Horúčavy, požiare, suchá aj náhle záplavy menia letné návyky Slovákov. Ako upozorňuje známa meteorologička Miriam Jarošová, nejde už len o teploty – juh Európy sa stáva čoraz nepredvídateľnejším miestom pre letné dovolenky.
Klimatické extrémy sa najviac prejavujú na juhu Európy – v obľúbených dovolenkových krajinách ako Španielsko, Taliansko, Grécko, Cyprus či Chorvátsko. Ako vysvetľuje meteorologička Miriam Jarošová, situácia sa v posledných rokoch zhoršila. Informuje portál Pravda.
„V krajinách ako Španielsko, Taliansko, Grécko, Cyprus či Chorvátsko vidíme výraznú zmenu v rozložení teplôt. Horúčavy prichádzajú skôr, sú intenzívnejšie, trvajú dlhšie. Okrem horúčav a dusna hrozia aj bleskové povodne či požiare. V Španielsku sa počet vĺn horúčav za posledných 30 rokov zdvojnásobil – a priemerne trvajú 10 dní. Najdlhšia trvala dokonca 26 dní,“ upozorňuje.
Rast teplôt zaznamenáva už aj severnejšia Európa – napríklad Poľsko. Oproti priemeru v období industrializácie sa letné teploty zvýšili o dva stupne. Zmeny cítiť aj pri Severnom mori, ktoré minulý rok dosiahlo priemernú teplotu 23 °C. Kúpanie v tejto oblasti tak už nie je raritou.
Podľa dát Union poisťovne a portálu Pelikán.sk sa Slováci čoraz viac obracajú smerom na sever Európy. Záujem rastie o krajiny ako Poľsko, Litva, Nórsko, Švédsko či Island – teda destinácie s miernejším podnebím.
„Vidíme jasný posun – dovolenkári čoraz viac vyhľadávajú destinácie s nižšou teplotou a vyšším komfortom. Rastúci záujem o sever zaznamenávame v počte dojednaných cestovných poistení, najmä pre krajiny ako Poľsko či Nórsko,“ uviedol Tomáš Kalivoda, riaditeľ komerčnej sekcie poisťovne Union.
Stredomorie stále láka, ale inak
Záujem o tradičné prímorské destinácie ako Chorvátsko, Taliansko či Grécko neutícha, mení sa však spôsob, akým tam Slováci cestujú. Čoraz častejšie si plánujú dovolenky mimo hlavnej sezóny – najmä v máji, júni a septembri.
„Hoci gro letných dovoleniek je uskutočnených počas letných prázdnin a celozávodných dovoleniek, vnímame, že čoraz častejšie ich ľudia plánujú aj mimo hlavnej sezóny. Rodičia, ktorí môžu, berú deti na dovolenky ešte pred koncom školského roka alebo až po jeho začiatku, aby sa vyhli najväčším horúčavám a preplneným letoviskám,“ uvádza Beáta Dupaľová Ksenzsighová, hovorkyňa poisťovne Union.
Online predajca Pelikán.sk eviduje medziročný nárast najmä v destináciách s priamymi letmi. Letenky do Chorvátska stúpli o 22 %, grécky ostrov Skiathos zaznamenal skok o 190 %, talianske Bari o 31 % a Miláno o 83 %. Za rastom stoja nové linky z Bratislavy a Košíc, ktoré čoraz viac využívajú dovolenkári zo Slovenska.
Sever namiesto juhu
Z údajov poisťovne Union zasa vyplýva, že cestovatelia do severnej Európy sú prevažne vo veku 31 až 69 rokov – tvoria viac než polovicu klientov. Najstarší poistený mal dokonca 86 rokov a vybral si osemdenný pobyt v Nórsku. „Severné krajiny očividne lákajú aj staršie vekové skupiny, ktoré hľadajú pokoj, čistotu a miernejšie klimatické podmienky,“ doplnil Kalivoda.
Trend potvrdzuje aj Pelikán.sk – pri porovnaní mája až augusta 2024 a 2025 evidujú až 63-percentný nárast záujmu o destinácie ako Poľsko, Litva, Lotyšsko a Estónsko. Okrem priaznivejších teplôt zohrávajú úlohu aj nové priame lety či znížené ceny leteniek.
„Na cestovanie na sever sú momentálne ideálne podmienky. Jednak je to nová letecká linka z Bratislavy do Gdansku, ďalšie pohodlné lety do Poľska a Litvy z Viedne, ale aj klesajúce ceny. Keď si ich porovnáme s minulým rokom, sú letenky lacnejšie o viac ako 20 %,“ vysvetľuje PR manažérka Pelikán.sk, Katarína Šuchterová.
Zároveň dodáva, že priemerná dĺžka pobytu v severných krajinách je päť dní a najčastejšie cestujú skupiny s tromi a viacerými osobami.