským tradíciám, ale proti spôsobu, akým vláda nakladá s financiami daňových poplatníkov. Uzavretie hradu Devín považuje za ďalší dôkaz odtrhnutosti vládnych elít od bežných ľudí, keďže ide o miesto, ktoré denne navštevujú stovky turistov i domácich návštevníkov.
Celkovo SaS považuje aktuálne vládne rozhodnutia v súvislosti s organizáciou osláv za neadekvátne, netransparentné a vo svetle ekonomickej reality krajiny za výsmech občanom.