V srbskom hlavnom meste Belehrad došlo k stretom medzi políciou a tisíckami demonštrantov, ktorí požadujú predčasné voľby a ukončenie 12-ročnej vlády prezidenta Aleksandra Vučiča.
V sobotu sa na námestiach zišlo približne 140 000 ľudí, čo predstavuje najväčšiu manifestáciu za posledné mesiace. Demonštrácie, ktoré sú vedené najmä študentmi, zvyšujú tlak na populistickú vládu. Protestujúci jasne vykrikovali: „Chceme voľby!“. Informuje bbc.
Polícia zatkla 79 osôb, pričom zasahujúce jednotky použili slzný plyn a výbušky na rozháňanie davu. V stredu ráno bolo v centre Belehradu zrušených viac 30 autobusových liniek kvôli blokádam. Vlna protestov, ktorá zasiahla Srbsko, podľa odborníkov nečakane zaskočila aj vládu. Predpokladalo sa, že po ôsmich mesiacoch sa podarí Vučičovi študentské nepokoje utíšiť, obzvlášť po krokoch, akými boli výrazné zníženie platov učiteľom o 80 % a hrozba opakovania ročníka pre študentov.

Sladjana Lojanovic, 37-ročná farmárka z mesta Sid na severe krajiny, v sobotu vyjadrila podporu študentom. „Inštitúcie boli obsadené a korupcia je na každom kroku. Riešením sú voľby, no nemyslím si, že (Vučič) sa vzdá bez boja,“ povedala agentúre Reuters.
Oponenti Vučiča ho a jeho spojencov obviňujú z prepojenia na organizovaný zločin, korupciu, násilie voči politickým rivalom a obmedzovanie slobody médií, čo však vláda popiera.
Prezident obviňuje zahraničné mocnosti
Prezident Vučič obvinil protestujúcich, že sú súčasťou zahraničného sprisahania s cieľom destabilizovať krajinu. Na svojom Instagrame napísal: „Chceli zvrhnúť Srbsko, no neuspeli.“
V piatok bolo zadržaných päť osôb, ktoré sú obvinené zo sprisahania s cieľom zvrhnúť vládu, uviedol vyšší súd v Belehrade. Po násilnostiach minister vnútra odsúdil agresívne správanie demonštrantov a vyhlásil, že vinníci budú potrestaní. Mesiace trvajúce protesty v rôznych častiach Srbska – vrátane uzavretia univerzít – výrazne otriasli prezidentovou pozíciou, pričom jeho druhý mandát končí v roku 2027, kedy sú naplánované aj parlamentné voľby.

Prezident už v minulosti odmietol vyhlásiť predčasné voľby. Jeho koalícia vedená Pokrokovou stranou má v parlamente 156 z 250 kresiel. Vučič udržiava úzke vzťahy s Ruskom a napriek tomu, že Srbsko kandiduje na členstvo v EÚ, neprijalo západné sankcie voči Moskve kvôli invázii na Ukrajinu. Síce minulý mesiac podporil celistvosť Ukrajiny počas svojej prvej návštevy od začiatku invázie, zachováva však neutralitu a hľadá rovnováhu medzi vzťahmi s Ruskom a EÚ. V reakcii na protesty ďalej vyhlásil, že zatýkanie sa tak skoro neskončí a „ultimátu ulice neustúpi“ . „Nebudeme vyjednávať s teroristami… nič nie je mocnejšie než štát,“ dodal. Vučič zároveň obvinil demonštrantov z pokusu o prevrat a odmietol akékoľvek udelenie amnestie.
Rusko taktiež reaguje obvineniami proti západu
Ruské ministerstvo zahraničných vecí v reakcii označilo situáciu v Srbsku za ďalší pokus o „farebnú revolúciu“ financovanú Západom. Prezident Vučič na tieto slová zareagoval počas pondelkovej návštevy Sevilly: „Ďakujem našim ruským priateľom, že tak dobre pochopili, čo sa v Srbsku deje… Srbsko zvíťazilo a teším sa na ďalšiu spoluprácu s Ruskou federáciou.“
Študenti a demonštrujúci občania požadujú usporiadanie predčasných parlamentných volieb. Je pritom zrejmé, že hlasovanie by nebolo ani slobodné, ani spravodlivé.
Srbská pokroková strana je pri moci od roku 2012, a hoci prezident Vučič už nie je oficiálne jej lídrom, je to človek, ktorý si v rozpore s ústavou už dávno uzurpoval všetky vládne, súdne a iné rozhodovacie právomoci.
Vlnu protestov vyvolalo zrútenie nádražného prístrešku v Novom Sade vlani 1. novembra, pri ktorom zahynulo 16 ľudí. Vinu na nešťastí väčšina verejnosti pripisuje korupcii.