Slovensko zvládlo boj so slintačkou a krívačkou výborne. Konštatujú to aj medzinárodné inštitúcie vrátane Európskej komisie. Prezident Peter Pellegrini to vyhlásil po pracovnom stretnutí s ministrom pôdohospodárstva Takáčom a vnútra Eštokom. Rezort pôdohospodárstva vypíše ešte tento týždeň výzvu pre väčšie farmy kvôli odškodneniu.
Farmy, ktoré boli postihnuté touto nákazou dobytka, sa budú môcť uchádzať o finančné prostriedky na nákup nových hospodárskych zvierat. Štát počíta aj s rezervou v rozpočte, aby vedel pokryť požiadavky na obnovu chovov. Podľa ministra je na to vyhradených 40 miliónov eur. Nepredpokladá však, že táto suma bude vyčerpaná. Odhadoval, že výzva bude obsahovať okolo 20 až 25 miliónov eur. Pritom všetci drobnochovatelia boli už odškodnení.
Slintačka a krívačka bola potvrdená v šiestich chovoch dobytka na juhu a západe Slovenska – v Medveďove, Ňárade, Bake, v obci Lúč na Ostrove, v Plaveckom Štvrtku a Jurovej. Ide o závažnú, vysoko nákazlivú, akútnu, horúčkovitú vírusovú chorobu hospodárskych zvierat.
Museli zlikvidovať 8 500 zvierat
Prezident Pellegrini ocenil intenzívnu komunikáciu so slovenskou verejnosťou. „Ak by neboli príslušné ministerstvá a príslušné orgány štátu zareagovali tak, ako zareagovali, dnes by tie škody boli nezvratné a boli by také enormné, aké si nevieme ani predstaviť,“ zhodnotil prezident.
Slovensko má vypracované jasné postupy, ako konať, keď sa objaví slintačka a krívačka. Pripomenul, že bolo potrebné zlikvidovať viac ako 8 500 zvierat. Podľa Pellegriniho sa podarilo maximálne zamedziť šíreniu slintačky a krívačky s tým, že sa škody eliminovali na najmenšiu možnú mieru.
Mobilné kafilérie alebo rozšírenie tej v Žiline
Prezident vyzdvihol Hasičský a záchranný zbor, ktorý podľa jeho slov vykonával rôzne činnosti vrátane transportu špeciálnych kontajnerov. „Špeciálnou technikou, ktorou disponuje, dokázal bezpečne prepraviť tieto kadávery na miesto definitívneho určenia,“ povedal. Rovnako ocenil finančnú správu a políciu.
„Ak by neboli príslušné ministerstvá a príslušné orgány štátu zareagovali tak, ako zareagovali, dnes by tie škody boli nezvratné a boli by také enormné, aké si nevieme ani predstaviť,“ zhodnotil prezident. Postup štátnych orgánov vlády SR a bezpečnostných zložiek označil za správny. Podľa Pellegriniho sa podarilo maximálne zamedziť šíreniu slintačky a krívačky s tým, že sa škody eliminovali na najmenšiu možnú mieru. Riešili aj otázku kafilérií, prípadne možnosť rozširovania jestvujúcej kafilérie v Žiline či otázku mobilných kafilérií.