Jeden telefonát rozprúdil ODPOR, aký krajina už dlho NEZAŽILA. Čaká THAJSKÚ DYNASTIU ďalší prevrat?

Zdroj: TASR, Canva
Reklama

Thajsko opäť čelí napätiu a hrozbe destabilizácie. Stačil jeden telefonát medzi premiérkou Paetongtarn Šinavatrovou a bývalým kambodžským lídrom Hun Senom, aby sa rozprúdila kríza, ktorá môže nielen ukončiť jej politickú kariéru, ale otriasť celou rodinou Šinavatrovcov – menom, ktoré je v thajskej politike dlhé roky synonymom moci aj konfliktu.

Paetongtarn, najmladšia premiérka v dejinách krajiny, sa pokúsila riešiť diplomatické napätie s Kambodžou priateľským gestom – telefonátom s lídrom Hun Senom, ktorého pozná ako dlhoročného spojenca svojej rodiny. No jej slová, ktoré zazneli v nahrávke neskôr zverejnenej samotným Hun Senom, vyvolali v Thajsku škandál a odpor. Niektorí ju označili za neskúsenú, iní za zradkyňu. Informuje portál TheGuardian.

V nahrávke Paetongtarn oslovuje Hun Sena familiárne ako „strýko“, ponúka mu pomoc slovami, že „ak čokoľvek budeš potrebovať, postarám sa o to“ a kriticky sa vyjadruje na adresu vysokopostaveného dôstojníka thajskej armády. Tieto vety spôsobili, že už o pár dní neskôr ústavný súd dočasne pozbavil premiérku funkcie a začal etické vyšetrovanie. Na uliciach demonštrovalo vyše desaťtisíc ľudí, ktorí žiadali jej odchod.

Dynastia, ktorá nevie odísť – a ľudia, ktorým došla trpezlivosť

Paetongtarn je štvrtým členom svojej rodiny vo funkcii predsedu vlády. Ako študentka zažila protesty proti svojmu otcovi. V roku 2008 sa do úradu dostal Thaksinov švagor Somchai Wongsawat, no dlho sa v ňom neohrial – súd ho odvolal. O tri roky neskôr sa do čela vlády postavila Thaksinova sestra Yingluck, no jej vládu ukončilo súdne rozhodnutie a následný vojenský prevrat.

Už niekoľkokrát v histórii sa táto dynastia stala terčom protestov, súdnych rozhodnutí či dokonca vojenských prevratov. Otec Paetongtarn, Thaksin Šinavatra, bol zvrhnutý armádou v roku 2006, no aj po dlhom exile zostal výrazným hráčom na politickej scéne. Jeho návrat minulý rok – bez väzenia, bez trestu – bol výsledkom dohody s politickými rivalmi, ktorá umožnila vznik nepravdepodobnej vládnej koalície. „Elita si začína uvedomovať, že už viac nepotrebuje Thaksina,“ tvrdí politológ Pavin Chachavalpongpun z Kjótskej univerzity. „Paetongtarn skôr či neskôr padne – akokoľvek. A aj keby sa objavil ďalší člen rodiny, myslím si, že Thajčania už majú Šinavatrovcov dosť.“

Thajský ústavný súd pozastavil premiérke výkon funkcie, Zdroj: TASR
Thajský ústavný súd pozastavil premiérke výkon funkcie, Zdroj: TASR

„Dôvody na požiadavku odstúpenia premiérky sú opodstatnené,“ hovorí Dr. Napon Jatusripitak z inštitútu ISEAS – Yusof Ishak. „No v thajskom kontexte sa protesty ľahko vyvinú do niečoho väčšieho, než boli na začiatku.“

Riziko vojenského zásahu momentálne odborníci nevidia ako akútne, no zároveň upozorňujú, že systém má k dispozícii iné nástroje. „Konzervatívna elita ešte nevyužila všetky možnosti. Stále nás čaká niekoľko kôl – či už protestov, alebo súdnych zásahov,“ dodáva Napon.

Politická budúcnosť premiérky a jej rodiny je neistá

Zatiaľ vedenie vlády prevzal podpredseda kabinetu Suriya Juangroongruangkit ako dočasný líder. Strana Pheu Thai, ktorú založil otec súčasnej premiérky Thaksin, sa podľa politológa Wanwichita Boonpronga bude snažiť vyhnúť predčasným voľbám: „Vládna strana nie je na voľby pripravená, urobia všetko preto, aby sa parlament nerozpustil.“

Aj keby Paetongtarn ustála vyšetrovanie ústavného súdu, môže čeliť ďalším tlakom – napríklad zo strany protikorupčných úradov či neustávajúcich protestov. „Z politického hľadiska je už mimo hry,“ hovorí Wanwichit.

Situáciu ešte viac zamotáva fakt, že v ten istý deň, čo bola premiérka pozastavená vo funkcii, sa jej otec objavil pred súdom kvôli obvineniu z urážky kráľovskej rodiny. Ide o prípad z roku 2015, keď sa v rozhovore pre juhokórejské médiá údajne vyjadril nevhodne.

Keď sa Thaksin v roku 2001 dostal k moci, získal si silnú podporu na vidieku, najmä v chudobnejších oblastiach severovýchodu, kde jeho sociálna politika výrazne zlepšila život ľudí. No zároveň si znepriatelil armádu a monarchistickú elitu. Odtiaľ pramení aj vleklý konflikt medzi týmito dvoma pólmi moci.

Protesty v Thajsku, podľa odhadov sa zúčastnilo 10 000 ľudí, Zdroj: X/Khaosod English
Protesty v Thajsku, podľa odhadov sa zúčastnilo 10 000 ľudí, Zdroj: X/Khaosod English

Strana Pheu Thai už pred aktuálnou krízou čelila problémom – neplnila predvolebné sľuby a spojenie so starými rivalmi poškodilo jej reputáciu. Teraz sa navyše musí vyrovnať s reputačným otrasom spôsobeným uniknutým telefonátom.

Aký bude ďalší krok Thaksina, nie je jasné. Jeho schopnosť manévrovať a vyjednávať bola v minulosti obdivuhodná, no momentálne čelí hrozbe, že vplyv jeho rodiny v politike skončí.

A medzitým sa ozýva aj Hun Sen, ktorý hrozí, že zverejní ďalšie kompromitujúce výroky. Podľa jeho slov mu Thaksin pred rokmi povedal veci, ktoré by mohli poškodiť thajskú monarchiu. „Ak budeš arogantný, odhalím všetko, čo si mi povedal,“ odkázal.

Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac
Najčítanejšie v kategórii Zo zahraničia