VIDEO: Severná Kórea otvorila svoj prvý REZORT! Návštevníci chýbajú, pre KOHO pláž vlastne OTVÁRALI?

Severná Kórea otvorila svoj prvý plážový rezort pre turistov. Zdroj: reprofoto YouTube/Associated Press; reprofoto X/Reuters
Reklama

Kim Čong-un osobne prestrihol pásku na novom letovisku, ktoré štátne médiá označili za „turistické mesto na úrovni národného pokladu“. Honosný prímorský projekt stojí na pozadí toho, čo pozorovatelia ľudských práv opisujú ako krutú realitu hladu a utrpenia v celej Severnej Kórei.

Podľa oficiálnej tlačovej služby KCNA Kim otvoril rozľahlé letovisko Kalma na pobreží s vodnými parkami, výškovými hotelmi a ubytovaním pre takmer 20 000 hostí, čo je v jednej z najizolovanejších krajín sveta veľkolepá prehliadka extravagancie, hodnotí CNN. Pobrežná turistická zóna Wonsan-Kalma, ktorá bola slávnostne otvorená 24. júna, sa nachádza na východnom pobreží Severnej Kórey. KCNA informovala, že služby pre domácich hostí sa začnú poskytovať 1. júla ale neuviedla žiadne podrobnosti o oprávnenosti alebo doprave.

V júni Severná Kórea oznámila otvorenie železničnej stanice Kalma a uviedla, že bola vybudovaná s cieľom zabezpečiť vysokú úroveň pohodlia pre cestujúcich do pobrežnej turistickej oblasti. Plážové letovisko Kalma sa nachádza vedľa medzinárodného letiska, čo je ďalším náznakom, že cieľom projektu je prilákať zahraničných turistov a ich peniaze.

Severná Kórea, rezort
Kim Čong-un pri slávnostnom otvorení plážového rezortu Kalma. Zdroj: reprofoto YouTube/Associated Press

Medzinárodná účasť na prestrihávaní pásky sa obmedzila na ruského veľvyslanca a personál, čo je prikývnutie na rastúce zbližovanie Pchjongjangu s Moskvou uprostred prehlbujúcej sa izolácie od Západu pod Kimovým autoritárskym režimom. Šéf OSN pre ľudské práva Volker Turk v roku 2024 opísal Severnú Kóreu pod Kimovou vládou ako „dusivé, klaustrofobické prostredie, kde je život každodenným bojom bez nádeje“.

Nový sektor turizmu v uzavretej krajine

V minulom roku navštívili Severnú Kóreu malé skupiny ruských turistov v rámci trojdňového lyžiarskeho pobytu v stredisku Maskiryong, ktoré je od svojho otvorenia v decembri 2013 dlhodobou turistickou atrakciou. Tieto, rovnako ako všetky turistické zážitky v Severnej Kórei, boli prísne monitorované a kontrolované vládou.

Vracajúci sa turisti pre CNN uviedli, že počas pobytu platili prísne pravidlá o tom, čo môžu a čo nemôžu fotografovať a okrem vonkajších aktivít museli sledovať aj choreografické tanečné predstavenie severokórejských detí. „Wonsan-Kalma je zatiaľ otvorené len pre Severokórejčanov, ale nemali by sme byť prekvapení, ak v stredisku v blízkej budúcnosti uvidíme Rusov,“ povedala Rachel Minyoung Lee, pracovníčka programu 38 North v Stimson Center. „V širšom zmysle otvorenie veľkého plážového letoviska, ako je Wonsan-Kalma, pomáha posilniť štátny mediálny príbeh o Kimovej politike „ľudí na prvom mieste“ a pomáha vyvážiť jeho väčšie zameranie na budovanie národnej obrany,“ dodala Leeová.

Severná Kórea, rezort
Rezort Kalma v Severnej Kórei je zatiaľ bez turistov. Zdroj: reprofoto YouTube/Associated Press

V krajine, kde je medzinárodný cestovný ruch od skončenia pandémie COVID-19 otvorený prevažne pre ruských občanov a kde je domáce cestovanie značne obmedzené, vyvoláva nový vývoj otázky týkajúce sa prístupu, návštevnosti a ekonomickej udržateľnosti. „Prvotnou cieľovou skupinou tohto strediska bude privilegovaná domáca elita Pchjongjangu, ako sú stranícki funkcionári a iné vysokopostavené osoby,“ povedal Lim Eul-chul, profesor severokórejských štúdií na juhokórejskej univerzite Kyungnam.

„Slávnostné otvorenie letoviska Wonsan-Kalma odráža Kim Čong-unovu víziu socialistickej civilizácie a je súčasťou jeho strategického úsilia o hospodársky prielom prostredníctvom odvetvia cestovného ruchu.“ Najvýraznejší experiment Severnej Kórey s medzinárodným cestovným ruchom sa uskutočnil koncom 90. rokov, keď otvorila malebnú oblasť Mount Kumgang na svojom juhovýchodnom pobreží pre návštevníkov z Južnej Kórey.

Severná Kórea, letovisko
Rezort je zatiaľ dostupný len pre miestnu elitu. Zdroj: reprofoto YouTube/Associated Press

Tento projekt bol oslavovaný ako vzácny symbol medzikórejskej angažovanosti v období opatrného zbližovania. Počas nasledujúcich desiatich rokov na toto miesto pricestovali takmer dva milióny Juhokórejčanov, ktorí Pchjongjangu poskytli dôležitý prísun tvrdej meny.

Táto iniciatíva sa však náhle zastavila v roku 2008 po tom, ako severokórejský vojak smrteľne postrelil juhokórejského turistu, ktorý údajne zablúdil do zakázanej vojenskej zóny. Tento incident zdôraznil krehkosť cezhraničnej spolupráce a viedol Soul k pozastaveniu zájazdov na neurčito. Mnohé z týchto miest boli v roku 2022 zbúrané vrátane hotela Onjonggak Rest House, v ktorom sa konali cezhraničné stretnutia rodín. Kim predtým počas návštevy označil túto oblasť za ošarpanú a zaostalú.

Zdroj: X/Reuters

Hlavnou otázkou je, či je jedna z najutajovanejších a najrepresívnejších krajín sveta pripravená na väčší vstup do medzinárodného cestovného ruchu, ktorý by mohol zvýšiť jej zahraničné peňažné rezervy a prestíž. Zdá sa, že Rusi sú zatiaľ jedinými zahraničnými turistickými skupinami, ktorým bol umožnený prístup do plážového letoviska. Cestovná kancelária Vostok Intur so sídlom vo Vladivostoku propaguje tri zájazdy – jeden v júli a dva v auguste – v cene približne 1 840 dolárov (1 560 eur).

Podľa jej webovej stránky sa prvý zájazd začne 7. júla a bude trvať osem dní. Cestujúci poletia z Pchjongjangu do Wonsanu, strávia štyri noci v stredisku a navštívia neďaleké lyžiarske stredisko Masikryong.

Kim uviedol, že rozšírenie severokórejských turistických zón bude formalizované počas najbližšieho kongresu vládnucej strany, ktorý sa uskutoční pravdepodobne v najbližších mesiacoch. Skúsenosti získané v Kalme sa využijú aj na rozvoj „sľubných rozsiahlych turistických a kultúrnych zón“ v iných častiach krajiny, poznamenal Kim. Osobnú investíciu severokórejského vodcu podčiarklo najmenej sedem návštev na stavenisku Kalma, kde Kim ponúkol to, čo štátne médiá nazvali štandardom „svetovej úrovne“.

Severná Kórea, letovisko
Rezort v Severnej Kórei. Zdroj: reprofoto X/Reuters

Kim chce, aby sa ľudia bavili

Pre Kimov režim je dokončenie letoviska doma vnímané ako významné víťazstvo a príležitosť prezentovať rozvoj uprostred prísnych medzinárodných sankcií. V ďalšom rozmere symboliky sa k vodcovi krajiny pripojila jeho manželka Ri Sol Ju a dcéra, ktorá sa pravdepodobne volá Kim Ju Ae a ktorá je všeobecne považovaná za jeho pravdepodobnú nástupkyňu.

„Zjavná plná účasť Kim Čong-unovej rodiny na podujatí naznačuje, že projekt má pokračovať v dedičstve jeho predchodcov a má byť zachovaný pre budúce generácie,“ vysvetlil Lim z Kyungnam University. Plány na výstavbu letoviska boli prvýkrát oznámené v roku 2013 ako súčasť Kimovej širšej vízie transformovať Wonsan, historicky významné prístavné mesto, na centrum hospodárskych a voľnočasových aktivít.

Projekt bol niekoľkokrát odložený, naposledy kvôli pandémii a medzinárodným sankciám zameraným na severokórejský jadrový a raketový program. Napriek zdaniu okázalosti v celom novom letovisku a videám vodcu, ktorý obchádza bazény s vlnami a tobogánmi, vyjadrili odborníci skepsu ohľadom vyhliadok destinácie.

„Či však toto letovisko poskytne Kim Čong-unovi jeho tak potrebný ekonomický zisk v dlhodobom horizonte, sa ešte len uvidí: Wonsan-Kalma je len ťažko turisticky vyhľadávaným miestom,“ povedal Dr. Edward Howell, odborník na Severnú Kóreu z Oxfordskej univerzity. „Za zmienku stojí, že od roku 2020 Kim Čong-un zaujal čoraz prísnejší prístup k sociálnej kontrole; potláča akékoľvek známky prenikania vírusu vonkajších informácií a ideológií do KĽDR,“ zdôraznil Howell. „Ak do letoviska predsa len prídu nejakí západní turisti, vládnuci režim bude nepochybne chcieť zabezpečiť, aby ich konanie a pohyb zostali regulované a kontrolované.“

Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac
Najčítanejšie v kategórii Zo zahraničia